Instalatie electrica DIY sau nu ?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    Postat în original de florin muresan-grecu
    Conform normativului I7/2002, puterea maxima a unui circuit de prize este de 2 KW, asa ca nu au ce sa caute sigurante de 20 A pe circuite de prize. In al doilea rand, tot in I7, in tabelul 4.9 (cred, nu sunt sigur, ca citez din memorie), sunt prezentate valorile maxime admisibile pentru sigurante fuzibile si intrerupatoare automate mici in functie de sectiunea cablurilor/conductoarelor. In cazul in care folositi conductoare de Cu de 2,5 mmp trase prin tuburi, acel tabel va arata ca valoarea maxima a protectiei este 16 A.
    Raspunsul l-am dat la aceasta postare,punctuala,in care nu se precizeaza daca daca alimentarea cladirii,este la 220 sau 380,care este destinatia ei,acum am vazut in ce context ai dat raspunsul.
    La industrial,lucrurile sunt putin diferite,si daca vrei un exemplu pe un circuit monofazat(cladirea fiind alimentata trifazat )cu cablu si disjunctor dimensionat corespunzator sunt trei consumatori protejati local,fiecare cu intrerupatorul(sau disjunctorul) lui,consumatorii avand fiecare,3-4 kw.
    Postat în original de florin muresan-grecu
    @electricman- Normativul I7, paragraf 5.3.8. : "Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale se face considerand o putere instalata pe circuit de 2 KW. In locuinte, pentru receptoare cu puteri de minimum 2,5 KW (de exemplu masini de spalat, aparate de climatizare) trebuie prevazute cate un circuit de priza separat".
    Unde e confuzia
    Este perfect valabil ce scrie in I7,pt situatia descrisa de tine,eu am vrut sa subliniez ca nu in toate situatiile se aplica aceasta regula.
    Nu a fost o precizare cu intentia de a te jigni(daca precizai [b]"Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale imi era clar la ce te refereai), a fost o scapare de a mea ca nu am citit contextul in care ai raspuns. Scuze.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      Postat în original de electricman
      Postat în original de florin muresan-grecu
      @electricman- Normativul I7, paragraf 5.3.8. : "Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale se face considerand o putere instalata pe circuit de 2 KW. In locuinte, pentru receptoare cu puteri de minimum 2,5 KW (de exemplu masini de spalat, aparate de climatizare) trebuie prevazute cate un circuit de priza separat".
      Unde e confuzia
      Este perfect valabil ce scrie in I7,pt situatia descrisa de tine,eu am vrut sa subliniez ca nu in toate situatiile se aplica aceasta regula.
      Nu a fost o precizare cu intentia de a te jigni(daca precizai [b]"Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale imi era clar la ce te refereai), a fost o scapare de a mea ca nu am citit contextul in care ai raspuns. Scuze.
      Stima!
      Re: Instalatie electrica apartament 3 camere

      Postat în original de starlays
      Salutari tuturor.
      Incep prin a va spune ca nu sunt electrician de meserie si am si eu nevoie de sfaturi/corectii din partea profesionistilor.
      Din ce am observat, singurii consumatori mai mari pe care-i aveti sunt masina de spalat si cuptorul electric. Va sfatuiesc sa puneti acesti 2 consumatori pe 2 circuite dedicate protejate cu disjunctoare de 16 A iar pentru celelalte 2 circuite de prize care va mai raman sa puneti protectii de 10 A, este mai mult decat suficient pentru consumatorii pe care i-ati enumerat. In ce priveste iluminatul, sunt de parere ca 6 A ar fi suficient. Am locuit si eu intr-un apartament cu 3 camere in care aveam candelabre din acelea vechi de acum 30 de ani, cu multe becuri de 100W (deci putere instalata destul de mare la fiecare candelabru) iar ca protectie aveam sigurante fuzibile de 6A. In 13 ani cat am stat acolo nu mi s-a intamplat niciodata sa se arda sigurantele din motive de suprasarcina.Ori, in prezent, situatia s-a schimbat. Desi se manifesta in general tendinta cresterii consumului de energie electrica intr-o gospodarie, pe partea de iluminat consumurile si puterile instalate scad datorita generalizarii treptate a becurilor economice si chiar a tehnologiei LED. Probabil ca in urmatorii ani chiar si 6 A pe un circuit de iluminat va fi o protectie supradimensionata.
      Revin cu o precizare la circuitele de prize : in calculul circuitelor se tine cont si de faptul ca nu toti consumatorii functioneaza in acelasi timp (coeficient de cerere) si de aceea spun ca este mai mult decat suficient 10 A pe aceste circuite, ca sa nu mai vorbim de faptul ca procedand in acest fel respectati si punctul 5.3.8 din I7, pe care l-am citat mai sus, intrucat 10 A inseamna o putere de aprox. 2 KW.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        Re: Instalatie electrica apartament 3 camere

