Instalatie electrica interioara realizata aparent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flp014
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 19

    Instalatie electrica interioara realizata aparent

    Buna ziua.
    As avea nevoie de cateva sfaturi privind realizarea unei noi instalatii electrice in casa dar in mod aparent.
    Problema este ca am cumparat o casuta si nu sunt deloc multumit de instalatia electrica.Este facuta sa ma exprim civilizat.....de un cizmar...
    Sau probabil de acelasi zugrav care este si faiantar si tamplar si...se poate continua.

    Una peste alta, vreau sa anulez mare parte din actuala instalatie (pe prize ca iluminatul ramane ) si sa fac o noua instalatie cu alt tablou si alte circuite.

    Problema cea mai mare este ca , casa este finisata 100 %. Asta inseamna ca nu vreau sa ma apuc de spart peretii , pentru ca nu se justifica investitia pe care am facut-o deja intr-o casa finisata deja.

    Se poate realiza aceasta instalatie aditionala APARENT?

    Sa fiu putin mai exact, instalatia veche are 3 circuite de priza pentru P+1...
    Circuitul cel mai important (bucataria) este legat cu 2 dormitoare si living...Total 10 prize...
    Da , auziti bine, 10 prize pe aceeasi siguranta de 25 A.

    Din acest motiv vreau sa las doar cele 2 dormitoare(4 prize) si pentru restul sa adaug circuite separate.
    Ex : 1- boiler electric
    2-plita electrica
    3-hota+cuptor micr
    4-AC(x2)???
    5-masina de spalat + uscator electric
    6-- rezerva
    7-- rezerva aditionala.
    Ce implica aceasta instalatie , tinand cont ca am 380V tras, deci posibilitatea impartirii pe faze.
    Toate aceste circuite vreau sa se faca direct , fara doze de separare.
    Nu stiu daca este bine sau nu, de aceea astept pareri.

    Ce sfat imi puteti da si o modalitate cat mai economica si viabila.

    Precizez ca tabloul general la intrarea in casa este la approx 12 metri de peretele exterior al bucatariei.
    Spatiul de trecere al cablurilor este numai intr-o camera (living cu buc deschisa de 50 mp) Spatiul nu este delimitat.

    Nu imi vine acum in cap ce detalii sa mai scriu, dar astept raspunsuri si sugestii.

    Va multumesc anticipat de ajutor.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Re: Instalatie electrica interioara realizata aparent

    Postat în original de flp014
    Buna ziua.........
    Din acest motiv vreau sa las doar cele 2 dormitoare(4 prize) si pentru restul sa adaug circuite separate.
    Ex : 1- boiler electric -------[b]Circuit diferential 16A-30mA (3x2, mmp) faza R
    2-plita electrica --------Circuit trifazat 16A(5x2,5 mmp) R+S+T+N+PE
    3-hota+cuptor micr ------circuit P+N 10A (3x2,5 mmp)faza S
    4-AC(x2)??? -------- 1 Circuit P+N 16A ajunge(3x 2,5 mmp) faza T
    5-masina de spalat + uscator electric (depinde de puterea individuala a fiecarui utilaj-(avand in vedere posibilitatea ca cele 2 sa functioneze vreodata simultan 20 A/30mA)(3x4 mmp)faza S
    6-- rezerva faza R
    7-- rezerva aditionala. faza T
    Ce implica aceasta instalatie , tinand cont ca am 380V tras, deci posibilitatea impartirii pe faze.

    Nu imi vine acum in cap ce detalii sa mai scriu, dar astept raspunsuri si sugestii.

