Instalatie electrica DIY sau nu ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gilgillius
    Incepator
    • 12.mar.2010
    • 6

    Buna
    Am ajunns si io la instalatia electrica.
    Litat sau plin?
    1,5 lumini 2,5 prize 2.5 consumatori mari.
    Baile prize + cada hidromasaj circuit separat.
    Lumini bai necesita circuit separat?
    Balcoane prize circuit separat.
    Lumini balcoane necesita circuit separat?
    Vreau sa il trag pe sub sapa si dozele sa le montez la nivelu prizelor.Prin ce tub ar fi cel mai bine?
    Tot pe sub sapa trece si teava de cupru inbracata pt caldura.E vreo problema?
    Am tablou de 10 pt etaj.
    Ce diferentiale si pe ce circuite sa montez?
    Ca sa nu pun prea multe doze pot sa aduc un circut de prize interior si unu exterior prin aceeasi doza?
    Eu miam facut o schema dar mai multe sugesti nu strica.Mai multe pareri iese lucru mai bun.
    Va multumesc anticipat astept sugesti.


    1-Casa scarii - aplice-3+ senzor miscare, intrerupator cu revenire+teleruptoare.
    2-Hobby - tablou sigurante, prize-3x2, aplice-2+ senzor miscare,1+variator tensiune, spoturi-3, candelabru cu 3 brate+variator tensiune.
    3-Hol - Aplica+senzor miscare intrerupator cu revenire+teleruptoare.
    4-Dormitor 1 - prize-4x2, aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
    5-Balcon 1 - prize-1 , aplice-2.
    6-Baie 1 - prize-1, aplice-2, cada hidromasaj.
    7-Dormitor 2 - prize-5x2, candelabru 2 brate+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare., aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
    8-Balcon 2 - prize-2, aplice-3.
    9-Dormitor3 - prize-4x2, candelabru 5 brate+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare, aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
    10-Baie 2 - priza-1, aplice-2, cada hidromasaj.
    11-Dresing - priza-1, aplica-1.

    Atasej o schema a etajului sper sa se inteleaga ceva.
    Va multumesc anticipat astept sugesti.

    Comentariu

    • gilgillius
      Incepator
      • 12.mar.2010
      • 6

      Nu reusesc sa incarc poza.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 692

        Postat în original de gilgillius
        Nu reusesc sa incarc poza.
        Depinde in ce format incerci .
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 788

          Nu contest ca e foarte bine cum ai facut, dar nu era mai simplu sa pui un tub de capat pe cele 2 fire si apoi tubul de capat sa il introduci in conectorul prizei?
          Iti ocupa si mai putin loc si treaba mergea mult mai repede.
          E o parere doar, fiecare face cum crede mai bine.
          Nu ai precizat daca vei avea mono sau trifazic.
          Litat de buna calitate (Romcab).
          Consumatori mari (centrala electrica, aragaz electric etc. ) 4-6 mmp. Coloana intre etaje 6 mmp.
          Atentie in bai nu se pun prize in zona cazii, dus, lavoar. Circuite protejate cu diferential in bai si foloseste prize macar cu protectie la introducerea de obiecte straine (cele cu capacel la borne).
          Circuit de lumina separat la bai nu e cazul. Incearca sa folosesti corpuri de iluminat speciale pt. spatii umede.
          In balcoane nu se pun prize datorita condensului ce se poate forma. Sugestie; fa o mica nisa cu o usita eleganta in care tragi un cablu cu o priza rezistenta la umiditate (cele cu invelis de cauciuc si capac) si eventual trage si o teava de apa in nisa sau separat ca sa pui un sistem de udare a jardinierelor prin picurare daca vei avea sa ceva. Eu nu am tras apa si acum imi pare rau.
          Luminile pe balcoane ( chiar si cele de gradina)e bine sa fie legate pe acelasi circuit eventual si cu cele de la parter (daca ai asa ceva), pentru a le putea comanda pe toate simultan de la un senzor crepuscular sau/si temporizator. Tips; trage un cablu 5x1,5 de ex si un cablu UTP intre tabloul de la parter si cel de la etaj de rezerva . Nu se stie niciodata ce idei mai pot aparea pe parcurs.
          Prin tub special pt. instalatii electrice. Am mai vazut fire trase si prin pexal ieftin.
          Dozele e bine sa fie cat mai ascunse; montandu-le la nivelul prizelor faci economie la firele de 2,5 si vei consuma mai mult fir de 1,5. Incearca sa gandesti instalatia a.i. sa ai cat mai putine doze sau chiar niciuna.
          Nu vor fi probleme cu teava de Cu iMbracata (inainte de b si p se pune m si nu n). Vei avea probleme doar la suprapunerile lor in sensul ca tb sa spargi planseul ca sa nu te arunce prea mult in sus.
          Tablou de 10 sigurante sau ce ai vrut sa spui?
          Diferentiale; bai, masina de spalat, cuptor electric, in general aparate la care pot aparea scurgeri de curent (fier de calcat, radiatoare, boilere etc) - eu am folosit doar una trifazica pe alimentarea generala a casei folosita si ca intrerupator general si disjunctor(un mic dezavantaj este complexitatea gasirii circuitului/aparatului cu probleme, avantaj toata casa protejata, cheltuiala mai mica).
          De ce nu, daca le izolezi bine.

