Simboluri electrice internationale, manual instalatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 276

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Simboluri electrice internationale,

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Pai daca n-ai vazut dumneata asa ceva, asta chiar inseamna ca n-a vazut nimeni?
    Doamne fereste; n-am vrut sa se inteleaga asta; puneti un scan, dupa un manual cu semnul conventional pentru siguranta MPR, va rog.
    Mai consulta si dumneata proiecte electrice, scheme monofilare fie de joasa tensiune, fie de medie tensiune.
    Dupa astea lucram aproape intotdeauna.
    Apropos ca mi-am adus aminte: o bobina de reactanta, sau separator, sau intrerupator de medie tensiune, ai idee cum se reprezinta?
    Daca nu, spune fara jena ca-ti aratam noi. D'aia suntem aici.
    Nu, multumesc; ma descurc. Daca e ceva, va solicit ajutorul.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • bmcatalin
      Incepator
      • 29.apr.2012
      • 29

      #17
      Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

      domnilor, tristina si iancu, polemica dvs. este interesanta, dar n-are legatura cu subiectul. lasati impresia ca va fugariti unul pe celalalt prin tot forumul.
      dl. iancu, aveti doar prima pagina?
      o zi buna

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #18
        Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

        Postat în original de bmcatalin
        domnilor, tristina si iancu, polemica dvs. este interesanta, dar n-are legatura cu subiectul. lasati impresia ca va fugariti unul pe celalalt prin tot forumul.
        dl. iancu, aveti doar prima pagina?
        o zi buna
        Hmm... ce te face sa crezi ca n-are legatura cu subiectul? a fost vorba de semne conventionale pt sigurante fuzibile si automate.
        Daca ai fost atent, am postat asa ceva, dar dn Iancu e contrariat (probabil ca n-a mai vazut) si incercam sa-l lamurim.
        Nu fugaresc pe nimeni. Vrei cumva sa fii arbitru?
        Foarte bine. Incearca d-ta sa-l lamuresti pe dn Iancu. Eu nu ma mai amestec, ca sa nu poluez forumul.

        Comentariu

        • dani bota
          Membru
          • 12.sep.2012
          • 287

          #19
          Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

          Dupa cum am mai spus in alt topic, eu unul si cred ca nu doar eu am fi interesati sa invatam cate ceva despre electricitate http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-electricitate ,dar nu am primit nici un raspuns de la cei care va pricepeti. Daca tot nu vreti sa ne dezvaluiti secretele ,v-as ruga sa imi explicati schema urmatoare pt un pistol de lipit care as vrea sa il construiesc eu si nu sa il cumpar, doar din placerea de a mesteri si altceva nu doar la ceea ce ma pricep.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_finala_invertor_lipit.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,4 KB 
ID:	608526 sau poate dumneavoastra stiti o alta modalitate de a face unul si ma puteti ajuta. Eu am incercat sa inteleg cate ceva de pe net dar va dati seama ca am priceput firimituri din ceea ce se poate invata,am incercat sa identific singur ceva simboluri din schema dar nu prea mi-a iesit Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_finala_invertor_lipit.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,7 KB 
ID:	608527. Cu multumiri anticipate.

          Comentariu

          • dani bota
            Membru
            • 12.sep.2012
            • 287

            #20
            Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

            Dupa cum am mai spus in alt topic, eu unul si cred ca nu doar eu am fi interesati sa invatam cate ceva despre electricitate http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-electricitate ,dar nu am primit nici un raspuns de la cei care va pricepeti. Daca tot nu vreti sa ne dezvaluiti secretele ,v-as ruga sa imi explicati schema urmatoare pt un pistol de lipit care as vrea sa il construiesc eu si nu sa il cumpar, doar din placerea de a mesteri si altceva nu doar la ceea ce ma pricep.
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_finala_invertor_lipit.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,4 KB 
ID:	608526 sau poate dumneavoastra stiti o alta modalitate de a face unul si ma puteti ajuta. Eu am incercat sa inteleg cate ceva de pe net dar va dati seama ca am priceput firimituri din ceea ce se poate invata,am incercat sa identific singur ceva simboluri din schema dar nu prea mi-a iesit Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schema_finala_invertor_lipit.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,7 KB 
ID:	608527. Cu multumiri anticipate.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #21
              Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

