Protectia diferentiala nu lucreaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bucium
    Incepator
    • 21.sep.2008
    • 61

    Protectia diferentiala nu lucreaza

    Va salut.in tablou am o protectie diferentiala Merlin Gerin multi Vigi C 60

    care nu decupleaza daca apas pe butonul de test, iar in caz de un scurt imi sare siguranta de la acel circuit. Ma asteptam sa lucreze diferentiala, am pus o poza cu tabloul. Nu e legata bine sau e defecta? Va multumesc![img][/img]
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #2
    Re: protectia diferentiala nu lucreaza.

    Postat în original de bucium
    in tablou am o protectie diferentiala Merlin Gerin multi Vigi C 60
    care nu decupleazadaca apas pe butonul de test ,nu decupleaza,iar in caz de un scurt imi sare siguranta de la acel circuit.ma asteptam sa lucreze diferentiala
    esti sigur ca trebuie sa intre in actiune la scurt circuit?
    citez de pe un site de specialitate:
    "Ce este protectia diferentiala?

    Aparatele care functioneaza pe principiul protectiei diferentiale detecteaza curentii de valori foarte mici care trec prin conductorul de faza dar nu trec prin conductorul de nul - numiti curenti diferentiali reziduali - si întrerup automat alimentarea cu energie electrica intr-o astfel de situatie. Un bun exemplu este curentul care trece prin corpul omenesc în cazul electrocutarii.
    "

    Comentariu

    • bucium
      Incepator
      • 21.sep.2008
      • 61

      #3
      am o poza cu tabloul.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #4
        Re: protectia diferentiala nu lucreaza.

        Postat în original de bucium
        va salut.in tablou am o protectie diferentiala Merlin Gerin multi Vigi C 60

        care nu decupleaza[daca apas pe butonul de test ,nu decupleaza,iar in caz de un scurt imi sare siguranta de la acel circuit.ma asteptam sa lucreze diferentiala]am pus o poza cu tabloul.nu e legata bine sau e defecta?va multumesc.[img][/img]
        Unde sunt pozele?
        Siguranta diferentiala trebuia sa declanseze daca era alimentata corect atunci cand ai apasat pe butonul de test.
        Pe langa functia de sesizare a curentlor reziduali ,are si functia de protectie la suprasarcina si scurtcircuit.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • bucium
          Incepator
          • 21.sep.2008
          • 61

          #5
          merci.cum pot sa probez daca functioneaza?cind apas butonul pentru test nu decupleaza.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #6
            Postat în original de bucium
            merci.cum pot sa probez daca functioneaza?cind apas butonul pentru test nu decupleaza.
            In primul rand vezi daca este alimentata corect
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • bucium
              Incepator
              • 21.sep.2008
              • 61

              #7
              poza tablou
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Aveti la intrarea in diferential bagata faza la faza si nulul la nul? Asta intreaba electricman. In poza dvs noi nu putem sa ne dam seama unde aveti faza si unde nulul. Daca diferentiala este corect alimentata atunci ea trebuie sa functioneze si la test. Daca este corect alimentata si nu functioneaza atunci inseamna ca este ceva in neregula cu ea. Stima.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 441

                  #9
                  Eu cred ca siguranta nu e legata bine. Mai verificati inca o data.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • bucium
                    Incepator
                    • 21.sep.2008
                    • 61

                    #10
                    va multumesc am sa verific.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #11
                      Mai puteti face un test.La o priza cu contact de protectie la pamant conectati un bec intre borna de faza si borna de impamantare (trebuie in prealabil sa verificati cu un creion de tensiune care este borna de faza).In cazul in care diferentiala este montata corect si in stare de buna functionare,ea va decupla instantaneu,deoarece prin conectarea becului la borna de impamantare in loc de borna de nul de lucru nu se mai inchide circuitul prin cele doua borne ale diferentialei iar aceasta sesizeaza diferenta dintre curentul care pleaca de la borna de faza si cel care se intoarce la borna de nul.
                      Aceasta metoda eu o folosesc la serviciu,unde,o data pe luna,verific functionarea tuturor diferentialelor din dotare,atat cu ajutorul butonului de test,cat si prin metoda pe care tocmai v-am descris-o.

                      Cu stima.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #12
                        Postat în original de raducu_ilie
                        Aveti la intrarea in diferential bagata faza la faza si nulul la nul? Asta intreaba electricman. In poza dvs noi nu putem sa ne dam seama unde aveti faza si unde nulul. Daca diferentiala este corect alimentata atunci ea trebuie sa functioneze si la test. Daca este corect alimentata si nu functioneaza atunci inseamna ca este ceva in neregula cu ea. Stima.
                        Din experienta proprie va spun ca nu are nicio importanta aceasta legare a fazei si nulului.Am intalnit o situatie in care un grup de 6 diferentiale monofazate Gewiss de 20A/30mA au functionat timp de 2 ani cu faza si nulul inversate (asa au fost montate de cei care au realizat instalatia respectiva) si in toata aceasta perioada au decuplat si la defect si la verificarea cu butonul de test.

                        Cu stima.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • bucium
                          Incepator
                          • 21.sep.2008
                          • 61

                          #13
                          am facut testul cu o lampa de control.[am pus un fir pe faza si celalalt pe impamintare].s-a aprins becul dar nu a sarit siguranta.ramine sa dau jos siguranta sa vad daca e legata bine.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #14
                            Ar trebui sa va ganditi totusi si la varianta ca s-ar putea ca diferentiala sa fie defecta.In definitiv,orice lucru pe lumea asta,chiar daca e "de firma",se poate defecta la un moment dat,fara ca sa consideram aceasta situatie ca fiind un eveniment iesit din comun.Nu mai departe decat acum 3 saptamani am descoperit si eu la mine la serviciu o diferentiala Gewiss defecta,care pana acum functionase bine,asa ca n-am avut de ales decat s-o inlocuiesc (si n-avea decat trei ani vechime).

                            Cu stima.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • DYC
                              Membru Marcant
                              • 28.iul.2008
                              • 387

                              #15
                              Pun si eu 2 intrebari:
                              aceasta siguranta decupleaza si in cazul in care omul face "scurt intre faza si nul"? Sau decupleaza cele normale de 20-30A? (Nas crede).

                              Cam care este costul unei asemenea sigurante diferentiale?
                              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                              Comentariu

                              Procesare...