Modalitate iluminare garaj fara electricitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flocampean
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 90

    Modalitate iluminare garaj fara electricitate

    Buna seara, uimeaza sa achizitionez un garaj, care nu are curent electric , in consecinta nici iluminare.
    M-ar interesa daca as putea face ceva simplu si elegant, cu costuri decente, pentru a beneficia de lumina pe timp de noapte , la nevoie, un pic mai mult decat o lanterna.
    Mai caut si eu pe net , dar poate stie cineva o solutie mai buna,
    Mersi frumos,
    O seara faina.
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 441

    #2
    La ce veti folosi garajul?
    Cat veti sta in garaj?
    Are aerisire?
    Din ce este fabricat garajul?
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Primul impuls : lampa solara . M-am uitat si pretul ...1800eE la ce gasisem eu , dezarmant .
      Cel mai simplu si rapid , o baterie auto si un bec , dupa necesitate . Normal ca mai trebuie incarcata , dar nu costa mult .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Lucian__
        Incepator
        • 28.dec.2008
        • 6

        #4
        Salutam!
        Am o sugestie: in loc de bec auto- niste leduri, legate in serie, dispuse unde se doreste.
        Iar in loc de baterie auto, un acumulator de 12v si 7Ah de la magazinele de electronice- costa undeva la 65 de lei. Sau de la un UPS cu partea eltronica defecta.

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 441

          #5
          Cel mai ieftin e o lanterna sau niste lumanari. Daca doriti sa stati mai mult in garaj si sa faceti ceva acolo se poate folosi un mic generator monofazat. Cu baterii eu nu prea recomand deoarece se mai descarca in timp, sau se deterioreaza la temperaturi scazute.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Sau cu felinare !
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Dan_Daniel
              Living Legend
              • 20.nov.2009
              • 1153

              #7
              Re: Modalitate iluminare garaj fara electricitate

              Postat în original de flocampean
              M-ar interesa daca as putea face ceva simplu si elegant, cu costuri decente
              Cel mai simplu si elegant si cu costuri decente ar fi sa gasiti un vecin care are curent cel mai aproape de garajul dvs., sa va intelegeti cu el pentru o suma care nu poate sa fie prea mare pentru cat consuma 1 sau 2 becuri, si sa trageti de la el. Aveti aceasta posibilitate sau nu.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

              Comentariu

              • flocampean
                Incepator
                • 19.oct.2009
                • 90

                #8
                Multumesc tuturor, scuzele mele , garajul v-a fi folosit pentru scopul in care a fost creat sa adaposteasca o masina, este din tabla , acoperisul este din fibra de sticla, o modalitate de iluminare sper sa gasesc pentru cazul in care mergi noaptea si ai nevoie desi trebuie studiata treaba cu trasul de curent de le vreun vecin.
                Cele bune

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  sau mai simplu tii farurile de la masina aprinse o perioada, pana iti rezolvi treaba!!!
                  Unele masini au fuctia asta, dar sunt o clasa superioara

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1687

                    #10
                    Luati-va o lanterna portabila de cap cu leduri.Este foarte usoara,practica, si va permite si sa aveti ambele maini libere.In privinta curentului tras de la vecini, aveti mare grija,ca daca va afla Renelu' , vecinul binevoitor se va alege cu un frumos dosar penal,sau,dupa caz, cu o mare spaga data la Renel tocmai pentru a scapa de dosarul penal.
                    Cu stima.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    Procesare...