              Postat în original de dani bota
              Dupa cum am mai spus in alt topic, eu unul si cred ca nu doar eu am fi interesati sa invatam cate ceva despre electricitate http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-electricitate ,dar nu am primit nici un raspuns de la cei care va pricepeti. Daca tot nu vreti sa ne dezvaluiti secretele ,v-as ruga sa imi explicati schema urmatoare pt un pistol de lipit care as vrea sa il construiesc eu si nu sa il cumpar, doar din placerea de a mesteri si altceva nu doar la ceea ce ma pricep.
              [ATTACH=CONFIG]73477[/ATTACH] sau poate dumneavoastra stiti o alta modalitate de a face unul si ma puteti ajuta. Eu am incercat sa inteleg cate ceva de pe net dar va dati seama ca am priceput firimituri din ceea ce se poate invata,am incercat sa identific singur ceva simboluri din schema dar nu prea mi-a iesit [ATTACH=CONFIG]73478[/ATTACH]. Cu multumiri anticipate.
              Te complici mult cu montajul asta mai ales ca unele piese nu au specificate tipul sau valorile lor. E format dintr-un redresor, inverter si trafo.
              Zic eu ca puteai face ceva mai simplu cu un transformator de 100W cu 600spire Cu-Em 0,3mm in primar si 3 spire 16mmp in secundar.

              Comentariu

              • dani bota
                Membru
                • 12.sep.2012
                • 287

                #22
                Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

                Pai eu nu am facut doar am copiat schema din alta parte, pe asta am gasit-o, cum spuneam nu ma pricep dar vreau sa invat asa ca un mic hoby. Transformatorul pot sa il fac sau il gasesc in ceva tv vechi sau alte aparate? Miezul din ce il pot face ,fier cupru ? 3 spire secundar asta inseamna ca bobinez de 3 ori ?Scuze ca pun multe intrebari dar sunt habarnist
                Ultima editare de dani bota; 27.feb.2013, 14:33.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

                  Postat în original de dani bota
                  Pai eu nu am facut doar am copiat schema din alta parte, pe asta am gasit-o, cum spuneam nu ma pricep dar vreau sa invat asa ca un mic hoby. Transformatorul pot sa il fac sau il gasesc in ceva tv vechi sau alte aparate? Miezul din ce il pot face ,fier cupru ? 3 spire secundar asta inseamna ca bobinez de 3 ori ?Scuze ca pun multe intrebari dar sunt habarnist
                  Daca zici ca schema aia ai copiat-o de pe net, sa stii ca e petarda facuta tot de un amator. Dovada ca a gresit si denumirea componentelor.
                  Doar miezul de la transformator poti sa-l recuperezi de la transformatoare mai vechi. Bobinele le faci tu. Dupa cum am mai spus, in primar (adica partea de 220V) bobinezi 600 spire din sarma de cupru email cu diametru de 0,3mm, iar partea de secundar (acolo unde pui varful de pistol) bobinezi doar 3 spire (adica 3 ture) din sarma de 16mmp, izolata cu bumbac sau matase. Capetele sarmei groase nu le izolezi si iti pui o hansa (cum e la pistolul de lipit).
                  Grosimea pachetului de tole trebuie sa fie de 4cm. Nici o problema ca esti habarnist. Te ajut cu placere.

                  Comentariu

                  • dani bota
                    Membru
                    • 12.sep.2012
                    • 287

                    #24
                    Răspuns la: Simboluri electrice internationale, manual instalatii

                    Multumesc pt. rabdare, denumirea componentelor eu am gresit-o am incercat sa inteleg si eu ceva din schema dar nu a iesit, doar schema fara denumiri am copiat-o

                    Comentariu

                    Procesare...