Instalatie electrica DIY sau nu ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1136

    #16
    Postat în original de Codex
    nu m-am prins daca aveti un proiect pe electrice realizat si doriti niste sfaturi pe realizarea practica sau doriti sa incepem de la faza unui proiect si sa finalizam cu recomandari de executie. Aveti specializare pe electrice sau doar cunostinte practice?
    Nu am nici un proiect pentru instalatia electrica, nu vroiam efectiv un proiect pentru ca stiu ca asta se plateste, costa bani, si nu am tupeul sa cer asa ceva. Eu vroiam niste informatii, sfaturi etc., asa putin cate putin, referitor la cam ce materiale ar fi nevoie, cam in ce cantitate, pe unde ar fi mai bine amplasat tabloul electric, si cam ce ar mai trebui stiut, daca m-as pune sa fac eu instalatia. Specializare in electricitate nu am, doar cunostinte practice, dar de asta nu imi este frica, prind repede si lucrez ingrijit, dar nu stiu cum si cu ce sa incep. Asta asa ca sa fiu politicos si sa va raspund la intrebare, ca de apucat nu mai ma apuc de nimic, m-am descurajat, o sa platesc pe cineva sa-mi faca si gata. Multumesc.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #17
      Instalatie electrica DIY sau nu ?

      hei usurel.sant atatia electricieni pe aici,iar un veteran nu se lasa la nevoie.voi incerca sa va fac un plan,si al vom discuta cu totii.

      avem planul cladirii,ne trebuie prizele pe fiecare camera ,corpurile de iluminat si consumatorii mari.locul unde doriti amplasarea tabloului sau tablourilor.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #18
        hai dan...., ce te dai asa repede batut? pana cand vei ajunge sa te apuci de instalatie, vei sti totul despre cum iti vei executa instalatia...
        mai intai trebuie sa te hotarasti tu unde vei avea tablourile, unde vei avea prizele, lampile......
        pe urma vom discuta restul....

        Comentariu

        • GERULA2007
          Membru
          • 04.sep.2007
          • 181

          #19
          Nu te da batut! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Daca stai si studiezi o sa iti fie f usor.Mai ales ca ai cunostinte practice. In maxim o luna ma apuc de lucru.
          Aici gasesti foarte multi forumisti care sa te ajute cu sfaturi f bune!!!

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #20
            Postat în original de dan dan daniel
            Postat în original de Codex
            nu m-am prins daca aveti un proiect pe electrice realizat si doriti niste sfaturi pe realizarea practica sau doriti sa incepem de la faza unui proiect si sa finalizam cu recomandari de executie. Aveti specializare pe electrice sau doar cunostinte practice?
            Nu am nici un proiect pentru instalatia electrica, nu vroiam efectiv un proiect pentru ca stiu ca asta se plateste, costa bani, si nu am tupeul sa cer asa ceva. Eu vroiam niste informatii, sfaturi etc., asa putin cate putin, referitor la cam ce materiale ar fi nevoie, cam in ce cantitate, pe unde ar fi mai bine amplasat tabloul electric, si cam ce ar mai trebui stiut, daca m-as pune sa fac eu instalatia. Specializare in electricitate nu am, doar cunostinte practice, dar de asta nu imi este frica, prind repede si lucrez ingrijit, dar nu stiu cum si cu ce sa incep. Asta asa ca sa fiu politicos si sa va raspund la intrebare, ca de apucat nu mai ma apuc de nimic, m-am descurajat, o sa platesc pe cineva sa-mi faca si gata. Multumesc.
            Ok, nu merita sa va dezarmati. Asa cum am afirmat meritati un ajutor colegial de forumisti. In acest sens nu am intrebat in zadar daca aveti un plan CAD care sa il postati pentru ca intentionam sa va ajut in acest sens. Din pacate am prins in ultimele zile cam multe delegatii si nu am avut timpul necesar sa va realizez un proiect de instalatii electrice. Sper ca acum in week-end sa am timp sa va ajut.

