Instalatie lumina cu mai multe intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #16
    Postat în original de Bill
    Exista o solutie mai eleganta:
    elkoep.de/produse/mr-42-5.html

    Se numesc relee de impuls.
    Nu numai elegant ci si simplu . Merita !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #17
      Postat în original de Mircea G
      Postat în original de Bill
      Exista o solutie mai eleganta:
      elkoep.de/produse/mr-42-5.html

      Se numesc relee de impuls.
      Nu numai elegant ci si simplu . Merita !
      Problema a mai fost discutata pentru circuite mai complexe: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=24992 . Solutia cu bistabile este mult mai scumpa in acest caz. Sint si relee pas cu pas care realizeaza o functie identica cu a unui bistabil, divizarea prin doi se realizeaza cu o cama.
      Cu relee pas cu pas se realizeaza si functii mai complexe. Tehnologia mai veche este la fel de competitiva cu cea noua, mult mai ieftina si inca nu este pensionara.
      Pentru cazul dat, rezolvarea clasica cu doua comutatoare N/I, N/D, este suficienta.
      Va rog sa nu argumentati cu pretul conductoarelor ca, in acest caz, nu tine.

      Comentariu

      • Bill
        Membru Marcant
        • 05.dec.2006
        • 421

        #18
        Postat în original de Adamescu Ion
        Va rog sa nu argumentati cu pretul conductoarelor ca, in acest caz, nu tine.
        M-am uitat pe topicul mentionat de dvs. Aveti o fixatie am vazut in privinta costurilor. Sunt oameni care nu se uita la cost ci la fiabilitate, calitate, design (ma refer aici la intrerupatoare), posibilitatea extinderii (vezi aici si sistemele numite "casa inteligenta" - care intr-un viitor nu prea indepartat vor fi uzual implementate). O sa fie ceva banal sa aprinzi lumina afara cu un simplu apel telefonic de pe mobil (presupunand ca vin de la serviciu si vreau sa vad casa luminata )
        Pana nu demult eram si eu adeptul constructiilor gen "minitehnicus" (sunt si eu electronist). Dar m-am cam lasat.
        Sa va dau un exemplu: printre altele sunt si programator, stiu sa programez circuite dintr-o familie de microcontrolere. Cu toata stiinta mea si cu achizitia sa zicem de la prima mana a componentelor, nu as iesi mai ieftin decat as achizitiona un automat programabil cumparat:
        asd.shopmania.biz/product.html?c=45685&p=214624
        Sigur m-ar costa mai mult de 357lei, nu mai vorbesc de timpul de implementare, testare, etc.

        Revenind la topicul prezent, acum poate ca si doua intrerupatoare cap scara si cateva fire poate fi ceva pretentios, si ar ajunge doar un fir si un stecher care se baga intr-o priza.............

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1104

          #19
          Domnule Bill, nu am fixatie in ce privesc preturile! Fixatia o am fata de cei care ne fraieresc! Cunoscind cam ce contine aceasta superKK tehnologie de pe piata, mi se face lehamite! De obicei pun in balanta "daca merita" si "ce merita" investit (timp, bani, nervi,...). Daca veti urmari ce am scris, veti constata ca, de obicei vin si cu o alternativa care poate fi mai avantajoasa sau, cel putin, incerc sa pun pe ginduri (Cineva trebuie sa fie si Gica Contra. Este in avantajul progresului).
          La cit de repede evolueaza astazi tehnologia microcontrolerelor, risti sa faci investitia si in caz de defectiune, schimbi toata electronica. Un alt mare dezavantaj al acestor picocalculatoare este ca trebuie si softul, in caz de poc si scrum. Pina la remedierea unui asemenea defect tragem cabluri de la priza sau folosim luminari?
          Inca pretul acestei automatizari zice ca mai bine asteptam...
          Pe moment am trase pe dreapta (spre gunoi) un televizor, un aspirator si un invertor echipate cu 3,14;3,14controlere. sau ?

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #20
            Corect, aparatele astea inteligente nu se prea repara (controlerul are softul scris in el, si degeaba il cumperi ca nu ai softul).
            Dar sa stiti ca am mare incredere in fiabilitatea lor. Nu ma refer acum la chinezarii ieftine ci la aparate de firma cu certificari. Daca respecti ce zic ei (conditii de temperatura, mediu) nu are cum sa se strice. Sau gandit capitalistii aia la tot.
            Dar cu toate ca lucrez de aproape 30 ani cu calculatoare, nu am incredere in ele Te duci la bancomat si nu functioneaza, vrei sa platesti cu cardul si nu stiu ce nu merge.....samd.

            Domnule, vrem, nu vrem am intrat in era digitala, totul este sub forma de biti, trebuie sa ne adaptam, o sa avem cipuri si in frunte , cine stie ce o sa mai fie.

