Instalatie electrica DIY sau nu ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 692

    #31
    Postat în original de dan dan daniel
    Postat în original de electricman
    Corect,dar s-ar putea sa fie cam scump.
    Ce anume ar putea fi scumpe, sigurantele diferentiale? Dv. ce sfat mi-ati da?
    Acelasi sfat ca si Ovi,doar ca am spus ca sunt destul de scumpe(dar merita)si daca dispuneti de bani ,cumparati-le,fiindca viata ta si a familiei este cea mai importanta componenta!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 709

      #32
      Ar mai fi o varianta.O siguranta generala diferentiala.Dar exista riscul insumarii curentilor diferentiali de la aparaturi si sa ai surpriza ca declanseaza la ordinea zilei.Si asta am patit la o casa unde clientul a dorit una generala de 32A/30mA.Mai ales daca ai hidrofor sau alte aparate care lucreaza in mediul umed.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 692

        #33
        Postat în original de RaspoElectric
        Ar mai fi o varianta.O siguranta generala diferentiala.Dar exista riscul insumarii curentilor diferentiali de la aparaturi si sa ai surpriza ca declanseaza la ordinea zilei.Si asta am patit la o casa unde clientul a dorit una generala de 32A/30mA.Mai ales daca ai hidrofor sau alte aparate care lucreaza in mediul umed.
        Cu respect ... Ovi
        Cel putin pe consumatori potential periculosi,gen cada hidromasaj,pompa,hidrofor,sa puna 16 A cu 10mA ,si este linistit.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #34
          Postat în original de Codex
          Postat în original de dan dan daniel
          [/quote:Codex]Dvs. va trebui sa furnizati cateva informatii la intrebarile de mai sus si buna vointa din partea colegilor forumisti sigur gasiti
          Ma scuzati pentru intarziere, dar trebuie sa va raspund si dumneavoastra, o sa o fac punctual. Va multumesc pentru bunavointa.
          1. Putem lua in considerare amplasarea tabloului electric in garaj. Stalpul de curent stradal este in strada in fata garajului lateral dreapta.
          2. Pentru C.T. putem prevedea alimentare pentru incalzire electrica.
          3. In garaj putem prevedea alimentare trifazica.
          4. In dormitoare putem pune cate 3 prize, iar in dressing 2 prize.
          5. In bucatarie consumatorii vor fi (asa in mare): plita inductie, cuptor electric, combina frigorifica, microunde, expreso cafea, robot de bucatarie ceva cam ca cel de acum Kenwood Prospero KM 266 (am vazut ca are marcat 900 W), TV., masina spalat vase, prajitor paine.
          6. Putem prevedea sistem de telefonie.
          7. Pentru TV, un sistem instalat in toata casa.
          8. Usile la salon nu sant electrice, doar ruloul exterior.
          9. Masina de spalat rufe in camara langa geam, sa nu o aud.
          10. Nu am nevoie de aer conditionat.
          11. Alimentarea de la SEN.
          12. Nu vor fi sobe instalate in casa.
          13. Sistem de iluminare clasic.
          Am sa incerc sa va ofer cateva indicatii cat mai repede posibil!

          Cu stima![/quote]

          Coroborat si cu indicatiile dl. RaspoElectric va recomand urmatoarele

          CT
          - un circuit trifazat pt incalzire pt o putere presupusa de 7 kW - protectie diferentiala diferentiala trifazata de 16A (30mA) (atentie aceasta putere functie de centrala electrica aleasa de dvs. este posibil sa fie mica)
          - un circuit monofazat pt o putere propusa de 1 kW - protectie diferentiala 6A (30mA)

          Bucatarie
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt Espresso si Robot bucatarie protectie diferentiala 16A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt prajitor paine protectie diferentiala 10A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt Microunde protectie diferentiala 10A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt masina spalat vase protectie diferentiala 10A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt plita electrica protectie diferentiala 16A(30 mA) iar dupa tipul de plita ales posibil sa fie necesar si o protectie termica
          - 1 circuit Cu 4 mmp pt cuptor electric protectie diferentiala 20A(30 mA) iar dupa tipul de plita ales posibil sa fie necesar si o protectie termica
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt combina frigorifica TV si o doza de conexiuni pentru ruloul exterior usilor de la salon protectie diferentiala 6A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt masina spalat rufe protectie diferentiala 16A(30 mA)
          La bucatarie locurile de priza sunt aproximative pentru consumatorii indicati de dvs. daca se va utiliza si o alta ordonare se pot obtine mai putine circuite.

          Garaj
          - 1 circuit trifazat Cu 2.5 mmp pt priza trifazica protectie diferentiala trifazica 10A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt masini sule protectie diferentiala 10A(30 mA)

          Iluminat parter
          - 1 circuit Cu 1.5 mmp protectie automata 6A

          prize parter salon
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp protectie diferentiala 10A(30 mA)

          La aceasta estimare este necesar un tablou de minim 14 module duble

          pentru etaj

          Un tablou secundar de minim 6 module duble

          baie colt
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt cada hidromasaj protectie diferentiala 6A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt cabina dus protectie diferentiala 10A(30 mA)

          Baie 2
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt cabina dus protectie diferentiala 10A(30 mA)

          Prize etaj
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt dresing si dormitor protectie diferentiala 16A(30 mA)
          - 1 circuit Cu 2.5 mmp pt celalalte 2 dormitoare protectie diferentiala 16A(30 mA)

          Iluminat etaj
          - 1 circuit Cu 1.5 mmp protectie automata 10A

          La o asemena consum presupus este necesara o protectie generala diferentiala trifazica de minim 80A(300mA)

          Considerati cele indicate de mine ca o recomandare. Va puteti forma o parere cam ce anume aveti nevoie sa achizitionati in prealabil.

