Cum se "trage" curentul prin pamant ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bill
    Membru Marcant
    • 05.dec.2006
    • 421

    #31
    Postat în original de mihai zzr
    Intrebarea ar fi daca o instalatie de 24sau de 12 Volti consuma mai putin.Adica daca becurile au mai putini Wati.Sau sunt si aici diverse optiuni de putere?Este important insa sa pot folosi aceste becuri cum spuneam in corpuri de iluminat normale.
    Vezi ca exista becuri cu leduri la 12V diverse culori, puterea lor pleaca de la 0.8W, unghiul de vedere e mai limitat. Au diverse fasunguri.
    Uite cum arata: http://ledmaster.ro/index.php?oldal=leds&csoportID=33

    Nu stiu daca merg inseriate 2 becuri ecologice, adica daca se aprind.

    Comentariu

    • mihai zzr
      Incepator
      • 13.nov.2009
      • 40

      #32
      Bill cu situl ala m-ai dat gata.Impresionanta oferta care este acolo si corespunde perfect cerintelor mele. M-am uitat si la transformatoarele de 12V si nu inteleg ce inseamna amperii , si deci nu stiu ce fel de transformator sa achizitionez , de cati amperi , pentru ca la caracteristicile becurilor cu led nu sunt trecuti amperii.
      Banuiesc ca durata de viata a becurilor cu led este mare .Aveti idee cate ore aproximativ? Oricum , dureaza mai mult decat un bec normal? Teoretic ar trebui ,deoarece nu se incalzeste si nu "arde",nu se consuma.
      Eu ca sa proiectez o lumina slaba pe stalpii gardului care este din lemn lacuit in tec si stalpii de asemenea ,dar de culoarea lemnului natur, o sa cumpar leduri de culoarea alba .Nu sant sigur daca rece sau cald.

      xena , zilele urmatoare voi cumpara cateva rezistente de care ai spus tu si intr-adevar ... nu-i mare filosofie.Le voi monta chiar eu.Multumesc pentru sfaturi si .... incurajare.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #33
        Ai grija sa scoti sigurantele inainte de a lucra.
        Succes!

        Comentariu

        • Bill
          Membru Marcant
          • 05.dec.2006
          • 421

          #34
          Postat în original de mihai zzr
          M-am uitat si la transformatoarele de 12V si nu inteleg ce inseamna amperii , si deci nu stiu ce fel de transformator sa achizitionez , de cati amperi , pentru ca la caracteristicile becurilor cu led nu sunt trecuti amperii.
          Banuiesc ca durata de viata a becurilor cu led este mare .Aveti idee cate ore aproximativ? Oricum , dureaza mai mult decat un bec normal? Teoretic ar trebui ,deoarece nu se incalzeste si nu "arde",nu se consuma.
          Daca te-ai uitat tot pe site-ul lor adica la link-ul asta: http:// ledmaster.ro/index.php?oldal=leds&csoportID=16
          ca sa iti fie mai usor, uitate la coloana "putere", care este produsul intre U (12V) si I (curentul in Amperi). Primul produs al lor are 60W adica poti lega la el 60 de becuri cu led de 0.8W (si mai ai si o rezerva de putere).
          Eu mai repede as lua o sursa cum sunt ultimele 3 din pagina aia. Adica au posibilitatea sa se raceasca mai usor, daca e folosita la incarcarea maxima.

          Cat priveste durata de viata a ledurilor, intradevar e f. mare, cu conditia sa se respecte curentul maxim prin ele (de regula 20mA). Bagi curent mai mare in ele lumineaza mai tare, dar se si ard mai repede. Acum eu nu stiu ce rezistente de limitare a curentului au pus in corpul respectiv.
          Se mai poate face o incercare sa fie alimentat la 9V in loc de 12V, si vazut cum lumineaza. De ex. sursele acelea in carcasa cu gaurele de care am pomenit au si posibilitatea de reglaj cu +/- 10%, si astfel poti sa cresti tensiunea la 9.9V sau daca e de 12V sa o cobori la 10.8V si in felul acesta reduci curentul prin leduri si au o viata practic nelimitata.
          Surse d'astea poti lua mai ieftine de la magazine de electronice (pe str. Maica Domnului).

          Comentariu

          • mihai zzr
            Incepator
            • 13.nov.2009
            • 40

            #35
            fiti amabili si spuneti-mi care-i faza cu "lux"-ul de putere.Unele au 20 lux altele 200. De fapt ce inseamna acest lux?Caci ma gandesc ca intre 20 si 200 este o diferenta foarte mare.

