Fluctuatii tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai799
    Incepator
    • 30.aug.2004
    • 54

    Fluctuatii tensiune

    salutare,
    am tot cautat pe forum si nu am gasit ceva care sa ma ajute in legatura cu urmatoarea problema : locuiesc la tara si vesnic am probleme cu tensiunea curentului care nu este constanta (fluctuatii care se vad cu ochiul liber) si din aceasta cauza modemul de la internet imi tot cade mereu..si plus ca se pot distruge si electrocasnicele cu timpul in acest fel..
    faza e ca vara ele apar de la utilizarea de catre vecini a motoarelor de taiat lemne, aparate de sudura iar iarna normal se practica furtul de curent la greu pentru incalzire prin radiatoare electrice f puternice..(
    as vrea sa stiu ce aparat sa folosesc pentru a stabiliza tensiunea (exclus UPS care am inteles ca nu prea e grozav) , unde il gasesc si la ce pret.
    va multumesc anticipat
    a si o a 2-a intrebare..la casa mea instalatia electrica nu are impamantare (o teava ingropata in pamant si legata la contuar) si normal ca scurgerile de curent se resimt la cuptorul electric si la altele.. as putea sa ma leg la o doza de prize si sa ii fac impamantare asa ?
    "Ochii care nu se vad te vede..."
  • mihai799
    Incepator
    • 30.aug.2004
    • 54

    #2
    imi cer scuze..acum am vazut si topicul asta..

    dar totusi daca se poate un raspuns la a 2-a intrebare..
    "Ochii care nu se vad te vede..."

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #3
      Fluctuatii tensiune

      trebuie sa executi o priza de pamant[detalii gasesti la calcul curent siguranta] o legi in tablou pe o bara de nul de protectie, iar din bara tragi prin copex cablu de impamantare la prize.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 442

        #4
        Mai cauta un pic pe forum si o sa gasesti raspunsul si la cea de-a doua intrebare.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • mihai799
          Incepator
          • 30.aug.2004
          • 54

          #5
          Re: Fluctuatii tensiune

          Postat în original de bogd
          trebuie sa executi o priza de pamant[detalii gasesti la calcul curent siguranta] o legi in tablou pe o bara de nul de protectie, iar din bara tragi prin copex cablu de impamantare la prize.
          pai tabloul de sigurante e in casa, iar contuarul afara..
          instalatia este prevazuta cu al 3-lea fir de impamantare, numai ca nu am teava aia ingropata in pamant..
          nu ma pricep f bine dar as vrea sa stiu totusi care e procedeul ca sa stiu ce ii cer electricianului cand o veni..

          eu asa intelesesem de la un prieten care se pricepe cat de cat..ca ma pot lega si la o doza cu impamantarea si apoi se transmite la toata casa..
          "Ochii care nu se vad te vede..."

          Comentariu

          • bogd
            Membru Marcant
            • 16.aug.2009
            • 546

            #6
            Fluctuatii tensiune

            fiecare circuit de priza,daca are fir de impamantare, nu este dus in tablou? cum comunica la tine impamantarea de pe 2 circuite diferite de prize, daca nu sant unite undeva?[ in tabloul de sigurante} cate cabluri ai trase din contor la tablou? ce culori?
            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

            Comentariu

            • mihai799
              Incepator
              • 30.aug.2004
              • 54

              #7
              Re: Fluctuatii tensiune

              Postat în original de bogd
              fiecare circuit de priza,daca are fir de impamantare, nu este dus in tablou? cum comunica la tine impamantarea de pe 2 circuite diferite de prize, daca nu sant unite undeva?[ in tabloul de sigurante} cate cabluri ai trase din contor la tablou? ce culori?
              pai instalatia este prevazuta cu impamantare..dar din cate am inteles eu ea vine de la retea acum.
              poate spun prostii..dar asa am inteles..
              "Ochii care nu se vad te vede..."

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #8
                Fluctuatii tensiune

                la momentul actual pe stalpii de tensiune se monteaza BMP-uri, daca din contor in tablou sant trase 3 cabluri din care 1 galben verde,atunci acela este firul de impamantare, concluzia este ca nu mai este necesara p.p. daca totusi tii neaparat sa executi 1,atunci trb executata de cineva calificat in domeniu,dupa executie trb masurata de cineva autorizat,si trb sa-ti emita un P.R.A.M.[PRIZA AUTORIZATA METROLOGIC.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #9
                  Re: Fluctuatii tensiune

                  Postat în original de mihai799
                  pai instalatia este prevazuta cu impamantare..dar din cate am inteles eu ea vine de la retea acum.
                  poate spun prostii..dar asa am inteles..
                  Ai inteles gresit!
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • mihai799
                    Incepator
                    • 30.aug.2004
                    • 54

                    #10
                    Re: Fluctuatii tensiune

                    Postat în original de bogd
                    la momentul actual pe stalpii de tensiune se monteaza BMP-uri, daca din contor in tablou sant trase 3 cabluri din care 1 galben verde,atunci acela este firul de impamantare, concluzia este ca nu mai este necesara p.p. daca totusi tii neaparat sa executi 1,atunci trb executata de cineva calificat in domeniu,dupa executie trb masurata de cineva autorizat,si trb sa-ti emita un P.R.A.M.[PRIZA AUTORIZATA METROLOGIC.
                    nu e vorba de tinut..ci doar ca mai curenteaza aparatele electrocasnice..de ex cuptorul electric daca il ating cand nu functioneaza se simte un curent slab dar deh..e normal sa iti fie frica de curent..

                    ca sa sintetizez intrebarea mea era daca se mai poate face ceva in conditiile de fata in care instalatia este facuta acum 10-12 ani dar repet cu 3 fire la prize dar fara teava aia ingropata in pamant..
                    "Ochii care nu se vad te vede..."

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      #11
                      Re: Fluctuatii tensiune

                      Postat în original de mihai799
                      ca sa sintetizez intrebarea mea era daca se mai poate face ceva in conditiile de fata in care instalatia este facuta acum 10-12 ani dar repet cu 3 fire la prize dar fara teava aia ingropata in pamant..
                      Fa o priza de pamant,du platbanda in cutia de separatie,de acolo pleaca cu un conductor in tablou si leaga-l cu cel de-al treilea care pleaca la prize(cel care se duce pe contactul de protectie.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • mihai799
                        Incepator
                        • 30.aug.2004
                        • 54

                        #12
                        Re: Fluctuatii tensiune

                        Postat în original de electricman
                        Fa o priza de pamant,du platbanda in cutia de separatie,de acolo pleaca cu un conductor in tablou si leaga-l cu cel de-al treilea care pleaca la prize(cel care se duce pe contactul de protectie.
                        ok e destul de clar acum
                        multumesc frumos.
                        "Ochii care nu se vad te vede..."

                        Comentariu

                        Procesare...