          Cu stima!
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1136

            #35
            Va multumesc, as avea o intrebare, si anume : am gasit doua tipuri care se numesc "diferentiale", sant in foto de jos, care este cel bun? Ca marca este bun Merlin Gerin? Am vazut in mesajul lui Codex termenul "protectie automata", asta cum este?
            Nu au plecat cu mesajul pozele.
            Fișiere Atașate
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 709

              #36
              Merlin Gerin este componenta a concernului Schneider.Sunt bune,nu am avut inca probleme cu ele si am echipat multe tablouri cu MG.Tot la ei gasiti si module de protectie (bobine MSU si descarcatoare pt impulsuri tranzitorii de origine atmosferica).

              Diferenta intre intrerupatorupatorul diferential si disjunctorul diferential este ca primul lucreaza doar in regim diferential, ia al 2-lea magneto-termic +diferential.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #37
                Instalatie electrica DIY sau nu ?

                marca MERLIN GERIN,este una din marcile cele mai recomandate. referitor la cele 2 disjunctoare, singura diferenta este ca unul are intrarea pe sus iesirea pe jos,al doilea are atat intrarea cat si iesirea pe partea de sus, pt 2 cazuri de folosire diferite din teren. sper sa nu gresesc.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • Dan_Daniel
                  Living Legend
                  • 20.nov.2009
                  • 1136

                  #38
                  Postat în original de RaspoElectric
                  Diferenta intre intrerupatorupatorul diferential si disjunctorul diferential este ca primul lucreaza doar in regim diferential, ia al 2-lea magneto-termic +diferential.
                  Cu respect ... Ovi
                  Bun, dar eu de care sa-mi procur, care ar fi mai bun pentru mine? Iar "protectia automata" ce este?
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 709

                    #39
                    Magneto-termic+diferential.Iar referitor la msg colegului Codex,se referea la siguranta automata magneto-termica simpla(fara prot. diferentiala).
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1048

                      #40
                      Incep prin a spune ca personal prefer ABB. Nu spun ca celalte nu sunt bune dar eu cu astea m-am obisnuit. Revenind: in oricare din variante, ar fi bine sa luati in calcul distributia din trifazic. apoi la bucatarie trei circuite de prize, fiecare cu cate prize in componenta, distribuite pe cele trei faze protejate de diferentiale de 16A/30mA mi se par suficiente. Dormitoarele si ele protejate pe prize cu diferentiale (16A/30mA) cu mentiunea ca puteti pune toate 3 prizele din dormitor pe acelasi circuit. Centrala termica daca va fi electrica in mod sigur va fi una de peste 9 kW. Eu personal nu am vazut pe unde am montat pana acuma mai mici de 12 kw. Dar asta urmeaza sa decida instalatorul impreuna cu dvs. in rest, sunt de acord cu colegii de mai sus. Si ca o penultima observatie, ganditi-va ca un diferential ocupa locul a doua sigurante normale deci dvs ar trebui sa calculati si acest lucru cand achizitionati tabloul. Ultima si cea mai importanta observatie: sfatuiti-va cu sotia asupra a ceea ce doriti sa faceti. Macar in bucatarie si living. Nu aveti idee de cate ori am modificat proiectele pentru ca beneficiarul uitase sa isi consulte consoarta. Ceea ce dvs vi se pare practic si ideal dumneaiei i se va parea inestetic si deplasat. Vobesc din practica. Stima!
                      PS. Imi cer scuze daca am fost deplasat in ultima parte dar ..practica mi-a demonstrat ca elementul "sotie" trebuie chestionat mereu.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 709

                        #41
                        Postat în original de raducu_ilie
                        ......
                        PS. Imi cer scuze daca am fost deplasat in ultima parte dar ..practica mi-a demonstrat ca elementul "sotie" trebuie chestionat mereu.
                        Subscriu si eu
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • Dan_Daniel
                          Living Legend
                          • 20.nov.2009
                          • 1136

                          #42
                          Sa nu radeti de schitele mele, nu sant electrician, nici nu stiu ce simboluri au piesele etc electrice, eu asa le inteleg mai bine. Am facut patru schite, puteti sa-mi spuneti ce lipseste sau ce e in plus.
                          Fișiere Atașate
                          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 709

                            #43
                            Impresionant.
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1136

                              #44
                              Postat în original de RaspoElectric
                              Impresionant.
                              Sa nu radeti de mine v-am spus ca nu ma prea pricep, nici nu am stiut cum se face un simbol pentru bec de exemplu, am scris bec si gata. Ar merge asa? Pentru bucatarie e cam greu cu atatea circuite.
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 709

                                #45
                                Sigurantele pe circuitele de iluminat sunt de 16A si sunt cam mari daca aveti iluminat normal.Merg de 10A .In rest doar ... felicitari.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...