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1145

              #36
              Postat în original de mihai zzr
              fiti amabili si spuneti-mi care-i faza cu "lux"-ul de putere.Unele au 20 lux altele 200. De fapt ce inseamna acest lux?Caci ma gandesc ca intre 20 si 200 este o diferenta foarte mare.
              : Luxul este unitatea de masura a iluminarii, egala cu iluminarea unei suprafete care primeste un flux luminos de 1 lumen, repartizat uniform pe 1 mp. Lumenul este unitatea de masura a intensitatii fluxului luminos emis de catre o sursa punctiforma....... . Nu are rost sa ne incarcam memoria cu chestiile astea dar daca tot ai fost curios. Mai pe romaneste: + de lux = + de lumina. Stima.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • Bill
                Membru Marcant
                • 05.dec.2006
                • 421

                #37
                La o privire superficiala asupra ofertei de becuri cu leduri de pe pagina pe care am mentionat-o, se observa ca becurile care au o iluminatie mai mare au si un unghi de vedere mai mic, adica lumina e mai concentrata, sau mai focalizata.
                Unele becuri au un unghi de 40 grade, iar altele de 110 grade.
                Asta trebuie sa fie explicatia cu aceasta diferenta majora.

                Fiecare categorie are si o alta aplicatie, daca sau facut asa inseamna ca au cautare si unele si altele, fiecare deci in functie de aplicatie.

                Comentariu

                • razvan.croitoru82
                  Incepator
                  • 17.aug.2009
                  • 40

                  #38
                  Ati finalizat acest proiect? nu puteti sa ne oferiti cateva poze cum ati facut, ce a iesit, a ramas topicul fara un happy end.
                  Daca are cineva o astfel de lucrare sau poze cu o aranjare in gradina ar fi de mare folos, si eu vreau sa realizez un iluminat.
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #39
                    Iluminat LED gradina

                    La Ledmaster.ro sunt niste solutii ieftine de iluminat. Exista becuri care lumineaza la unghiuri mari similare cu lampile incandescente daca doriti sa faceti o treaba serioasa, exista lampi gata facute pentru gradina care se pot infige direct cu stalpisori in pamant si care ulterior se alimenteaza in functie de instalatia dvs. Ele vin cu stecher.

                    Solutiile la care durata de viata se si respecta lucreaza cu surse pentru leduri la alimentarea de la retea. Cea mai fiabila solutie din experienta mea sunt totusi solutiile la 12V cu surse in comutatie separate. In acest caz daca in alimentare sunt probleme in cel mai rau caz se arde sursa, dar spoturile / becurile care sunt mai scumpe raman neatinse. Acum depinde ce distanta aveti de acoperit ca lungime.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lampa_gradina_led_137.jpg 
Afișări:	614 
Mărime:	23,6 KB 
ID:	595233 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bec_led_globe_108.jpg 
Afișări:	605 
Mărime:	5,0 KB 
ID:	595234 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bec_led_parathom_osram_822.jpg 
Afișări:	591 
Mărime:	47,1 KB 
ID:	595235
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • alinescoo
                      Membru
                      • 18.ian.2008
                      • 212

                      #40
                      Răspuns la: Cum se "trage" curentul prin pamant ?

                      Reinviu acest topic. Trebuie sa imi trag un cablu cu curent catre foisor si catre pompa de la piscina, consum mic, dar hai sa zicem pana in 1 KW maxim. Pompa are cam 60W si poate un TV in foisor sau ceva radio/laptop. Lungimea vreo 20-30m. Imi spuneti va rog in cazul meu ce tip de cablu Cyaby trebuie sa iau? Se poate de ex, sa il trag pana la foisor acolo pun o priza si din priza cobor iarasi catre pompa de la piscina? Am inteles din topic ca nu e voie sa se faca ramificari in pamant.
                      Cablul Cyaby pot pur si simplu sa il ingrop in pamant? Ce adancime minima trebuie? Ma gandesc sa il trag prin zona unde am bordura intre iarba/flori.

                      Va multumesc.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #41
                        Răspuns la: Cum se "trage" curentul prin pamant ?

                        Eu as folosi un CYABY 3x2,5 pana in foisor, acolo un panou mic cu doua sigurante, una pentru pompa si un circuit cu priza si o alta siguranta pentru un circuit de lumina.
                        Daca ingropati cablul oficial 70 cm, intrre doua straturi de nisip si un rand de caramizi deasupra Practic probabil nu veti sapa atat dar va recomand macar un tub de protectie in plus daca in zona exista posibilitatea unor lucrari ulterioare.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alinescoo
                          Membru
                          • 18.ian.2008
                          • 212

                          #42
                          Răspuns la: Cum se "trage" curentul prin pamant ?

                          Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

                          Comentariu

                          Procesare...