        Postat în original de florin muresan-grecu
        Revin cu o precizare la circuitele de prize : in calculul circuitelor se tine cont si de faptul ca nu toti consumatorii functioneaza in acelasi timp (coeficient de cerere) si de aceea spun ca este mai mult decat suficient 10 A pe aceste circuite, ca sa nu mai vorbim de faptul ca procedand in acest fel respectati si punctul 5.3.8 din I7, pe care l-am citat mai sus, intrucat 10 A inseamna o putere de aprox. 2 KW.
        Tocmai ca in calculul incarcarii circuitelor se tine cont de functionarea simultana a tuturor consumatorilor prevazuti,si de acel coeficient de simultaneitate!
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • starlays
          Incepator
          • 13.oct.2009
          • 22

          Re: Instalatie electrica apartament 3 camere

          Postat în original de florin muresan-grecu
          Din ce am observat, singurii consumatori mai mari pe care-i aveti sunt masina de spalat si cuptorul electric. Va sfatuiesc sa puneti acesti 2 consumatori pe 2 circuite dedicate protejate cu disjunctoare de 16 A iar pentru celelalte 2 circuite de prize care va mai raman sa puneti protectii de 10 A, este mai mult decat suficient pentru consumatorii pe care i-ati enumerat. In ce priveste iluminatul, sunt de parere ca 6 A ar fi suficient. Am locuit si eu intr-un apartament cu 3 camere in care aveam candelabre din acelea vechi de acum 30 de ani, cu multe becuri de 100W (deci putere instalata destul de mare la fiecare candelabru) iar ca protectie aveam sigurante fuzibile de 6A. In 13 ani cat am stat acolo nu mi s-a intamplat niciodata sa se arda sigurantele din motive de suprasarcina.Ori, in prezent, situatia s-a schimbat. Desi se manifesta in general tendinta cresterii consumului de energie electrica intr-o gospodarie, pe partea de iluminat consumurile si puterile instalate scad datorita generalizarii treptate a becurilor economice si chiar a tehnologiei LED. Probabil ca in urmatorii ani chiar si 6 A pe un circuit de iluminat va fi o protectie supradimensionata.
          Revin cu o precizare la circuitele de prize : in calculul circuitelor se tine cont si de faptul ca nu toti consumatorii functioneaza in acelasi timp (coeficient de cerere) si de aceea spun ca este mai mult decat suficient 10 A pe aceste circuite, ca sa nu mai vorbim de faptul ca procedand in acest fel respectati si punctul 5.3.8 din I7, pe care l-am citat mai sus, intrucat 10 A inseamna o putere de aprox. 2 KW.
          Imi puteti spune care este formula de calcul pentru acest coeficient de cerere?

          Va multumesc

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Cel mai simplu este sa estimati situatiile in care aveti cel mai mare consum, cat de des pot aparea si care este durata de simultaneitate a consumurilor cumulate. Asta o puteti face fara o formula.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Re: Instalatie electrica apartament 3 camere

              Postat în original de starlays
              Postat în original de florin muresan-grecu
              Din ce am observat, singurii consumatori mai mari pe care-i aveti sunt masina de spalat si cuptorul electric. Va sfatuiesc sa puneti acesti 2 consumatori pe 2 circuite dedicate protejate cu disjunctoare de 16 A iar pentru celelalte 2 circuite de prize care va mai raman sa puneti protectii de 10 A, este mai mult decat suficient pentru consumatorii pe care i-ati enumerat. In ce priveste iluminatul, sunt de parere ca 6 A ar fi suficient. Am locuit si eu intr-un apartament cu 3 camere in care aveam candelabre din acelea vechi de acum 30 de ani, cu multe becuri de 100W (deci putere instalata destul de mare la fiecare candelabru) iar ca protectie aveam sigurante fuzibile de 6A. In 13 ani cat am stat acolo nu mi s-a intamplat niciodata sa se arda sigurantele din motive de suprasarcina.Ori, in prezent, situatia s-a schimbat. Desi se manifesta in general tendinta cresterii consumului de energie electrica intr-o gospodarie, pe partea de iluminat consumurile si puterile instalate scad datorita generalizarii treptate a becurilor economice si chiar a tehnologiei LED. Probabil ca in urmatorii ani chiar si 6 A pe un circuit de iluminat va fi o protectie supradimensionata.
              Revin cu o precizare la circuitele de prize : in calculul circuitelor se tine cont si de faptul ca nu toti consumatorii functioneaza in acelasi timp (coeficient de cerere) si de aceea spun ca este mai mult decat suficient 10 A pe aceste circuite, ca sa nu mai vorbim de faptul ca procedand in acest fel respectati si punctul 5.3.8 din I7, pe care l-am citat mai sus, intrucat 10 A inseamna o putere de aprox. 2 KW.
              Imi puteti spune care este formula de calcul pentru acest coeficient de cerere?

              Va multumesc
              Scuze pentru intarzierea raspunsului, cateva zile n-am intrat pe forum. Colegul de forum electricman are dreptate in postul de mai sus cand m-a contrazis, intr-adevar, am gresit eu cand am vorbit de coeficientul de simultaneitate, acesta se aplica la calculul coloanelor de alimentare (uzual se poate folosi o valoare a sa de 0,8-0,9). In cazul circuitelor de priza din locuinta dumneavoastra nu este nevoie de niciun calcul suplimentar, doar sa tineti cont de sfaturile primite anterior.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • starlays
                Incepator
                • 13.oct.2009
                • 22

                Salutari, vin cu o problema noua... defapt o intrebare.

