Aparate de masura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    Aparate de masura

    doresc sa achizitionez un multimetru digital mai bun.i.mi puteti recomanda o marca si un eventual pret?de astea no name m.am saturat.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Metrel,Fluke,si numele pot continua....
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Meterman ca sa nu fie chiar pretul de la Fluke dar sa fie mai bune decat no name, exista si o marca japoneza mai putin cunoscuta la noi Kyoritsu care produce aparate e calitate - un multimetru decent RMS costa in jur de 400-500Ron.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        pt un electrician ce aparate i-ar fi foarte utile intr-o instalatie electrica in afar de un multimetru digital?

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          O lampa de control facuta din 2 becuri de 220V 15w de frigider, inseriate si bagate intr-un tub de plastic.
          Foarte utila si la monofazic si la trifazic.
          Creion de tensiune - mai mult pentru amatori. Parerea mea, cum ar zice cineva!

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #6
            Postat în original de xena
            O lampa de control facuta din 2 becuri de 220V 15w de frigider, inseriate si bagate intr-un tub de plastic.
            Foarte utila si la monofazic si la trifazic.
            Creion de tensiune - mai mult pentru amatori. Parerea mea, cum ar zice cineva!
            Aveam prin "86 asa ceva cand reparam strunguri
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #7
              Postat în original de Habib
              pt un electrician ce aparate i-ar fi foarte utile intr-o instalatie electrica in afar de un multimetru digital?
              Iti recomand un tester de izolatie <1 kV,foarte util in testarea izolatiei cablurilor despre care nu stii nimic si vrei sa le pui sub tensiune(de la 4-500 ron in sus)(am gasit si cabluri NOI cu izolatie strapunsa),un analizor de faze (R-S-T),macar unul simplu cu LED-uri,pt marcarea circuitelor trifazice,pt sensul de rotatie la motoare (de la 80 ron in sus),detector metale si circuite electrice ingropate,foarte util in depistarea traseelor electrice in pereti(de la 150 ron in sus),o nivela laser cu trepied pt trasarea canalelor si alinierea dozelor la aceleasi cote,alinierea corpurilor de iluminat si multe alte intrebuintari,aparat de masurat prize de impamantare(de la 600 ron in sus) si lista poate continua in functie de buzunarul fiecaruia,de tipul lucrarilor electrice care le executa,de standardul de lucru si alte criterii.
              Toate aceste aparate le am le folosesc aproape zilnic,si iti usureaza munca enorm.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Sunt multe intrebuintari care le gasesti sculelor enumerate dupa ce le cumperi. Sa vezi ce bine e sa ai scule si sa iti vina idei ulterior sa zici bine ca o am si pe asta. Nivela laser e deosebita si iti foloseste si la alte activitati - poti sa aliniezi si tablouri de exemplu
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 846

                  #9
                  Postat în original de xena
                  ...2 becuri de 220V 15w de frigider, inseriate...
                  De ce nu doar unul ?
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Sa poti verifica si existenta tensiunii intre 2 faze.

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 441

                      #11
                      dl. RaspoElectric a zis foarte corect despre aparatele acestea, in plus eu pot adauga un telemetru cu laser pentru masurarea distantelor(>500 Lei).

                      Numai bine!
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • bogd
                        Membru Marcant
                        • 16.aug.2009
                        • 546

                        #12
                        aparate de masura

                        analizorul de faze si nivela cu laser le.am trecut deja pe lista lui mos craciun . ca o paranteza vizavi de subiec.executam mobila an particular cu cineva.aveam toate sculele mai putin un rotopercutor,pe care trb.sa.l amprumut. nu am reusit sa.l amprumut an ziua respectiva,iar clientul,[cunostinta]a anceput sa ne ironizeze.A doua zi am achizitionat un einhel original.
                        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1228

                          #13
                          Re: aparate de masura

                          Postat în original de bogd
                          ... A doua zi am achizitionat un einhel original.
                          daca ai de dat cate o gaura sau de spart in vreo caramida e bun, dar daca vrei sa-ti castigi painea de zi cu zi asa tre sa-ti cumperi niste scule serioase, cel putin astea de tavaleala: rotopercutoare, demolator, polizor unghiular, freza canale

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #14
                            Rotopercutanta(>700W),masina de gaurit cu percutie usoara pt gauri in gresie,faianta(<550W),surubelnita electrica.....astea nu le-am trecut lin lista de mai sus,avand in vedere ca acestea sunt indispensabile oricarui meserias,indiferent de natura instalatiilor care le executa.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 441

                              #15
                              In plus ca daca faci asta zi de zi, la toate aceste scule trebuie burghie, dalti, coroane(carote) pe masura, nu din cele de bazar(de unica folosinta).

                              Numai bine.
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              Procesare...