Ventilator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabriel_cos
    Incepator
    • 29.dec.2009
    • 2

    Ventilator

    Salut
    Oameni buni am cumparat de pe net un ventilator cu temporizator Vortice si nu stiu cum sa-l conectez.Am adus un electrician dar nu stie .Va mentionez ca eu aveam in baie un ventilator fara timer care era legat printr-un intrerupator separat de cel de la becuri.Aveam tras de la o doza un nul iar faza trecea prin intrerupator si mergea la ventilator.Acum electricianul zice ca trebuie sa -i mai pun un intrerupator pt timer iar eu nu vreau sa mai sparg peretii Are cineva vreo idee?
    Multumesc
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    ventilator

    daca ai intrerupatorul actual ,la ce mai trb.unul?
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • da_n
      Living Legend
      • 10.mai.2009
      • 1228

      #3
      Re: ventilator

      Postat în original de gabriel_cos
      Salut
      Oameni buni am cumparat de pe net un ventilator cu temporizator Vortice si nu stiu cum sa-l conectez.Am adus un electrician dar nu stie .Va mentionez ca eu aveam in baie un ventilator fara timer care era legat printr-un intrerupator separat de cel de la becuri.Aveam tras de la o doza un nul iar faza trecea prin intrerupator si mergea la ventilator.Acum electricianul zice ca trebuie sa -i mai pun un intrerupator pt timer iar eu nu vreau sa mai sparg peretii Are cineva vreo idee?
      Multumesc
      pastrezi instalatia cum o ai, din doza de unde ai tras nulul, sau din alta parte, din intrerupator sau de unde ai posibilitatea, trebuie sa mai tragi o faza, deci trebuie sa ai 3 fire: faza prin intrerupator, faza direct si nul, nu trebuie alt intrerupator, timerul face functia de intrerupator dupa x minute, cum il reglezi

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #5
          Re: ventilator

          Postat în original de gabriel_cos
          Salut
          Oameni buni am cumparat de pe net un ventilator cu temporizator Vortice si nu stiu cum sa-l conectez.Are cineva vreo idee?
          Multumesc
          Nu ai ce face decat sa mai tragi un conductor pe care sa-l folosesti ca faza permanenta,sau sa schimbi ventilatorul!
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • gabriel_cos
            Incepator
            • 29.dec.2009
            • 2

            #6
            ventilator

            Va multumesc mult pt idei dar problema este ca nu am cum sa mai trag o faza . Sau ar trebui sa sparg tavanul care e din rigips si asta ar insemna sa fac prea mare panarama in casa . In acest caz o sa-l folosesc fara timer,oricum va multumesc

            Comentariu

            • da_n
              Living Legend
              • 10.mai.2009
              • 1228

              #7
              Re: ventilator

              Postat în original de gabriel_cos
              Va multumesc mult pt idei dar problema este ca nu am cum sa mai trag o faza . Sau ar trebui sa sparg tavanul care e din rigips si asta ar insemna sa fac prea mare panarama in casa . In acest caz o sa-l folosesc fara timer,oricum va multumesc
              pe langa firul de la intrerupator nu intra inca unul? legi 2 fire la capatul dinspre intrerupator si le tragi cu firul existent

              Comentariu

              • kytic
                Incepator
                • 03.dec.2009
                • 14

                #8
                nu stiu exact cum functioneaza ventilatorul, daca e cum cred eu (la aparitia semnalului ventilatorul merge ata cat e setat timer-ul) ai putea lega atat intrarea de forta cat si semnalul la acelasi fir care vine de la intrerupator.

                Comentariu

                Procesare...