Citeva reguli, circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1152

    Citeva reguli, circuite electrice

    CIRCUITELE BINE DIFERENTIATE. Incepind de la tabloul electric fiecare circuit trebuie sa fie dedicat unui singur tip de utilizare, pentru ca puterea electrica ce se acorda fiecarui circuit nu este aceeasi.De exemplu un circuit pentru iluminat este de 10 A, iar un circuit pentru prize de curent standard este de 16 A. De aceea fiecare circuit trebuie sa aiba o protectie si un cablu cu o sectiune adaptata la puterea lui. In caz contrar exista un risc de supraincalzire si circuitul nu mai este protejat eficace. Ca exemplu : un circuit de iluminat trebuie sa aiba o protectie de 10 A si cablul sa aiba sectiunea de 1,5 mm². Mixarea pe acelasi circuit, de exemplu iluminatul cu prizele de curent este absolut interzisa.In functie de numarul de incaperi si de diferitele aparate electrice care echipeaza casa, trebuie organizata minutios repartizarea pentru a creea circuite distincte pentru prizele de curent, iluminat, incalzire si baie. De altfel, pentru fiecare aparat de uz casnic: masina de spalat haine, masina de spalat vase, boilerul electric, trebuie creeat un circuit de 20 A, iar in cazul unei masini de gatit electrice, placa vitroceramica, inductie etc circuitul trebuie sa fie de 32 A. Fiecare circuit trebuie sa fie imediat reperabil. De aceea trebuie indicat pe tabloul electric, sub fiecare plecare de circuit la ce corespunde el si puterea lui. Nu trebuie uitat ca fiecare circuit este prevazut pentru o putere data. De aceea pentru un circuit de iluminat (10A) sau pentru un circuit de prize (16A) este recomandat sa nu se utilizeze mai mult de 8 puncte de lucru. Daca prea multe prize sint legate pe acelasi circuit si toate sint solicitate in acelasi timp puterea dedicata circuitului risca sa fie depasita.Riscul principal in acest caz este de scurt-circuit. Este usor de garantat securitatea instalatiei dvs realizind un nou circuit de fiecare data cind este necesar. Decit sa abuzati cu un numar prea mare de prize care pot creea supratensiuni este indicat ca inca de la instalarea tabloului sa lasati amplasamente libere pentru a creea usor aceste noi circuite.Astfel cind este atins numarul maxim de puncte de lucru distribuite pe un circuit de iluminat, de prize etc, obligatoriu trebuie instalat un nou circuit. Este foarte bine sa multiplicam circuitele scurte pe care le putem controla mai usor.
    Fișiere Atașate
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #2
    Re: Citeva reguli, circuite electrice

    Postat în original de dan dan daniel
    Decit sa abuzati cu un numar prea mare de prize care pot creea supratensiuni este indicat ca inca de la instalarea tabloului sa lasati amplasamente libere .
    Banuiesc ca esti incepator si mai apar erori!In caz de multe prize cu consumatori pot apare SUPRASARCINI nu SUPRATENSIUNI!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1152

      #3
      Re: Citeva reguli, circuite electrice

      [quote=electricman]
      Postat în original de "dan dan daniel" Decit sa abuzati cu un numar prea mare de prize care pot creea supratensiuni este indicat ca inca de la instalarea tabloului sa lasati amplasamente libere .[/quote
      Banuiesc ca esti incepator si mai apar erori!In caz de multe prize cu consumatori pot apare SUPRASARCINI nu SUPRATENSIUNI!
      Da, aveti dreptate, era vorba despre SUPPRASARCINI, pentru ca tensiunea ramine aceeasi,SCUZE, din nebagare de seama mai apar erori. Multumesc.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #4
        10 A pentru circuit de iluminat????? Eu locuiesc intr-o garsoniera in care am exact 7 corpuri de iluminat cu o putere instalata de aprox.530 W. Cum ,Doamne iarta-ma, sa pun siguranta de 10 A pe acest circuit? Pana si cea de 6A pe care o am este prea mare,dar era cea mai apropiata valoare standardizata.Acest lucru este valabil chiar si in cazul unui apartament cu 2-3 camere.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #5
          Observ ca si pe circuiutul soneriei ati pus tot siguranta de 10A. Aveti vreo obsesie in legatura cu aceasta valoare, sau n-ati auzit ca exista si sigurante de 2 A?
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1152

