Cablu masina spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ene
    Incepator
    • 16.nov.2007
    • 28

    Cablu masina spalat

    Va rog frumos o informatie: am scos masina de spalat din priza si mirosea a incins, s-a topit putin la unul din piciorusele cablului. de la ce credeti ca s-a intimplat?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Posibil priza defecta , contact imperfect . Verificati priza .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Daca masina incalzeste apa, consumul creste mult in acele momente. La contactul imperfect dintre priza si stecher se degaja caldura excesiv si ulterior plasticul prizei in general incepe sa va avertizeze de avarie pe cale olfactiva! Remediul este inlocuirea prizei cu una de calitate si verificarea sectiunii conductorului de alimentare al acelei prize sa fie suficient pentru cerintele masinii de spalat. Daca foloseati un prelungitor problema este aceeasi!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 441

        #4
        Posibile cauze: contacte imperfecte, priza de proasta calitate. prelungitor de proasta calitate, cirucit comun pentru masina de spalat cu alti consumatori.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • ene
          Incepator
          • 16.nov.2007
          • 28

          #5
          multam tuturor pt explicatii. aveti dreptate mirosea a incins si s-a topit putin in locul de contact cablu-priza.
          1.care sunt prize/prelungitoare recomandate pt asa ceva?
          2.credeti ca trebuie inlocuit si cablul masinii de spalat?

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 287

            #6
            Trebuie sa inlocuiti atat fisa de pe cablul masinii de spalat cat si priza respectiva. Inlocuind doar una nu veti rezolva mai nimic.
            Nu stiu daca dvs faceti asa sau nu, insa priza nu este un element de intrerupere a tensiunii. Adica multi fac greseala caci si daca nu este nevoie dupa terminarea folosirii masinii scot fisa din priza si la o noua folosire o introduc din nou. Asta nu duce decat la uzura prematura a prizei. Lamele isi pierd fermitatea de aici apare lipsa de contact si mai departe incalzirea contactului pana la topire prizei respectiv a fisei.
            Multi isi pun tot felul de fise de la cele trifazice, desi e clar ca nu e necesar pentru ca cei care au proiectat masinile de spalat s-au gandit si la caracteristicile fisei si au considerat caci fisele cu care au fost dotate sunt suficiente pentru a rezista la consumul masinii.
            Fisa se scoate din priza doar atunci cand se intervine asupra masinii (reparatii).
            Eu de ex. nu am scos fisa din priza de la masina de cca 6 ani si nu am nici-o problema.
            Sper sa va fie de folos

            Comentariu

            • DM7
              Membru
              • 13.apr.2006
              • 287

              #7
              Postat în original de ene
              1.care sunt prize/prelungitoare recomandate pt asa ceva?
              Am omis sa va dau raspunsul la acest punct.
              Nu as putea sa va dau un producator anume. Ideea este sa mergeti la un magazin de specialitate care vinde aparataje de calitate nu turcisme sau chinezarii.
              Sa nu faceti greseala, pe care o fac altii de a cauta si cumpara prize cu suportul de ceramica. Este o momeala buna la care multi musca. Calitatea unei prize nu consta doar in suport ci in realizarea si calitatea materialului a lamelelor de contact.
              De aceea o priza de la o firma consacrata consta de la 15 lei in sus iar cele cu ceramica de la 5 lei

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 441

                #8
                Eu sunt de acceasi parere cu privire la ceramica. Sunt prize mult mai calitative(implicit mai scumpe) decat cele cu ceramica. La orice priza sau intrerupator cel mai mult conteaza calitatea contactelor.
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Prelungitoare mai ieftine, nu neaparat foarte aspectuase insa construite corect si destul de robust gasiti la Relee Medias, in plus de asta e bine sa mai cumparam si ce se produce in tara daca merita! www.relee.ro Eu am de la ei prelungitoare cu functie master/slave si functioneaza ok de un an doi.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 702

                    #10
                    Eu va recomand ce folosesc eu prin curte.Stecher gewiss,Myym 3x2,5 (15m),si o priza compusa dintr-o carcasa gewiss de 6 module cu 3 prize shucko 16A,Myym intrand in carcasa printr-o presatupa cu filet.O folosesc de ani de zile,am sudat,am taiat cu polidiscul,intr-un cuvant..suprasarcina.Si inca o folosesc fara probleme.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      #11
                      Postat în original de Consultant electrice
                      Prelungitoare mai ieftine, nu neaparat foarte aspectuase insa construite corect si destul de robust gasiti la Relee Medias, in plus de asta e bine sa mai cumparam si ce se produce in tara daca merita! www.relee.ro Eu am de la ei prelungitoare cu functie master/slave si functioneaza ok de un an doi.
                      Corect!Pot sa spun ca pe la Eroii Revolutiei este un mic magazin cu conductori si cabluri electrice romanesti care ca si pret si calitate da clasa la 85% dintre produsel de pe piata!
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 690

                        #12
                        Postat în original de RaspoElectric
                        Eu va recomand ce folosesc eu prin curte.Stecher gewiss,Myym 3x2,5 (15m),si o priza compusa dintr-o carcasa gewiss de 6 module cu 3 prize shucko 16A,Myym intrand in carcasa printr-o presatupa cu filet.O folosesc de ani de zile,am sudat,am taiat cu polidiscul,intr-un cuvant..suprasarcina.Si inca o folosesc fara probleme.
                        Cu respect ... Ovi
                        Mai Ovi ,prelungitorul tau este alcatuit din produse de la o firma de top,nu vrei sa faci schimb cu unul turcesc? Ca-i mai bun!
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 702

                          #13
                          La cat ii de zgariata acuma carcasa nu cred ca vrea nimeni schimbul.Mai sunt si lucruri turcesti bune.Cam rare dar sunt.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            #14
                            Postat în original de RaspoElectric
                            La cat ii de zgariata acuma carcasa nu cred ca vrea nimeni schimbul.Mai sunt si lucruri turcesti bune.Cam rare dar sunt.
                            Cu respect ... Ovi
                            In acest caz, designul este mai putin important!
                            Da ,cafeaua,baclavaua,si Galatasaray!
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 441

                              #15
                              Sincer va zic ca turcii sunt foarte buni comercianti.
                              Fac produsele de exact cat esti dispus sa dai pe ele. Daca vrei sa dai 1$ pe un prelungitor, el ti-l face de 1 $ cu calitatea de rigoare. Daca vrei sa dai 10$ pe un prelungitor, el ti-l face cu calitate de 10 $.
                              Am fost de multe ori in Turcia, si pot sa zic ca sunt deasupra Romanilor cu 100 de ani(comert, servicii, strazi, autostrazi, fabrici, agricultura).
                              In plus, in Turcia se fac piese pentru toate marcile auto occidentale, si foarte multe modele de masini(renault, Mercedes, FOrd, Opel, Hyundai, etc).
                              Concluzia mea este ca daca un om vrea un lucru ieftin, clar ca nu a fi bun. Cum spunea si un coleg forumist, "LUCRUL BUN ESTE SCUMP".
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              Procesare...