    Va multumesc anticipat de ajutor.
    Cu text ingrosat aveti o sugestie de impartire si dimensionare.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Re: Instalatie electrica interioara realizata aparent

      Postat în original de flp014
      Buna ziua.
      .....
      Problema este ca am cumparat o casuta si nu sunt deloc multumit de instalatia electrica.Este facuta sa ma exprim civilizat.....de un cizmar...
      Sau probabil de acelasi zugrav care este si faiantar si tamplar si...se poate continua.......
      ...
      Nu stiu cand executivul o sa trieze firmele care fac lucru "la cheie" ca sa se incadreze in pretul dat(alocat).......
      Ca multe belele se trag de acolo.Si tare multi inconstienti sunt care admit asa ceva.Si administratia mai pune si stampila de control si receptie.
      No comment.
      Asta e....Pt unii pretul vietii nu conteaza.Ca in ultima vreme....numa de astetea auzi la stiri.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • flp014
        Incepator
        • 27.ian.2010
        • 19

        #4
        Re: Instalatie electrica interioara realizata aparent

        Postat în original de RaspoElectric
        Postat în original de flp014
        Buna ziua.........
        Din acest motiv vreau sa las doar cele 2 dormitoare(4 prize) si pentru restul sa adaug circuite separate.
        Ex : 1- boiler electric -------[b]Circuit diferential 16A-30mA (3x2, mmp) faza R
        2-plita electrica --------Circuit trifazat 16A(5x2,5 mmp) R+S+T+N+PE
        3-hota+cuptor micr ------circuit P+N 10A (3x2,5 mmp)faza S
        4-AC(x2)??? -------- 1 Circuit P+N 16A ajunge(3x 2,5 mmp) faza T
        5-masina de spalat + uscator electric (depinde de puterea individuala a fiecarui utilaj-(avand in vedere posibilitatea ca cele 2 sa functioneze vreodata simultan 20 A/30mA)(3x4 mmp)faza S
        6-- rezerva faza R
        7-- rezerva aditionala. faza T
        Ce implica aceasta instalatie , tinand cont ca am 380V tras, deci posibilitatea impartirii pe faze.

        Nu imi vine acum in cap ce detalii sa mai scriu, dar astept raspunsuri si sugestii.

        Va multumesc anticipat de ajutor.
        Cu text ingrosat aveti o sugestie de impartire si dimensionare.
        Cu respect ... Ovi


        Multumesc de sugestia legata de sigurante si impartire.

        In legatura cu ideea de a face instalatia aparent ce sfat imi puteti da? Se poate sau e mai putin practic?
        De partea estetica nu imi fac probleme pentru ca oricum trebuie sa acopar instalatia termica si deja am vazut ceva ce se preteaza si arata chiar bine (un fel de scafa care sa mascheze tevile si vreau sa pun un capac acoperitor cu niscaiva led-uri de ambient )

        Comentariu

        • flp014
          Incepator
          • 27.ian.2010
          • 19

          #5
          Re: Instalatie electrica interioara realizata aparent

          Postat în original de RaspoElectric
          Postat în original de flp014
          Buna ziua.
          .....
          Problema este ca am cumparat o casuta si nu sunt deloc multumit de instalatia electrica.Este facuta sa ma exprim civilizat.....de un cizmar...
          Sau probabil de acelasi zugrav care este si faiantar si tamplar si...se poate continua.......
          ...
          Nu stiu cand executivul o sa trieze firmele care fac lucru "la cheie" ca sa se incadreze in pretul dat(alocat).......
          Ca multe belele se trag de acolo.Si tare multi inconstienti sunt care admit asa ceva.Si administratia mai pune si stampila de control si receptie.
          No comment.
          Asta e....Pt unii pretul vietii nu conteaza.Ca in ultima vreme....numa de astetea auzi la stiri.
          Cu respect ... Ovi
          Total de acord cu dumneavoastra. Chiar nu pot intelege cum a putut cineva sa aprobe asemenea proiect electric...

          Dar tocmai pentru faptul ca TIN LA VIATA MEA SI A FAMILIEI , am decis ca TREBUIE sa inlocuiesc(modific) aceasta instalatie.