            #6
            Postat în original de florin muresan-grecu
            Observ ca si pe circuiutul soneriei ati pus tot siguranta de 10A. Aveti vreo obsesie in legatura cu aceasta valoare, sau n-ati auzit ca exista si sigurante de 2 A?
            Pe schema este marcat doar ca titlu general o sonerie. Pentru o simpla sonerie ajunge o ,,siguranta" de 2A, este adevarat, dar aici (nu este specificat) ,,siguranta " este de 10A pentru a putea rezista la instalarea pe acest circuit in locul unei simple sonerii, de exemplu a unui sistem interfon (eventual video) cu comanda electrica de deschidere a portii mici de intrare, deschiderea portii mari pentru auto, alimentarea motoraselor care realizeaza acest lucru, alimentarea unui far ce se aprinde in acest caz pentru iluminarea accesului, alimentarea lampii intermitente ce anunta deschiderea portii sau alte si alte variante.Pentru iluminat ,,siguranta" de 10A este buna.
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              #7
              Postat în original de dan dan daniel
              Postat în original de florin muresan-grecu
              Observ ca si pe circuiutul soneriei ati pus tot siguranta de 10A. Aveti vreo obsesie in legatura cu aceasta valoare, sau n-ati auzit ca exista si sigurante de 2 A?
              Pentru iluminat ,,siguranta" de 10A este buna.
              Asa dupa cum am mai mentionat mai sus,10 A este o valoare prea mare pentru un circuit de iluminat uzual dintr-un apartament construit in epoca "de aur" (asa cum sunt probabil peste 75% din apartamentele din Romania).Da,daca vorbim de o vila,este cu totul altceva.de aceea cred ca trebuie nuantate situatiile.Din pacate,aceasta optica este prezenta des in momentul in care cineva doreste sa-si monteze un tablou de sigurante automate.Fiind pus in situatia de a executa modernizarea unor tablouri electrice la mine la serviciu,am avut surpriza neplacuta de a nu gasi in magazine disjunctoare de 6 A,intrucat nu se cumpara,fiind cerute doar cele de la 10 A in sus. A trebuit pur si simplu sa fac comanda pentru aceste disjunctoare.Sa nu mai vorbesc de cele de 2A,pentru care chiar m-am certat odata cu o vanzatoare dintr-un magazin,care sustinea sus si tare ca nu exista asemenea disjunctoare de valoare asa mica .

              Cu stima.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 441

                #8
                Sincer va spun ca nici eu nu am auzit de disjunctoare asa de mici.
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Sigurante automate de 2A am vazut. Dar diferentiale...nu am auzit si nu cred ca exista . Sau daca o exista sunt poate in segmente de nisa. Stima!
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • ggelu
                    Membru marcant
                    • 28.apr.2009
                    • 394

                    #10
                    Nu am stat sa caut in alte cataloage da' Schneideru' are diferentiale modulare ( se conecteaza pe disjunctoare bipolare de orice calibru, intr-o anumita gama ) un cod ar fi 26581 ( 30 mA) sau 26583 ( 300 mA) .

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #11
                      Postat în original de raducu_ilie
                      Sigurante automate de 2A am vazut. Dar diferentiale...nu am auzit si nu cred ca exista . Sau daca o exista sunt poate in segmente de nisa. Stima!
                      Exact la astea ma refeream si eu,doar ca dupa stiinta mea nu se numesc sigurante automate (asa le zicem noi,in limbajul uzual),ci se numesc disjunctoare,fiind cu totul altceva fata de disjunctoarele diferentiale.

                      Cu stima.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • ggelu
                        Membru marcant
                        • 28.apr.2009
                        • 394

                        #12
                        Am incercat sa folosesc un termen prea pretentios . Considera " disjunctor " = " siguranta automata " pentru cazul asta. Nu vreau sa fac polemica pe termeni tehnici !

                        Comentariu

                        Procesare...