          Eu MI-AM .... SUGESTII...

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1661

            Postat în original de Seni
            nici eu nu eram un expert in inst electrice, dar la casa mea am facut-o singur, asa ca te sfatuiesc sa te apuci fara probleme.
            Postat în original de gilgillius
            Postat în original de gilgillius
            Buna
            Am ajunns si io la instalatia electrica.
            Litat sau plin?
            1,5 lumini 2,5 prize 2.5 consumatori mari.
            Vreau sa va intreb daca aveţi facut branşamentul. Îl aveţi făcut?
            Postat în original de Seni
            Postat în original de ombun
            ...o sa urmaresc si eu "discutiile"...poate ma mai dumiresc si eu ...
            eu zic sa suni adunarea intr-un weekend si rezolvam instalatia....
            mai ai la butoi ceva din recolta lui 2008?
            Productia de 2009 nu merge?, ca eu cred ca s-a aşezat!
            Sal'tare!

            Postat în original de bogd
            i.am executat un calcul de sigurante in functie de informatiile ce le.a oferit pt monofazic. astept si parerile d.voastra. parter generala 40A cu diferential de 30ma din care leaga si hidroforul. BUCATARIE plita electrica 1 sig 32a,cuptor 1 de 20A, MASINA DE SPALAT IN CAMARA ,1 SIG 20A CU DIFERENTIAL 0,5. SALON 1 sig 16 A,pt 6 prize.garaj 1 sig 16A 3 prize. pt lumina. 1 de 10 A garaj,hol,salon, w.c. 1 de 10A pt pt camera centralei bucatarie terasa. ETAJ 1 de 16 pt 2 dormitoare[6 prize] 1 de 16A CU DIFERENTIAL PT CELE 2 BAI. 2 DE 10A pt ILUMINAT ETAJ.
            Cred ca nu sunt valabile aceste valori atâta vrem cât nu se ştie valoarea siguranţei din BPM. Aţi stabilit aceste valori pentru sigurante iar cea din BPM sigur va fi mai mica. Si atunci orice scurt va declanşa BPM-ul. Daca depăseste Pinst de 5kw, va trebui sa fie alimentat trifazic. Aşa ca aţi facut exerciţii, doar.
            Sal'tare
            Postat în original de RaspoElectric
            Va sugerez sa trageti la plita circuit trifazic,asta in cazul in care nu aveti cumva achizitionata una monofazica,deoarece plitele cu 4 ochiuri(vitroceramice,inductie sau chiar rezistive)majoritatea sunt trifazice.
            Si in desenul descris toata bucataria ii pe 1 singura faza, mai putin combina.Daca aveti trifazic merita distribuite cele 3 faze cumva.Tot in schema descrisa daca la plita ii de 32A generala pe Bucatarie ar trebui sa fie de 40A respectiv BMP-ul de 50A.(cascada).
            Cu respect ... Ovi
            Plitele si boilerele sunt monofazice: au rezistenţe incalzitoare care sunt proiectate la 220 V, din ratiuni de strapungere a izolaţiei. ALIMENTAREA lor se face trifazic cu nul aparent, ceea ce este cu totul altceva. Eu nu am vazut rezistenta de incalzire alimentata la 380V. La 220v, da.
            Aveti aici o rezistenta de incalzire 3x1500 w, fiecare este monofazica iar alimentarea se face in stea, 380V, cu nul aparent.
            Fișiere Atașate
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 692

              Postat în original de gilgillius
              Buna
              Am ajunns si io la instalatia electrica.
              Litat sau plin?
              Brut de la Bistrita sau Romcab,legaturi solide in dozele de legatura,disjunctor diferential de 16A/10ma pentru cada cu hidromasaj
              Postat în original de Baboo
              Plitele si boilerele sunt monofazice:
              Serios? Uite ca sunt si plite ,cuptoare cu alimentare la 380 V,adica la un capat al rezistentei este legata o faza si la alt capat alta faza.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 709

                Postat în original de Baboo
                Plitele si boilerele sunt monofazice: ......
                Am legat plita recent care avea la borne L1,L2 si PE,fara N......tehnologia ne omoara
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 692