          Cu stima, Florin.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 690

            #6
            Re: Instalatie electrica interioara realizata aparent

            Postat în original de flp014
            Buna ziua.
            Din acest motiv vreau sa las doar cele 2 dormitoare(4 prize) si pentru restul sa adaug circuite separate.
            Ex : 1- boiler electric
            2-plita electrica
            3-hota+cuptor micr
            4-AC(x2)???
            5-masina de spalat + uscator electric
            6-- rezerva
            7-- rezerva aditionala.
            Ce implica aceasta instalatie , tinand cont ca am 380V tras, deci posibilitatea impartirii pe faze.
            Toate aceste circuite vreau sa se faca direct , fara doze de separare.
            Nu stiu daca este bine sau nu, de aceea astept pareri.

            Ce sfat imi puteti da si o modalitate cat mai economica si viabila.

            Precizez ca tabloul general la intrarea in casa este la approx 12 metri de peretele exterior al bucatariei.
            Spatiul de trecere al cablurilor este numai intr-o camera (living cu buc deschisa de 50 mp) Spatiul nu este delimitat.

            Nu imi vine acum in cap ce detalii sa mai scriu, dar astept raspunsuri si sugestii.

            Va multumesc anticipat de ajutor.
            Un exemplu de impartire ti l-a dat Ovi ,dar daca stii si puterea consumatorilor ar fi bine,am vazut ca nu ai scris nimic de pompa,hidrofor,
            sau esti legat la reteaua de apa,ar trebui sa verifici daca priza de pamant este buna,daca prizele existente au nul de protectie,in momentul realizarii verificati daca consumul pe faze este aproximativ egal.Pentru executia aparenta puteti folosi canal cablu,si cu alegera unor trasee adecvate puteti evit aspectulneplacut!
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              #7
              nu cred ca ca mai are rost sa tragi din vechile circuite pt ca nu o sa faci mare lucru.Din proprea experienta dupa ce am facut o casa numai pe baghete P+1,adevarul e ca sunt ca inestetice dozele de ramnificatie in rest baghetele daca le iei din alea supti 16/10,16/16 se aranjaza foarte bine pe,perete.Nu folosi FY pt baghete pt ca o sa te chinui cu ele incerca sa cautzi conductor litat e mai maleabil si il potzi jongla mai bine o sa te ajute foarte mult circuitele o sa pleci direct din tablou nu o sa faci nici o doza de ramnificate o sa fie putin mai greu dar nu imposibil,circuitele ti le-a spus Ovi poti sa incepi treaba.Te salut,numai bine

              Comentariu

              • flp014
                Incepator
                • 27.ian.2010
                • 19

                #8
                Postat în original de Habib
                nu cred ca ca mai are rost sa tragi din vechile circuite pt ca nu o sa faci mare lucru.Din proprea experienta dupa ce am facut o casa numai pe baghete P+1,adevarul e ca sunt ca inestetice dozele de ramnificatie in rest baghetele daca le iei din alea supti 16/10,16/16 se aranjaza foarte bine pe,perete.Nu folosi FY pt baghete pt ca o sa te chinui cu ele incerca sa cautzi conductor litat e mai maleabil si il potzi jongla mai bine o sa te ajute foarte mult circuitele o sa pleci direct din tablou nu o sa faci nici o doza de ramnificate o sa fie putin mai greu dar nu imposibil,circuitele ti le-a spus Ovi poti sa incepi treaba.Te salut,numai bine

                Nu pot pune planul aici ca este prea mare... si acum nu prea am timp sa arhivez...
                In legatura cu circuitele vechi...nu vreau decat sa anulez, nu sa ma leg in ele.

                Si inca ceva, daca imi recomandati un electrician autorizat ANRE cu experienta din zona Constanta, dau o bere

                pentru orice alte informatii , PM

                Comentariu

                • mihai eur
                  Incepator
                  • 27.dec.2007
                  • 19

                  #9
                  O instalatie electrica aparenta este total inestetica este de ne acceptat asa ceva la o casa renovata.Daca nu at-i dat cu var puteti taia canale pt.tuburi sau copex.Initial trebuie un proiect al noii instalatii ca sa stiti ce aveti de facut.Cu stima

                  Comentariu

                  Procesare...