Defectiune priza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai93
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 98

    Defectiune priza

    am o priza care era functionala pana ieri cand am bagat in ea un transformator de sudura si am sudat cateva fiare . siguranta automata nu a dat afara in schimb transformatorul nu mai mergea.am pus un creion de tensiune pe priza si am constatat ca tensiune la priza era ,
    am bagat in priza un prelungitor care are pe el un led cu inchis deschis si ledul lumina dar cu o intensitate mai mica. in momementul in care bagam un consumator in prelungitor ledul se stingea semn ca nu aveam curent.scoteam consumatorul(bormasina ,incarcator telefon,xcalculator )ledul se aprindea dar cum am zis cu o intensitate mica .
    celelalte prize care au circuite separat merg fara probleme.
    poate cineva sa mi zica care ar putea sa fie cauza? am vb cu un electrician dar care poate sa vina tocmai vineri.ptr linistea mea nu mai folosesc acea priza si am dat siguranta afara
    va multumesc
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1226

    #2
    demonteaz-o, in cel mai fericit caz probabil ca ai avut un contact imperfect si s-a incalzit/ars conductorul in zona bornei de legatura la priza

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #3
      defectiune priza

      e posibil ca aparatul de sudura sa.ti fi carbonizat o izolatie.Daca doza e metalica atunci da masa,si de asta a.ti scade intensitatea. Dati priza afara, si verificati firele sa nu fie carbonizate.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: Defectiune priza

        Postat în original de mihai93
        am o priza care era functionala pana ieri cand am bagat in ea un transformator de sudura si am sudat cateva fiare . siguranta automata nu a dat afara in schimb transformatorul nu mai mergea.am pus un creion de tensiune pe priza si am constatat ca tensiune la priza era ,
        am bagat in priza un prelungitor care are pe el un led cu inchis deschis si ledul lumina dar cu o intensitate mai mica. in momementul in care bagam un consumator in prelungitor ledul se stingea semn ca nu aveam curent.scoteam consumatorul(bormasina ,incarcator telefon,xcalculator )ledul se aprindea dar cum am zis cu o intensitate mica .
        celelalte prize care au circuite separat merg fara probleme.
        poate cineva sa mi zica care ar putea sa fie cauza? am vb cu un electrician dar care poate sa vina tocmai vineri.ptr linistea mea nu mai folosesc acea priza si am dat siguranta afara
        va multumesc
        Stimate domn,

        este problema de izolatie (protectie izolatoare strapunsa (cel mai sigur intre fire), verificati contactele in doza de ramificatie/trecere, sau se pune problema de contacte imperfecte).

        Recomandare verificati priza (inlocuiti-o daca nu aveti cunostinte de remediere a ei) si "sunati" conductoarele circuitului (este posibil sa fie in contact)

        Cu stima
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Postat în original de da_n
          demonteaz-o, in cel mai fericit caz probabil ca ai avut un contact imperfect si s-a incalzit/ars conductorul in zona bornei de legatura la priza
          Daca ati verificat priza cu creionul de tensiune ati constatat doar prezenta fazei, nu si a nulului.Probabil vi s-a ars firul de nul in priza sau poate chiar in cea mai apropiata doza.Din pacate asta e o problema care nu se poate rezolva concret decat vazand la fata locului situatia.Sfatul meu este sa chemati un electrician calificat.N-ati specificat ce transformator de sudura ati folosit,dar sfatul meu este sa nu folositi niciodata astfel de aparate(mai ales daca sunt confectionate artizanal) decat daca aveti un circuit separat tras direct din tablou si dimensionat corespunzator.

          Cu stima.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • ionutzsebi
            Incepator
            • 12.dec.2012
            • 2

            #6
            o problema la priza

            o priza din casa nu merge,la conectarea ei cu orce aparat cade siguranta care ar putea fi cauza?

            Comentariu

            • floriang
              Incepator
              • 11.sep.2009
              • 18

              #7
              Răspuns la: Defectiune priza

              Interventia in instalatiile electrice, a persoanelor neautorizate este interzisa. Solicita ajutorul unui electrician autorizat!
              Intrerupe tensiunea ce alimenteaza circuitul prizei.
              Demonteaza priza.
              Inlocuieste priza cu una noua.
              Monteaza priza la locul ei.
              Alimenteaza circuitul prizei prin cuplarea sigurantei.
              Si gata!

              Comentariu

              • ionutzsebi
                Incepator
                • 12.dec.2012
                • 2

                #8
                Răspuns la: Defectiune priza

                nu cred cai asa usornuma sa schimb priza acolo cred ca este alceva la mijloc casa este noua si acuma sau mutat in ea si cand sa bage incarcatoru in priza de la telefon bate siguranta, generalca cea din casa nu bate)pt ca la o privire mai atenta la tablou am sesizat cai pus numa ca sa fie tablou acolo,a fost facut de elec 3 in 1asa ca maine ma duc sa inspectez totul in casa..ms de raspuns

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Răspuns la: Defectiune priza

                  Banuiesc ca este o priza cu impamintare , corect ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...