Schema senzor de miscare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #16
    E cam costisitor 200 ron. Prefer sa pierd cateva ore si sa le construiesc eu la un pret de 10 ori mai mic (cateva tranzistoare, o fotorzistenta, ceva rezistente, cateva cond, 2 CI si placerea hobby-ului)
    Comanda de aprindere a luminii o iau de pe flshul care anunta miscarea portilor.
    Inca ma mai joc cu senzorul de prezenta.

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #17
      Va rog, imi aratati si mie schema?

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 287

        #18
        Acum am inteles.
        Sunt unele dispozitive de actionare a portilor care stiu sa si comande aprinderea unor lumini. Acesta nu stie?
        Referitor la schema senzorului pe care il aveti deja:
        Incercati ca de pe piciorul D(1)( intrare al senzorului printr-o rezistenta - prin tatonare de la 100 Kohmi- 10 Kohmi) sa faceti o conexiune cu piciorusul S(2). Din schema asa am observat caci se inchide conducand tensiunea la intrarea in operational.
        Daca nu, si eu as face la fel. Un montaj simplu satisfactie maxima...

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #19
          Am incercat un divizor de tensiune reglabil pe intrarea neinversata a operationalului dar nu a mers. Am sa incerc sa baypasez primul operational (cel care amplifica semnalul senzorului) si sa aplic in intrarea urmatorului operational o tensiune variabila, sa vad daca reusesc sa-l duc intr-un prag de comutare.
          Marea majoritate a portilor au acesta facilitate - se numeste lampa sau lumina de gradina, dar din pacate MotorLiftul meu nu are in schimb ofera 24V cc in timpul in care se misca portile, ceea ce pentru a comanda niste lumini e de ajuns.
          Schema la ce voi face, daca nu reusesc cu senzorul de miscare?
          Inca n-am definitivat-o dar in principiu voi folosi un 555 pentru temporizare, un etaj simplu cu 2 tranz. pentru senzorul de lumina, iesirile temporizatorului si a senzorului pe pun pe cele 2 intrari a unei porti NAND dintr-un CDB 400, iesirea logica a portii o pun pe baza unui tranzistor legat in colector comun cu sarcina un micro releu la 24 v. Voi mai folosi o rezistenta si o dioda zener de 5 v pentru alimentarea celor 2 circuite.
          Cu siguranta voi posta schema daca va intereseaza.

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1104

            #20
            O sa va ajut si eu cu o schema, daca doriti. Simpla, blocaj optic lumina sau intuneric, posibilitate de actionare manuala, posibilitate reset. Lucrurile neplacute nu le spun! Cautati in Manual de utilizare 3, CI liniare, 1984.

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #21
              Am ramas dator cu o schema. Are functiile dorite:
              - aprinde becul numai cind nivelul luminii scade;
              -comanda se face dintr-un contact auxiliar al contactorului ce actioneaza motorul portii.
              Valorile nu sint critice. Schema functioneaza, cu mici modificari, si cu alte tipuri de senzori.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #22
                D-le Adamescu va multumesc pentru schema; astazi am realizat-o cu mici modificari si functioneaza foarte bine. E exact ceea ce doream.
                De montat am sa o montez cand se va mai incalzi pt. ca la noi in NE tarii e frig tare.

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1104

                  #23
                  Am si variantele pentru temperatura dar, si lumina cu functiile de inchidere sau deschidere (inversare).
                  Ma bucur pentru reusita, felicitari!

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #24
                    N-ar fi rau sa le postati poate intereseaza pe cineva, daca nu e dificil.

                    Comentariu

                    Procesare...