            Cat privesc sfaturile:
            1 Eu unul as alege sa am plasez tabloul general in garaj. Consider ca ar fi locul cel mai bun. Acum depinde de pozitionarea casei fata de punctul de racordare la SEN (Sistemul electric national)

            2 Pentru incaperea centrala termica va rog sa imi spuneti daca veti avea in viitor un sistem de incalzire pe curent sau va fi un spatiu de depozitare sau va fi o centrala pe combustibili fosili.

            3. In garaj aveti de gand sa prevedeti alimentare trifazica? In eventualitatea ca in viitorul apropiat veti avea o masina electrica (Intrebare sper nu retorica!)

            4. In dormitoare as prevedea un minim de 2 prize dupa caz, dar asta o voi stabili functie de consumatorii pe care doriti sa ii instalati in dormitoare sau functie de proiectul rezultat. Dvs. alegeti.

            5. In bucatarie cam ce consumatori va ganditi ca o sa folositi? Aragaz si plita electrica ... roboti de bucatarie (de care) ... masina de spalat vase ... TV etc.

            6. Va intereseaza si un sistem de telefonie instalat in casa? sau veti utiliza telefoane fara fir ...

            7. Doriti un sistem de televiziune instalat in casa sau fiecare TV cu antena lui?

            8. Usile glisante de la salon sunt actionate electric ? Daca da cam ce putere are motorasul de antrenare?

            9. masina de spalat rufe ... unde vedeti dvs. ca va fi instalata?

            10. Aveti intentia sa instalati aer conditionat? daca da unde?

            11. Doriti alimentare de la SEN sau doriti sa va ganditi si la un sistem de genereare alternativ?

            12. Aveti cumva sobe instalate in casa? Unde?

            13. Doriti un iluminat artizanal cu LED-uri? sau unul clasis?

            si intrebarile pot continua.

            Dvs. va trebui sa furnizati cateva informatii la intrebarile de mai sus si buna vointa din partea colegilor forumisti sigur gasiti

            Cu stima!
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • bogd
              Membru Marcant
              • 16.aug.2009
              • 546

              #21
              Instalatie electrica DIY sau nu ?

              i.am executat un calcul de sigurante in functie de informatiile ce le.a oferit pt monofazic. astept si parerile d.voastra. parter generala 40A cu diferential de 30ma din care leaga si hidroforul. BUCATARIE plita electrica 1 sig 32a,cuptor 1 de 20A, MASINA DE SPALAT IN CAMARA ,1 SIG 20A CU DIFERENTIAL 0,5. SALON 1 sig 16 A,pt 6 prize.garaj 1 sig 16A 3 prize. pt lumina. 1 de 10 A garaj,hol,salon, w.c. 1 de 10A pt pt camera centralei bucatarie terasa. ETAJ 1 de 16 pt 2 dormitoare[6 prize] 1 de 16A CU DIFERENTIAL PT CELE 2 BAI. 2 DE 10A pt ILUMINAT ETAJ.
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1136

                #22
                Multumesc domnule Bogdan pentru mesajul dvs. Sa vedem si parerile altor electricieni.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • bogd
                  Membru Marcant
                  • 16.aug.2009
                  • 546

                  #23
                  calcul curent si siguranta

                  Postat în original de bogd
                  i.am executat un calcul de sigurante in functie de informatiile ce le.a oferit pt monofazic. astept si parerile d.voastra. parter generala 40A cu diferential de 30ma din care leaga si hidroforul. BUCATARIE plita electrica 1 sig 32a,cuptor 1 de 20A, MASINA DE SPALAT IN CAMARA ,1 SIG 20A CU DIFERENTIAL 0,5. SALON 1 sig 16 A,pt 6 prize.garaj 1 sig 16A 3 prize. pt lumina. 1 de 10 A garaj,hol,salon, w.c. 1 de 10A pt pt camera centralei bucatarie terasa. ETAJ 1 de 16 pt 2 dormitoare[6 prize] 1 de 16A CU DIFERENTIAL PT CELE 2 BAI. 2 DE 10A pt ILUMINAT ETAJ.
                  PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1136

