Circuit semineu electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 588

    Circuit semineu electric

    Buna ziua! Am vazut la un magazin bricolaj un semineu electric, dotat cu aeroterma electrica 2*800W cu termostat. Designul e placut si cochetez cu ideea de a nu mai face semineu clasic (necesita horn caruia i-as gasi cu greu spatiu). Problema mea este insa la capitolul electrice.

    Camera in care il voi pune are prevazute (si trase prin pereti tencuiti) 2 circuite prize: 1 pentru un aparat AC (camera nu este foarte mare, deci un aparat de 12000 BTU are face fata) si unul pentru 3 locuri priza.

    Cum as putea sa conectez semineul? Pe circuitul de AC avand in vedere ca nu cred ca vor functiona concomitent, semineul avand mai mult rol decorativ, sau pe circuitul de prize din camera?

    Multumesc.
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #2
    Re: Circuit semineu electric

    Postat în original de Ranettius
    Buna ziua!
    Cum as putea sa conectez semineul? Pe circuitul de AC avand in vedere ca nu cred ca vor functiona concomitent, semineul avand mai mult rol decorativ, sau pe circuitul de prize din came
    Pe circuitul de AC! Ce pret are semineul?
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Ranettius
      Membru Marcant
      • 18.oct.2005
      • 588

      #3
      OK. Multumesc. Semineul este in jur de 1400 ron. De la De..n

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: Circuit semineu electric

        Postat în original de Ranettius
        Buna ziua! Am vazut la un magazin bricolaj un semineu electric, dotat cu aeroterma electrica 2*800W cu termostat. Designul e placut si cochetez cu ideea de a nu mai face semineu clasic (necesita horn caruia i-as gasi cu greu spatiu). Problema mea este insa la capitolul electrice.

        Camera in care il voi pune are prevazute (si trase prin pereti tencuiti) 2 circuite prize: 1 pentru un aparat AC (camera nu este foarte mare, deci un aparat de 12000 BTU are face fata) si unul pentru 3 locuri priza.

        Cum as putea sa conectez semineul? Pe circuitul de AC avand in vedere ca nu cred ca vor functiona concomitent, semineul avand mai mult rol decorativ, sau pe circuitul de prize din camera?

        Multumesc.
        Aparatul de aer conditionat are si functie de incalzire?
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Si eu zic ca pe circuitul de AC e mai potrivit evident cu mentiunea sa nu folositi ambele sisteme in acelasi timp.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 588

            #6
            Aparatul AC nu e inca cumparat insa nu va fi folosit concomitent cu semineul.

            Comentariu

            Procesare...