Alegere candelabru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • edenberg
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 55

    Alegere candelabru

    buna ziua,

    doresc sa cumpar un candelabru, am gasit un model pe care l-am atasatin fotografie. problema e ca din cate am inteles, are becuri G9 cu halogen. Nu stiu cum sunt aceste becuri , sunt sanatoase pt ochi?
    In camera am 2 becuri de 75 de W, si cica in acest candelabru se pot pune 8 becuri de max 40W cu halogen. As putea obtine de la ele aceeasi lumina care o pot obtine de la cele 2 becuri clasice de 75?
    Exista varianta de becuri ecologice cu lumina calda pt aceste becuri cu halogen de tip G9? (G9 de la ce vine defapt?)

    Multumesc anticipat pt raspuns.
    Fișiere Atașate
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    G9 este un bec mic halogen, conceput special sa fie de mici dimensiuni pentru a nu influenta design-ul elegant al unor lampi cat mai subtiri, mai discrete, fara abajururi mari. Lumina produsa este la fel ca la orice bec incandescent. Nu exista solutii economice, singurele variante LED care le-am vazut erau foarte slabe ca intensitate fara aplicatii reale.

    Atentie la puterea becurilor daca se ard si le inlocuiti sa nu puneti putere mai mare decat a fost gandita lampa. Durata de viata estimata a unui astfel de bec este de ~2000 ore.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...