                    #24
                    [/quote:Codex]Dvs. va trebui sa furnizati cateva informatii la intrebarile de mai sus si buna vointa din partea colegilor forumisti sigur gasiti [/quote]

                    Ma scuzati pentru intarziere, dar trebuie sa va raspund si dumneavoastra, o sa o fac punctual. Va multumesc pentru bunavointa.
                    1. Putem lua in considerare amplasarea tabloului electric in garaj. Stalpul de curent stradal este in strada in fata garajului lateral dreapta.
                    2. Pentru C.T. putem prevedea alimentare pentru incalzire electrica.
                    3. In garaj putem prevedea alimentare trifazica.
                    4. In dormitoare putem pune cate 3 prize, iar in dressing 2 prize.
                    5. In bucatarie consumatorii vor fi (asa in mare): plita inductie, cuptor electric, combina frigorifica, microunde, expreso cafea, robot de bucatarie ceva cam ca cel de acum Kenwood Prospero KM 266 (am vazut ca are marcat 900 W), TV., masina spalat vase, prajitor paine.
                    6. Putem prevedea sistem de telefonie.
                    7. Pentru TV, un sistem instalat in toata casa.
                    8. Usile la salon nu sant electrice, doar ruloul exterior.
                    9. Masina de spalat rufe in camara langa geam, sa nu o aud.
                    10. Nu am nevoie de aer conditionat.
                    11. Alimentarea de la SEN.
                    12. Nu vor fi sobe instalate in casa.
                    13. Sistem de iluminare clasic.
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #25
                      Postat în original de dan dan daniel
                      [/quote:Codex]Dvs. va trebui sa furnizati cateva informatii la intrebarile de mai sus si buna vointa din partea colegilor forumisti sigur gasiti
                      Ma scuzati pentru intarziere, dar trebuie sa va raspund si dumneavoastra, o sa o fac punctual. Va multumesc pentru bunavointa.
                      1. Putem lua in considerare amplasarea tabloului electric in garaj. Stalpul de curent stradal este in strada in fata garajului lateral dreapta.
                      2. Pentru C.T. putem prevedea alimentare pentru incalzire electrica.
                      3. In garaj putem prevedea alimentare trifazica.
                      4. In dormitoare putem pune cate 3 prize, iar in dressing 2 prize.
                      5. In bucatarie consumatorii vor fi (asa in mare): plita inductie, cuptor electric, combina frigorifica, microunde, expreso cafea, robot de bucatarie ceva cam ca cel de acum Kenwood Prospero KM 266 (am vazut ca are marcat 900 W), TV., masina spalat vase, prajitor paine.
                      6. Putem prevedea sistem de telefonie.
                      7. Pentru TV, un sistem instalat in toata casa.
                      8. Usile la salon nu sant electrice, doar ruloul exterior.
                      9. Masina de spalat rufe in camara langa geam, sa nu o aud.
                      10. Nu am nevoie de aer conditionat.
                      11. Alimentarea de la SEN.
                      12. Nu vor fi sobe instalate in casa.
                      13. Sistem de iluminare clasic.[/quote]

                      Am sa incerc sa va ofer cateva indicatii cat mai repede posibil!

                      Cu stima!
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1136

                        #26
                        Postat în original de Codex

                        Am sa incerc sa va ofer cateva indicatii cat mai repede posibil!
                        Va multumesc domnule Codex, si domnului Bogdan de asemenea, santeti singurii care ma baga in seama.
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 709

                          #27
                          Postat în original de dan dan daniel
                          .

