Instalatie lustra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • abused
    Incepator
    • 07.dec.2009
    • 7

    Instalatie lustra

    Salut. De curand am cumparat o lustra pt a o inlocui pe cea veche ..
    Din tavan ies 3 cabluri si fiecare cablu are 3 fire .. 1 maro 1 rosu 1 negru ...lusta pe care o am are doar 3 cabluri 1 abastru 1 maro si 1 galben care este prins de carcasa de metal .
    Totul este putin ciudat pt ca cele 3 fire maro sunt legate impreuna la fel si cele 3 fire rosi ... iar cele 3 fire negre sunt separate 1 cu 2 , pe aceste fire negre era legata vechea lustra . Va rog sa ma ajutati vreau doar sa se aprinda lustra normal . Multumesc
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    instalatie lustra

    cate intrerupatoare ai la lustra?banuiesc ca 2,asa ca e normal sa ai trei fire in tavan.2faze pt intrerupatoare si un nul comun.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • abused
      Incepator
      • 07.dec.2009
      • 7

      #3
      am doar un intrerupator ... am incercat sa pun cele 2 fire care vin din lustra ..pe acele fire negre pe care era legata vechea lustra si nu functioneaza .. firele maro erau prinse pe un metal la fel si cele rosi nu aveau legatura cu nimik acltceva.. imi poti spune o varianta te rog ..?

      Comentariu

      • bogd
        Membru Marcant
        • 16.aug.2009
        • 546

        #4
        instalatie lustra

        asteapta un pic,dar nu pleca de pe forum.
        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          #5
          instalatie lustra

          ce fire erau legate la cablurile vechi ale lustrei ?
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • abused
            Incepator
            • 07.dec.2009
            • 7

            #6
            Re: instalatie lustra

            lustra veche este simpla doar 1 bec cu 2 fire legate pe firele negre . un fir din lustra pe un singur fir negru si celalat fir pe 2 fire negre . celelate fire rosi si maro erau legate fiecare pe un metal cele rosi pe 1 metal si celelalte maro legate pe alt metal fara sa aibe legatura cu altceva ... daca te ajuta as putea sa fac poze cum era prinsa vechea lustra .

            Comentariu

            • bogd
              Membru Marcant
              • 16.aug.2009
              • 546

              #7
              instalatie lustra

              pune si o poza ca nu strica.Ai incercat sa legi cele 2 fire ale lustrei actuale la fel cum erau legate cele vechi?
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

              Comentariu

              • abused
                Incepator
                • 07.dec.2009
                • 7

                #8
                Re: instalatie lustra

                am incercat sa leg firele cum era la cea veche dar nu functioneaza nici cu cea veche probabil ca acele fire rosi si maro au o functie . cand puneam firele din lustra 1 pe firul negru si 1 pe celelalte 2 fire negre se aprindea becul .. daca puneam pe firul negru si pe celalalt fir pe firepe maro se aprindea bacul .. daca puneam 1 pe cele 2 fire negre si 1 pe cele 3 fire maro nu se aprindea .
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • abused
                  Incepator
                  • 07.dec.2009
                  • 7

                  #9
                  firul negru singur in legatura cu cel maro functioneaza .. restu de fire le izolez si nu folosesc ?

                  Comentariu

                  • bogd
                    Membru Marcant
                    • 16.aug.2009
                    • 546

                    #10
                    instalatie lustra

                    pune 1 fir de la lustra pe un fir negru,celalalt pe firele negre unite.ar trb sa se aprinda.
                    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      #11
                      instalatie lustra

                      mai mult ca sigur firele maro sant folosite ca impamantare[nu le folosi],cand pui firele lustrei pe cele maron respectiv negre unite,nu se aprinde becul pt ca diferenta de potential este nula.[0]
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • abused
                        Incepator
                        • 07.dec.2009
                        • 7

                        #12
                        Re: instalatie lustra

                        da dak pun pe negru si maro ramane aprins continu ... acum am observar ca nu mai functioneaza curentul la baie si la bucatarie de la intrerupator .. la priza funcrioneaza .. pe hol si in dormitor functioneaza .. incerc cu firele negre dar nu inteleg de ce nu functoneaza sa leg si impamatarea de firul care este pe carcasa de metal ? spune`mi o varianta cum sa le leg ...

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #13
                          instalatie lustra

                          nu sant sigur daca impamantarea este bine facuta.1 negru la un fir de lustra,celelalte 2 la celalalt fir[sant nul de lucru si mai duc si la alti consumatori.vb mai tarziu
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • abused
                            Incepator
                            • 07.dec.2009
                            • 7

                            #14
                            Re: instalatie lustra

                            multumesc mult pt ajutor .. acum mi`am dat seama cum este facut .. Cele 3 maro este impamantarea
                            Cele 3 Rosi este legatura facuta intre baie bucactarie si sufragerie
                            Si cele negre care sunt 1 cu 2 ... este pt legatura la bec .

                            Cele 3 rosi nu trebuiesc separate si nici cele 2 negre .. ca altfel nu merge ...

                            P.S : pana mi`am dat seama am ars siguranta

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 546

                              #15
                              instalatie lustra

                              impamantarea,de regula nu se pune pe circuitul de lumina. totusi un sfat personal este sa chemi pe cineva sa refaca circuitul un pic.nu e normal sa pleci cu nulul de lucru din fasung in alt consumator.legaturile se fac doar in doze de distributie.va salut
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              Procesare...