Putere boxe necesara pt sala de dans

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Onoffray
    Incepator
    • 30.dec.2008
    • 46

    Putere boxe necesara pt sala de dans

    Buna ziua,

    As avea si eu o intrebare: Ce putere ar trebui sa aiba boxele pt o sala de dans de 100m2 inalta de 4m pentru a avea un sunet decent fara reverberatii? este neaparat nevoie de un amplificator sau o combina audio clasica isi face treaba?.

    Multumesc
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Problema se pune altfel - cati oameni o sa "danseze" acolo? Cu cat o sa fie mai multe persoane cu atat o sa fie zgomot de fond mai mult si sunetul va fi amortizat de corpurile acestora.

    In functie de buget trebuie aleasa o solutie care sa asigure o putere decenta, sa existe si rezerva de putere si sa se auda si decent, nu doar tare.

    Sala este patrata sau dreptunghiulara?

    Se pot folosi 4 incinte daca sala este mai lunga, pentru o uniformitate a "presiunii" sonore.

    Solutia adecvata este compusa din minim doua incinte cu putere proprie sau doua incinte si un amplificator de minim 100W / canal.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Onoffray
      Incepator
      • 30.dec.2008
      • 46

      #3
      sala este dreptunghiulara si ma gandeam la cea mai ieftina solutie deocamdata
      multumesc

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        In urma cu multi ani am facut un amplificator 2x100W, pentru sonorizarea unei circiumi in care se si dansa uneori. Amplificatoarele au fost facute dupa QUAD 405. Am conceput reglajul volumului digital, cu circuite C-MOS. Boxele au fost de firma de 150W pe canal. Nivelul sonorizarii era foarte bun, atit ca nivel cit si calitate!

        Comentariu

        Procesare...