                          Ma scuzati pentru intarziere, dar trebuie sa va raspund si dumneavoastra, o sa o fac punctual. Va multumesc pentru bunavointa.
                          1. Putem lua in considerare amplasarea tabloului electric in garaj. Stalpul de curent stradal este in strada in fata garajului lateral dreapta.
                          -Tabloul trebuie sa-l alegeti dupa ce a-ti stabilit nr total de circuite in casa,tipul siguranteler alese(gabarit),protectii(supratensiune,descarcari atmosferice),separator de sarcina,pt scoaterea de sub tensiune a tabloului,o impamantare facut in exetriorul garajului si adusa la tablou de unde veti trimite circuitul PE in toata casa.
                          2. Pentru C.T. putem prevedea alimentare pentru incalzire electrica.
                          -circuit dimensionat in functie de puterea instalata a incalzirii electrice,miiiinim 5x6 mmp
                          3. In garaj putem prevedea alimentare trifazica.
                          Siguranta tri sau tetrapolara pt priza trifazica din garaj 5x2,5 mmp fiind suficienti pt majoritatea aplicatiilor trifazice casnice
                          4. In dormitoare putem pune cate 3 prize, iar in dressing 2 prize.
                          Circuite individuale spre cele 3 dormitoare 3x2,5 mmp sig 16A/30mA fiind suficient pt dormitoare.Daca stiti amplasamentul mobilierului va recomand grup de prize+intrerupatoare in stanga si dreapta patului (la inaltimea 40-50 cm sa fie deasupra noptierelor)eventual bec(veioza)deasupa capului pe perete comandata din st si dr,iar la intrarea in dormitor intrerupator si priza de servici,facand astfel un circuit simplu sau dublu cap-scara-cruce-cap scara pt tavan(foarte util)
                          5. In bucatarie consumatorii vor fi (asa in mare):
                          plita inductie In functie de tipul ei,(built-in)majoritatea fiind bifazice sau trifazice 4-6 kw va recomand 5x4 mmp si siguranta 20A/30mA,acoperind astfel orice model uzual
                          -cuptor electric,
                          2-2,5 kw ...circuit 3x2,5 mmp si siguranta 16A/30mA
                          -combina frigorifica, microunde, expreso cafea, robot de bucatarie ceva cam ca cel de acum Kenwood Prospero KM 266 (am vazut ca are marcat 900 W), TV., prajitor paine.
                          Daca luam in calcul factorul de nesimultaneitate se pot pune pe un singur circuit 3x4 mmp sig 16A/30mA sau impartite in 2 circuite 3x2,5 mmp 16A/30mA
                          -masina spalat vase
                          - 1,8-2,2 kw circuit 3x2,5 mmp 16A/30mA
                          In cazul in care veti avea gaz metan in bucatarie va trebuie circuit pt senzorul de gaz(zic si aici circuit individual pt ca am avut probleme de cateva ori cu senzorii cand se defectau in timp si piuia incontinuu si clientul s-a dus la tablou sa-l scoata de sub tensiune pana l-am schimbat) cu legatura spre electrovalva principala de pe traseul de gaz si la Centrala termica daca va fi pe gaz
                          6. Putem prevedea sistem de telefonie.
                          -traseu de tuburi seprat de cel de sarcina,eventual si interfonie la strada daca e cazul unde aveti nevoie de un cablu retea FTP si trimisa alimentare pt yala electromagnetica
                          7. Pentru TV, un sistem instalat in toata casa.
                          [b]-Daca sunteti abonat RDS va puneti in garaj o doza mare unde puteti monta un aplificator daca e cazul si veti merge cu traseu individual spre fiecare TV.Va asigur ca nu veti avea probleme la calitatea imaginii(sistem distributie in stea)
                          8. Usile la salon nu sant electrice, doar ruloul exterior.
                          Circuit individual 3x1,5 mmp sig 10A
                          9. Masina de spalat rufe in camara langa geam, sa nu o aud.
                          Circuit 3x2,5 mmp sig 16A/30mA si va recomand sa va obisnuiti sa nu o scoateti din priza(uzura prematura a prizei,lipsa contactului in timp->incalzirea ei).A mea nu am scos-o de ani de zile,si imi permite lungima cablului si amplasamentul ei sa o mut cand fac curatenie)
                          10. Nu am nevoie de aer conditionat.
                          11. Alimentarea de la SEN.
                          Coloana de alimentare de la BMPT/firida la TGD >=5x10 mmp,si nu o sa aveti probleme,dar aceasta o veti dimensiona si in functie de puterea centralei electirce
                          12. Nu vor fi sobe instalate in casa.
                          13. Sistem de iluminare clasic.
                          -2-3 cirucite 3x1,5 mmp sig 10A ar fi suficient
                          Luati in calcul si tubul pt traseul de internet in casa daca nu aveti cumva wireless
                          Circuit din garaj pt exterior daca e cazul 3x2,5 mmp sig 16A/30mA
                          Nu pot sa nu va recomand acest topic cu scheme grafice facut la marea arta de catre d-l Leon http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...25990&start=15 .
                          Va va fi de f mare ajutor si la configurarea tabloului si la alegerea traseelor electrice si nu numai.Personal va recomand tot ce inseamna circuit de priza sa fie cu siguranta diferentiala.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 692