                  Postat în original de RaspoElectric
                  Postat în original de Baboo
                  Plitele si boilerele sunt monofazice: ......
                  Am legat plita recent care avea la borne L1,L2 si PE,fara N......tehnologia ne omoara
                  Cu respect ... Ovi
                  Aoleo.cand ma umflam si eu in pene ca sunt singurul care am vazut
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 709

                    Era ceva plita industriala(pt restaurante),dar revenind la L1,L2,L3+N+PE...ii zici ca are alimentare trifazica...o fi schema functionala L1+N,L2+N,L3+N nu zic nu,mai ales la majoritatea plitelor pt uz casnic,dar eu asa ceva o leg pe o siguranta tetrapolara(recomandat diferentiala).Am avut si situatie cand a cumparat plita fabricantul mobilei de bucatarie.La apartament cu coloana de alimentare de AL 4mmp a cumparat o plita de 6600W ... sa-i zicem nestiinta
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 692

                      Postat în original de RaspoElectric
                      Era ceva plita industriala(pt restaurante),dar revenind la L1,L2,L3+N+PE...ii zici ca are alimentare trifazica...o fi schema functionala L1+N,L2+N,L3+N nu zic nu,mai ales la majoritatea plitelor pt uz casnic,dar eu asa ceva o leg pe o siguranta tetrapolara(recomandat diferentiala).Am avut si situatie cand a cumparat plita fabricantul mobilei de bucatarie.La apartament cu coloana de alimentare de AL 4mmp a cumparat o plita de 6600W ... sa-i zicem nestiinta
                      Cu respect ... Ovi
                      Astea pe care le-am legat eu(cuptor piza,cuptor paine),mergeau pe L1+L2,si tot asa toate rezistentele .
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        am promis ca voi posta o poza cu dozele care le-am folosit eu:
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • gilgillius
                          Incepator
                          • 12.mar.2010
                          • 6

                          Trimit schema pt cei ce vor sa ma ajute.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • gilgillius
                            Incepator
                            • 12.mar.2010
                            • 6

                            1-Casa scarii - aplice-3+ senzor miscare, intrerupator cu revenire+teleruptoare.
                            2-Hobby - tablou sigurante, prize-3x2, aplice-2+ senzor miscare,1+variator tensiune, spoturi-3, candelabru cu 3 brate+variator tensiune.
                            3-Hol - Aplica+senzor miscare intrerupator cu revenire+teleruptoare.
                            4-Dormitor 1 - prize-4x2, aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
                            5-Balcon 1 - prize-1 , aplice-2.
                            6-Baie 1 - prize-1, aplice-2, cada hidromasaj.
                            7-Dormitor 2 - prize-5x2, candelabru 2 brate+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare., aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
                            8-Balcon 2 - prize-2, aplice-3.
                            9-Dormitor3 - prize-4x2, candelabru 5 brate+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare, aplice-2+variator tensiune intrerupator cu revenire+teleruptoare.
                            10-Baie 2 - priza-1, aplice-2, cada hidromasaj.
                            11-Dresing - priza-1, aplica-1.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1649

                              Re: Instalatie electrica DIY sau nu ?

                              Postat în original de Baboo
                              Postat în original de bogd
                              i.am executat un calcul de sigurante in functie de informatiile ce le.a oferit pt monofazic. astept si parerile d.voastra. parter generala 40A cu diferential de 30ma din care leaga si hidroforul. BUCATARIE plita electrica 1 sig 32a,cuptor 1 de 20A, MASINA DE SPALAT IN CAMARA ,1 SIG 20A CU DIFERENTIAL 0,5. SALON 1 sig 16 A,pt 6 prize.garaj 1 sig 16A 3 prize. pt lumina. 1 de 10 A garaj,hol,salon, w.c. 1 de 10A pt pt camera centralei bucatarie terasa. ETAJ 1 de 16 pt 2 dormitoare[6 prize] 1 de 16A CU DIFERENTIAL PT CELE 2 BAI. 2 DE 10A pt ILUMINAT ETAJ.
                              Daca depăseste Pinst de 5kw, va trebui sa fie alimentat trifazic.
                              Pardon, bransamentul monofazat merge pana la 6,5 KW ( I nominal aprox.32A),bineinteles cu conditia ca sa avem sectiune suficienta la cablul de alimentare.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • bassu
                                Membru Marcant
                                • 25.nov.2008
                                • 476

                                Pardon, bransamentul monofazat merge pana la 6,5 KW ( I nominal aprox.32A),bineinteles cu conditia ca sa avem sectiune suficienta la cablul de alimentare.

                                Corect!

                                Comentariu

                                Procesare...