Instalatie lustra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 702

    #16
    Re: instalatie lustra

    Postat în original de bogd
    impamantarea,de regula nu se pune pe circuitul de lumina.
    Va contrazic aici.De cand fac instalatii electrice trag verde/galben si la becuri.Cateadata am avut lampa cu PE cateodata,nu.Depinde de fabricant.Dar de ani buni de zile nu am mai legat un candelabru sau aplica ,sa nu aibe borna de impamantare.Chiar si unele firme producatoare de spoturi echipeaza cu borna de PE spotul.Ca nu vor unii sa traga PE la locul de lampa e partea a 2-a.Motive...economie,neglijare....diverse motive.Stiu 2 cazuri de electrocutare grave pt ca nu erau impamantate candelabrele din care 1 caz fatal,din cauza unui scurtcircuit in cutia de legaturi a candelabrului.Asa ca mai bine sa stea un fir izolat daca nu ai unde sa-l legi,decat sa ai unde-l lega si sa nu ai firul.Avand in vedere ca este o PROTECTIE.Ca ajunge omul mai rar in contact cu un candelabru sau o aplica chiar nu conteaza.Daca apare defectul PE isi face treaba.Intotdeauna leg la PE structura tavanelor false cu surub si piulita.Am patit-o odata si nu mai vreau sa se repete la nimeni.Deci nu va zgarciti la 100-200m de conductor verde/galben la o casa,daca puteti evita un necaz.
    Nota: (pt necunoscatori) PE-circuit de protectie,impamantare
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #17
      La fel din 2008. Stima!
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 287

        #18
        Sustin la ceea ce au scris domnii din postarile anterioare. Trebuia sa va fie un indiciu si faptul ca noile lustre cu carcase metalice au toate fire de impamantare. Un fir care trebuie legat la ceva. Va recomand ca pe viitor sa prevedeti pe toate circuitele de lumina si firul galben-verde.

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 702

          #19
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!
          Daca o sa cautati pe google "Careba Emanuel".... e un fost prieten care a lasat in urma o sotie indurerata si un copil.Cauza? Candelabru..........
          Cu regret....Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            #20
            instalatie lustra

            pare rau.dar nu de asta am spus sa nu foloseasca impamantarea.nu stiam sigur daca firele maro nu sant 1 nul de lucru la alt circuit.nu sant acolo sa vad cu adevarat ce este,asa ca nu am dorit sa nu.i provoc un accident.[sesizati ca am recomandat o verificare din partea unui electrician.]
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #21
              Re: instalatie lustra

              [quote="RaspoElectric"]
              Postat în original de bogd
              Intotdeauna leg la PE structura tavanelor false cu surub si piulita.Am patit-o odata si nu mai vreau sa se repete la nimeni.Deci nu va zgarciti la 100-200m de conductor verde/galben la o casa,daca puteti evita un necaz.
              Nota: (pt necunoscatori) PE-circuit de protectie,impamantare
              Cu respect ... Ovi
              Ai atins o problema ignorata de foarte multi!Daca la peretii si tavanele false realizate in constructii cu o structura metalica care asigura o priza de pamant naturala(blocurile) se pot conecta partile metalice ale tavanelor la structura metalica a cladirii .la casele obisnuite obligatoriu trebuie legata la impamantare ,iar tragerea nulului de protectie la corpurile de iluminat este o masura de protectie binevenita indiferent ca corpul este din plastic sau metal.Lucrul chiar la o inaltime de o jumatate de metru presupune risc mare la aparitia fenomenului de soc electric .Multe accidente mortale s-au produs ,in afara de fenomenul propriu-zis de electrocutare(soc electric mortal) si din cauza reactiilor corpului uman la atingerea unui conductor electric,dezechilibrari si caderi la sol cu fracturi mortale.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              Procesare...