                            #28
                            Postat în original de RaspoElectric
                            Postat în original de dan dan daniel
                            .

                            Ma scuzati pentru intarziere, dar trebuie sa va raspund si dumneavoastra, o sa o fac punctual. Va multumesc pentru bunavointa.
                            1. Putem lua in considerare amplasarea tabloului electric in garaj. Stalpul de curent stradal este in strada in fata garajului lateral dreapta.
                            -Tabloul trebuie sa-l alegeti dupa ce a-ti stabilit nr total de circuite in casa,tipul siguranteler alese(gabarit),protectii(supratensiune,descarcari atmosferice),separator de sarcina,pt scoaterea de sub tensiune a tabloului,o impamantare facut in exetriorul garajului si adusa la tablou de unde veti trimite circuitul PE in toata casa.
                            2. Pentru C.T. putem prevedea alimentare pentru incalzire electrica.
                            -circuit dimensionat in functie de puterea instalata a incalzirii electrice,miiiinim 5x6 mmp
                            3. In garaj putem prevedea alimentare trifazica.
                            Siguranta tri sau tetrapolara pt priza trifazica din garaj 5x2,5 mmp fiind suficienti pt majoritatea aplicatiilor trifazice casnice
                            4. In dormitoare putem pune cate 3 prize, iar in dressing 2 prize.
                            Circuite individuale spre cele 3 dormitoare 3x2,5 mmp sig 16A/30mA fiind suficient pt dormitoare.Daca stiti amplasamentul mobilierului va recomand grup de prize+intrerupatoare in stanga si dreapta patului (la inaltimea 40-50 cm sa fie deasupra noptierelor)eventual bec(veioza)deasupa capului pe perete comandata din st si dr,iar la intrarea in dormitor intrerupator si priza de servici,facand astfel un circuit simplu sau dublu cap-scara-cruce-cap scara pt tavan(foarte util)
                            5. In bucatarie consumatorii vor fi (asa in mare):
                            plita inductie In functie de tipul ei,(built-in)majoritatea fiind bifazice sau trifazice 4-6 kw va recomand 5x4 mmp si siguranta 20A/30mA,acoperind astfel orice model uzual
                            -cuptor electric,
                            2-2,5 kw ...circuit 3x2,5 mmp si siguranta 16A/30mA
                            -combina frigorifica, microunde, expreso cafea, robot de bucatarie ceva cam ca cel de acum Kenwood Prospero KM 266 (am vazut ca are marcat 900 W), TV., prajitor paine.
                            Daca luam in calcul factorul de nesimultaneitate se pot pune pe un singur circuit 3x4 mmp sig 16A/30mA sau impartite in 2 circuite 3x2,5 mmp 16A/30mA
                            -masina spalat vase
                            - 1,8-2,2 kw circuit 3x2,5 mmp 16A/30mA
                            In cazul in care veti avea gaz metan in bucatarie va trebuie circuit pt senzorul de gaz(zic si aici circuit individual pt ca am avut probleme de cateva ori cu senzorii cand se defectau in timp si piuia incontinuu si clientul s-a dus la tablou sa-l scoata de sub tensiune pana l-am schimbat) cu legatura spre electrovalva principala de pe traseul de gaz si la Centrala termica daca va fi pe gaz
                            6. Putem prevedea sistem de telefonie.
                            -traseu de tuburi seprat de cel de sarcina,eventual si interfonie la strada daca e cazul unde aveti nevoie de un cablu retea FTP si trimisa alimentare pt yala electromagnetica
