Senzori miscare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vladbobu
    Incepator
    • 08.ian.2009
    • 54

    Senzori miscare

    Buna ziua,

    Am o casa P+1+M si asi vrea sa montez pe casa scarii si in baia de serviciu senzori de miscare. M-am consultat cu arhitectul si mi-a spus ca nu prea imi recomanda aceasta varianta (pot aparea probleme de functionare in timp, probleme cu detectia miscarilor) si ca cea mai buna metoda e cu intrerupatoare (cap scara).

    Voi ce parere aveti? Ce recomandati?

    Va multumesc frumos.
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1152

    #2
    Re: Senzori miscare

    Postat în original de vladbobu
    M-am consultat cu arhitectul si mi-a spus ca nu prea imi recomanda aceasta varianta (pot aparea probleme de functionare in timp, probleme cu detectia miscarilor
    La chestiile astea de electricitate nu ma prea pricep eu, dar pot sa va spun ca unde locuiesc acum este montat un senzor din acesta de miscare, de 8 ani il stiu eu acolo, este afara in curte, il ploua, il ninge, ger si tot ce vrei, si merge impecabil.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2550

      #3
      Parerile sant impartite, parerea mea este ca o instalatie fara prea multe automatizari este mai fiabila in timp.
      Cu respect.

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 842

        #4
        Atentie, senzorii de miscare mentin lumina aprinsa un timp prereglat, dupa care lumina se stinge, chiar daca pentru cateva secunde,si daca se mai misca un corp cald reiau ciclul. Din cate stiu exista niste senzori mai smecheri care detecteaza prezenta unui corp cald. Fiabilitatea senzorilor depinde de firma, sunt si senzori mai scumpi care functioneaza ani buni, asa ca parerea mea ar fi ca cel mai modern ar fi cu de-astia de prezenta, buni.
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • vladbobu
          Incepator
          • 08.ian.2009
          • 54

          #5
          Dar daca asi combinata cele 2 sisteme : Senzori + intreruparoare Cap scara?
          E posibil asa ceva?

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1152

            #6
            Postat în original de vladbobu
            Dar daca asi combinata cele 2 sisteme : Senzori + intreruparoare Cap scara?
            E posibil asa ceva?
            Asta de care vorbesc eu merge si asa, se poate aprinde si de la intrerupator.
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Bineinteles ca se poate; cel mai simplu ar fi sa folosesti relee pas cu pas (teleruptoare) si senzor de miscare. In doza de aparat vei avea pe langa intrerupatorul cu revenire care actioneaza releul, un intrerupator cap scara care iti va face comanda luminii indiferent de senzorul de miscare.
              Atentie; la senzorul de miscare tb. trase 3 fire care tb sa ajunga pana in doza de aparat.

              Comentariu

              • Habib
                Membru
                • 23.mai.2007
                • 195

                #8
                cred ca varianta care zice xena ar fi foarte buna ,in majoritatea cazurilor care le-am intalnit pe casa scari am pus , cap scara sau cap cruce scara in functie de situatie.....sau ai mai combina nu stiu sigur cap scara cu senzor de misare din dozele de aparat

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6455

                  #9
                  Postat în original de xena
                  [...] cel mai simplu ar fi sa folosesti relee pas cu pas (teleruptoare) si senzor de miscare. [...]
                  Se poate posta o schemă şi pentru cei mai puţin pricepuţi la partea electrică... aşa, ca mine?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 842

                    #10
                    Postat în original de xena
                    Bineinteles ca se poate; cel mai simplu ar fi sa folosesti relee pas cu pas (teleruptoare) si senzor de miscare. In doza de aparat vei avea pe langa intrerupatorul cu revenire care actioneaza releul, un intrerupator cap scara care iti va face comanda luminii indiferent de senzorul de miscare.
                    Nu inteleg, pai teleruptorul nu preia functia intrerupatorului cap scara (cruce) ? De ce mai trebuie si acesta din uma ?
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 842

                      #11
                      Nu mai e butonul de editare a mesajului propriu !
                      Se va citi "urma" !
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Ca sa poti sa faci comutarea intre senzorul de miscare si actionarea manuala a becurilor.

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #13
                          Un intrerupator normal nu poate face aceasta comutare. Nu prea le am cu desenul dar am sa postez o schema.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #14
                            Schema; scuze pt. calitate.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #15
                              Am si eu o schema la aceasta tema :

                              Comentariu

                              Procesare...