Instalatie electrica DIY sau nu ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1048

    #46
    Si nu uitati de sotie!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1136

      #47
      Am facut cumva si bucataria, ar fi bine asa? M-am gandit sa pun combina frigorifica separat, sa nu ramana fara curent in caz ca sare celalalt circuit.
      Fișiere Atașate
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 709

        #48
        Va sugerez sa trageti la plita circuit trifazic,asta in cazul in care nu aveti cumva achizitionata una monofazica,deoarece plitele cu 4 ochiuri(vitroceramice,inductie sau chiar rezistive)majoritatea sunt trifazice.
        Si in desenul descris toata bucataria ii pe 1 singura faza, mai putin combina.Daca aveti trifazic merita distribuite cele 3 faze cumva.Tot in schema descrisa daca la plita ii de 32A generala pe Bucatarie ar trebui sa fie de 40A respectiv BMP-ul de 50A.(cascada).
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • GERULA2007
          Membru
          • 04.sep.2007
          • 181

          #49
          Ca tot ati pomenit de plita si cuptor am si eu o intrebare:: in bucatarie vreau sa folosesc cuptor si plita electrica. M-am gindit asa: duc un circuit trifazic direct intr-o doza , folosind cconductori de 4 mm si de acolo fac doua prize trifazice pt cele doua aparate ( estimez o putere absorbita de 4000 - 4500 W). Este corect sau trebuie sa vin cu doua circuite separate din tablou?
          Multumesc!

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #50
            Postat în original de RaspoElectric
            Magneto-termic+diferential.Iar referitor la msg colegului Codex,se referea la siguranta automata magneto-termica simpla(fara prot. diferentiala).
            Cu respect ... Ovi
            Da la asta am facut referire!
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 906

              #51
              Postat în original de GERULA2007
              Ca tot ati pomenit de plita si cuptor am si eu o intrebare:: in bucatarie vreau sa folosesc cuptor si plita electrica. M-am gindit asa: duc un circuit trifazic direct intr-o doza , folosind cconductori de 4 mm si de acolo fac doua prize trifazice pt cele doua aparate ( estimez o putere absorbita de 4000 - 4500 W). Este corect sau trebuie sa vin cu doua circuite separate din tablou?
              Multumesc!
              O singura alimentare din tablou pentru cuptor- plita ar fi, dupa parerea mea, suficienta.
              Nu vad nici o problema in montarea a doua prize/doze* trifazice, de aici se pot racorda cele doua aparate casnice, dupa preferinte:

              * va recomand dozele special construite pentru acest scop


              O rugaminte adresata tuturor celor care practica meseria de electrician si cunosc preturile actuale din tara:
              - Cat ar costa, in Romania, achizitionarea tuturor protectiilor diferentiale aflate pe lista postata mai sus de d-nul Codex?
              Va multumesc!

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 692

                #52
                Postat în original de leon
                - Cat ar costa, in Romania, achizitionarea tuturor protectiilor diferentiale aflate pe lista postata mai sus de d-nul Codex?
                Va multumesc![/i]
                Peste 3500 Ron
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • GERULA2007
                  Membru
                  • 04.sep.2007
                  • 181

                  #53
                  Va multumesc d-l Leon!

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1136

                    #54
                    Postat în original de electricman
                    Postat în original de leon
                    - Cat ar costa, in Romania, achizitionarea tuturor protectiilor diferentiale aflate pe lista postata mai sus de d-nul Codex?
                    Va multumesc![/i]
                    Peste 3500 Ron
                    Ati uitat sa precizati un lucru pentru a fi ca mai exact, si anume: suma precizata de dv. reprezinta produse ale carei firme, pentru ca eu am gasit trei preturi diferite pentru acelasi produs, si este o diferenta totusi.
                    Fișiere Atașate
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 709

                      #55
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!
                      E motto-ul meu si D-ne adevarat ii.Mai sunt marci mult mai bune ca cele prezentate.
                      Cu respect ... Ovi
                      Postat în original de RaspoElectric
                      Mai sunt marci mult mai bune ca cele prezentate,
                      Cu respect ... Ovi
                      Cam tot pe la 30 ron.
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 692

                        #56
                        Vorbim de diferentiale care costa de la 150 ron in sus ,gen ABB ,SIEMENS,lLEGRAND
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • Dan_Daniel
                          Living Legend
                          • 20.nov.2009
                          • 1136

                          #57
                          Postat în original de electricman
                          Vorbim de diferentiale care costa de la 150 ron in sus ,gen ABB ,SIEMENS,lLEGRAND
                          Despre ce tip de diferentiale este vorba, care costa peste 150 ron. Vedeti cum este in Romania, nici acum nu sant in clar cum se numeste fiecare piesa electrica, in trei mesaje gasesti trei denumiri diferite ale aceleiasi piese.
                          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            #58
                            Instalatie electrica DIY sau nu ?

                            d.le DAN,ce a.ti prezentat d.voastra pe post de sig.diferentiale nu prea sant.arata mai mult a disjunctoare bipolare.nu vad butonul de test si nici toleranta suportata tip 20a cu 0,5. poate ma insel.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 906

                              #59
                              La tema protectie diferentiala ar functiona regula care zice: “Cu cat mai multe cu atat mai bine
                              Totusi sa nu exageram.

                              Aveti mai jos cateva recomandari venite din partea unei firme destul de serioase:


                              -pag. 4= schema de distributie (cu intrerupatoare diferentiale) pentru locuinte pana la 50mp
                              -pag. 5 = schema de distributie (cu intrerupatoare diferentiale) pentru locuinte pana la 100mp
                              - pag. 6 = schema de distributie (cu intrerupatoare diferentiale) pentru locuinte peste 100mp
                              - paginile 8; 9 si 10 scheme de distributie cu disjunctoare diferentiale-(locuintele au in ordine aceleasi suprafete)

                              Steckdose - prize
                              Wohn-/Esszimmer- sufragerie/ loc de servit masa
                              Küche- bucatarie
                              Schlafzimmer/Bad- dormitor/ baie
                              Beleuchtung- iluminat
                              Elektroherd- aragaz electric
                              Geschirrspüler- masina spalat vase
                              Kühlschrank- frigider
                              Waschmaschine- masina spalat rufe
                              Wäschetrockner- uscator rufe
                              Beleuchtung Außen- iluminat exterior
                              Heizkessel- boiler


                              In catalogul interactiv de mai jos- (incepand cu pag.104) aveti cateva date ale aparatelor folosite:

                              Comentariu

                              • Dan_Daniel
                                Living Legend
                                • 20.nov.2009
                                • 1136

                                #60
                                Va multumesc domnule Leon. Totusi am impresia ca cu toate aceste mesaje parca se complica tot mai tare toata chestia in loc sa se simplifice, parerea mea. Cred ca era mai simplu daca se luau schitele facute de mine, asa ca un nepriceput in ale electricelor, si se stabilea pentru fiecare ce lipseste sau ce este in plus, sau ce nu este bine. Luand in considerare numarul de prize, de becuri, si ceilalti consumatori specificati. Cred ca era mult mai simplu si pe intelesul nu numai al meu dar si al tuturor celor interesati.
                                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                                Comentariu

                                Procesare...