            Cat priveste intermediarii.... intradevar sunt niste escroci. Stiu pe unii... te intreaba prima data cati bani ai..... pretul il fac dintr-o privire. Se uita la om si iti face pretul pe loc. Daca erau prosti mureau demult..........

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1153

              #21
              Postat în original de Bill
              Cat priveste intermediarii.... intradevar sunt niste escroci. Stiu pe unii... te intreaba prima data cati bani ai..... pretul il fac dintr-o privire. Se uita la om si iti face pretul pe loc. Daca erau prosti mureau demult..........
              Dl. Bill aveti mare dreptate in ceea ce spuneti, dar asta nu inseamna nici ca sant inteligenti, intermediarii astia, sa stiti de la mine ca oricat de prost ar fi cineva, daca cauta bine, intotdeauna gaseste cate unul mai prost ca el.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #22
                Postat în original de dan dan daniel
                Postat în original de Bill
                Cat priveste intermediarii.... intradevar sunt niste escroci. Stiu pe unii... te intreaba prima data cati bani ai..... pretul il fac dintr-o privire. Se uita la om si iti face pretul pe loc. Daca erau prosti mureau demult..........
                Dl. Bill aveti mare dreptate in ceea ce spuneti, dar asta nu inseamna nici ca sant inteligenti, intermediarii astia, sa stiti de la mine ca oricat de prost ar fi cineva, daca cauta bine, intotdeauna gaseste cate unul mai prost ca el.
                Domnule Bill, am prins si eu "era" lui z80 si a lui 4500. Pentru mine a fost doar pasiune.
                Revin la citate: va inselati amarnic cind spuneti ca doar intermediarii sint smecheri. Si constructorii de aparatura programabila sint tot pe craca putreda: un automat programabil este f f simplu d p d v al schemei si, implicit, f ieftin; un program, odata facut, se incarca pe toate produsele identice, pretul fiind mic si pentru soft. Deci, constructorul va investi putin si va vinde scump, abuzind de masca "produs inteligent". In mod normal, ar trebui sa se vinda odata cu produsul si softul folosit pentru aparatul respectiv.
                Pe cit posibil, evit aceste jucarii.

                Comentariu

                • Bill
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2006
                  • 421

                  #23
                  si eu sunt de principiul "simplu si fiabil", dar vrem nu vrem totul va fi cu microprocesor de acum inainte.
                  Un simplu ventilator dinacela cu picior care costa 50lei, are telecomanda cu multiple functii. Telecomanda la aerul conditionat, nu mai vorbim de televizor, care daca nu are telecomanda il arunci.
                  Iar daca stam sa ne gandim, de ce sa nu punem telecomanda si la lumina, cand o folosim f. des.?

                  Cu comerciantii tot nu ma lamuriti. Au facut averi prin punerea la dispozitie a unor cataloage. Dai un avans si ti le aduce in 1-2 luni. Si ei sunt tot din bransa bineinteles, dar sau trezit mai devreme din amorteala si si-au dat seama ca se poate trai din import .......... China.
                  Softisti sunt platit bine, peste tot, chiar si la noi. Daca va uitati pe net, se angajeaza softisti chiar si acum in vremuri tulburi.
                  Cat priveste punerea la dispozitie a softurilor.... nu cred ca e rentabil. La cata munca e la un soft profesional si cati oameni muncesc, sa te apuci apoi sa pui codul sursa pe net...... Pai chinezii abia asteapta
                  Exista si varianta "open source", dar ai acastiga banii din altceva.

                  Sa luam acum exemplul alimentelor si bunurilor de larg consum. Cine o duce mai bine? Marele lant de hipermarketuri C.......... sau producatorul de branzeturi sa zicem? Magazinul si-a tras o hala frigorifica, vanzatori si paznici. Atat. Daca da faliment o firma de lactate, face contract cu alta....

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1104

                    #24
                    Un aspirator Miele este un aspirator de firma dar, asta nu l-a impiedicat sa-i crape microcontrlerul.
                    Atunci cind microsistemele vor fi resturi in loc de chibrituri (pret real) sau fiabilitatea va fi garantata pe cel putin zece ani, voi mai cumpara ... (nu pot scrie ce merita).
                    Mai repede sau mai tirziu se vor da legi stricte pentru comert si comercianti.
                    Producatorii se vor uni si isi vor apara interesele si isi vor crea propriile retele de distributie.
                    Pe cind va apare un program interactiv capabil, pentru o anumita familie de microcontrolere si microsisteme, sa scrie softul necesar? Se poate merge si mai departe cu standardizarea, ... chiar extinzind la societatea comunisto-electronica...

                    Comentariu

                    Procesare...