                            7. Pentru TV, un sistem instalat in toata casa.
                            [b]-Daca sunteti abonat RDS va puneti in garaj o doza mare unde puteti monta un aplificator daca e cazul si veti merge cu traseu individual spre fiecare TV.Va asigur ca nu veti avea probleme la calitatea imaginii(sistem distributie in stea)
                            8. Usile la salon nu sant electrice, doar ruloul exterior.
                            Circuit individual 3x1,5 mmp sig 10A
                            9. Masina de spalat rufe in camara langa geam, sa nu o aud.
                            Circuit 3x2,5 mmp sig 16A/30mA si va recomand sa va obisnuiti sa nu o scoateti din priza(uzura prematura a prizei,lipsa contactului in timp->incalzirea ei).A mea nu am scos-o de ani de zile,si imi permite lungima cablului si amplasamentul ei sa o mut cand fac curatenie)
                            10. Nu am nevoie de aer conditionat.
                            11. Alimentarea de la SEN.
                            Coloana de alimentare de la BMPT/firida la TGD >=5x10 mmp,si nu o sa aveti probleme,dar aceasta o veti dimensiona si in functie de puterea centralei electirce
                            12. Nu vor fi sobe instalate in casa.
                            13. Sistem de iluminare clasic.
                            -2-3 cirucite 3x1,5 mmp sig 10A ar fi suficient
                            Luati in calcul si tubul pt traseul de internet in casa daca nu aveti cumva wireless
                            Circuit din garaj pt exterior daca e cazul 3x2,5 mmp sig 16A/30mA
                            Nu pot sa nu va recomand acest topic cu scheme grafice facut la marea arta de catre d-l Leon http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...25990&start=15 .
                            Va va fi de f mare ajutor si la configurarea tabloului si la alegerea traseelor electrice si nu numai.Personal va recomand tot ce inseamna circuit de priza sa fie cu siguranta diferentiala.
                            Cu respect ... Ovi
                            Corect,dar s-ar putea sa fie cam scump.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1136

                              #29
                              Postat în original de electricman
                              Corect,dar s-ar putea sa fie cam scump.
                              Ce anume ar putea fi scumpe, sigurantele diferentiale? Dv. ce sfat mi-ati da?
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 709

                                #30
                                Daca nu aveam siguranta diferentiala pe termoteca anul trecut in Mai,din cauza unei defectiuni de izolatie in pompa de recirculare,eram pe lumea ailalta.Eram in dus cand s-antamplat.Daca erau copiii cumva, ei fiind mai sensibili nu stiu cum ar fi suportat socul.Am simtit doar o scuturare foarte scurta.Si am banuit ce sa-ntamplat.16A/30mA.Daca nu o aveam eram mort pt ca timpul cat dura sa se realizeze curentul de scurtcircuit intre faza si impamantare ii mai mare decat la o siguranta diferentiala.Si nu stii niciodata pe ce circuit poti avea vreun defect vreodata.Deci treaba aia cu "paza buna" ramane valabila. Mai ales la aparatele cu carcasa metalica,la cele care functioneaza cu apa si nu numai la ele.
                                Cat costa viata?......
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...