Intrerupator dublu cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Julius1979
    Incepator
    • 27.ian.2010
    • 60

    Intrerupator dublu cu probleme

    Am o problema care este poate foarte simpla dar nu reusesc sa-mi dau seama, poate ma ajuta cineva. Pe o lustra cu doua grupuri de becuri am montat nulul legat la ambele grupuri de becuri si cele doua fire de faza la fiecare grup de becuri. Cele doua fire de faza L1 si L2 ajung la intrerupator. La intrerupator ajunge deasemenea un fir de faza L. Am inlocuit intrerupatorul vechi cu un intrerupator nou de la Schneider. Problema este ca al doilea grup se aprinde doar daca este primul aprins. Intrebarea este:
    - ori am montat eu ceva aiurea? Din observ eu acolo unde am pus firul L, in dreptul unui buton, nu este o punte comuna la al doilea buton, deci practic al doilea buton nu isi poate inchide singur circuitul ci o face prin primul buton, cand inchid al doilea buton facand punte comuna acolo unde intra L1 si L2. Sau poate firul L trebuia sa il montez pe zona cu punte comuna (adica am monta intrerupatorul invers)?
    - ori intrerupatorul asa este facut.

    Va multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ai montat gresit intrerupatorul.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Firul care vine cu faza la doza de intreruptor trebuie montat pe borna cu puntea de care ati amintit!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        baga faza unde scrie L si iesirele bagale pe L1 respectiv L2

        Comentariu

        • Julius1979
          Incepator
          • 27.ian.2010
          • 60

          #5
          Va multumesc pentru ajutor!

          Comentariu

          Procesare...