                In normativul I7 scrie ca pentru circuitul de prize sa se foloseasca conductor de 2,5mm, Cu.
                Intrebarea mea ar fi, se poate pune conductor de 4mm pe circuitul de prize?
                Mi-a spus cineva ca imi face rost gratis de conductor de 4mm. Deci se poate, sau nu este indicat?

                Va multumesc anticipat.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  Se poate folosi si conductor de 4 mmp, dar coborarile din doze catre prize ar trebui sa le faceti tot cu 2,5 mmp, intrucat nu stiu daca bornele prizelor va permit racordarea conductorului de 4 iar, pe de alta parte, daca este vorba de FY4 (adica conductor masiv), este destul de greu sa-l manevrati pentru o introducere corespunzatoare a prizei in doza.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • starlays
                    Incepator
                    • 13.oct.2009
                    • 22

                    Postat în original de florin muresan-grecu
                    Se poate folosi si conductor de 4 mmp, dar coborarile din doze catre prize ar trebui sa le faceti tot cu 2,5 mmp, intrucat nu stiu daca bornele prizelor va permit racordarea conductorului de 4 iar, pe de alta parte, daca este vorba de FY4 (adica conductor masiv), este destul de greu sa-l manevrati pentru o introducere corespunzatoare a prizei in doza.
                    Coborarea din doza la priza, o voi face cu 2,5mm.
                    In cazul acesta va trebui sa pun pe cricuit disjunctoare bipolare conform normativului I7 de 20A? Sa dimensionez acum un circuit de prize sa ajunga pana la 20A?

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1687

                      Daca luati in considerare sectiunea conductoarelor principale (4mmp) n-ar fi o problema. Pe de alta parte, daca puneti disjunctoare de 20 A va trebui in permanenta sa monitorizati ce consumatori aveti simultan in aceeasi priza. De exemplu, daca puneti in aceeasi priza simultan un calorifer electric de 2000 W si un cuptor electric de aceeasi putere disjunctorul de 20 A nu va declansa, deoarece curentul absorbit de cei 2 consumatori va fi de aprox. 19 A, dar cu siguranta portiunea de circuit realizata cu conductor de 2,5 mmp se va incalzi,cu toate consecintele negative ce vor rezulta din aceasta situatie, ca sa nu mai vorbim de priza, care in mod sigur are sanse mari sa ia foc dupa cateva cicluri din acestea de suprasarcina (prizele monofazate sunt concepute de regula pentru un curent nominal de 16 A, iar multe dintre ele se incalzesc chiar la curenti mai mici daca apar contacte imperfecte pe la stechere sau daca au o calitate mai slaba a bornelor de contact). Mie personal mi-ar displacea total sa trebuiasca sa stau tot timpul cu ochii pe etichetele cu caracteristici tehnice ale aparatelor ca nu cumva sa bag "prea multi KW" in aceeasi priza simultan. Mult mai bine (si mai corect dpdv al normativului si al sigurantei dvs si a familiei dvs) ar fi sa mergeti pe ideea unui numar mai mare de circuite protejate cu disjunctoare mai mici ( in speta 10 sau maxim 16 A)
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • vimp
                        Incepator
                        • 29.mai.2007
                        • 65

                        Acelasi raspuns si din partea mea : nu combinati conductori de sectiuni diferite pe acelasi circuit.

                        Comentariu

                        • Highlander
                          Incepator
                          • 18.feb.2011
                          • 91

                          Postat în original de florin muresan-grecu
                          @electricman- Normativul I7, paragraf 5.3.8. : "Stabilirea numarului de prize monofazate in cladirile de locuit si social-culturale se face considerand o putere instalata pe circuit de 2 KW. In locuinte, pentru receptoare cu puteri de minimum 2,5 KW (de exemplu masini de spalat, aparate de climatizare) trebuie prevazute cate un circuit de priza separat".
                          Unde e confuzia
                          De ce nu se exprima in kva? sau astia mai traiesc in epoca in care toti consumatorii casnici erau rezistivi?

                          Comentariu

                          • kiki07
                            Incepator
                            • 26.feb.2012
                            • 5

                            buna ziua
                            va rog
                            nu stiu daca am postat la sectiunea care trebuie
                            asa ca pt a primi raspunsuri la problema mea postez si aici

                            numai bine

                            Comentariu

                            • liviu2004
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2007
                              • 508

                              Postat în original de Highlander
                              De ce nu se exprima in kva? sau astia mai traiesc in epoca in care toti consumatorii casnici erau rezistivi?
                              Pentru ca ar deschide calea catre cos phi capacitiv, ceea ce ei nu isi doresc.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                In I7-2011 se exprima si in KVA, dar nu referitor la puterile circuitelor de prize, ci la bransamente (vezi punctul 3.1.5.3 de la pagina 26 a normativului.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...