Aparatura modulara- intrerupatoare , prize etc!!!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GERULA2007
    Membru
    • 04.sep.2007
    • 181

    Aparatura modulara- intrerupatoare , prize etc!!!

    Salut!
    Ce parere aveti despre acest tip de aparatura? Este mai fiabil decit cel traditional? Implica costuri mai mari?
    Din punct de vedere estetic pare mai atragator .
    Trebuie sa aleg ce fel de intrerupatoare voi folosi.
    In dormitore sigur voi merge pe varianta traditionala , dar as incerca in living modelul modular.
    Voi ce parere aveti?
    Multumesc !
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Aparataj modular se gaseste disponibil de la producatori mai mari si cu alta calitate deci si alt pret (mai mare). Sunt mai elegante uneori, sunt mai multe variante de "personalizare" a instalatiei si ocupa mai putin loc raportat la solutia clasica.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Fiabilitatea , la noi , ramine de demonstrat . Pt a lucra cu asa ceva iti trebuie o buna documentatie a produselor . Trebuie sa sti ce cu ce se combina , ex-doza-rama -ornament , fiecare produs din gama se potriveste numai cu accesoriile lui , deci iti trebuie informati plan si liste peste liste . daca mai modici ceva din mers , te-ai scos ! Riscul de nepotrivire este foarte mare .
      Asa ca daca vrei sa lucrezi cu modulare , cauta o firma serioasa , cere catalog de produse si informatii .
      Ca pret ...mare , spre imens , depinde de firma si gama . Spre exemplu eu am acum o comanda venita din Italia , 30 de placi ornament 4-6 pozitii aprox 18 milioane ! Nu am gresit suma .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        #4
        Mergi pe cele modulare. Cel putin din punct de vedere estetic e mai indicat un singur stil . E drept ca sunt mai scumpe dar comparativ cu alte lucrari sunt neglijabile. Ma refer la producatorii consacrati : Legrand, Gewiss, Schneider , Siemens....care sunt prezenti pe piata noastra.

        Comentariu

        • dandutz
          Membru
          • 17.apr.2007
          • 192

          #5
          Fiabilitatea este garantata de firme consacrate si nu vad de ce ar fi mai putin fiabile. Costurile pot sa fie asemanatoare apartajului clasic (ex.:Unica Allegro, TEM) sau cu mult mai mari (ex.:Gewiss, Bticino), comparatia fiind intre module de aparataj clasic si aparatajul modular. Eu as merge pe aceeasi linie de aparataj in toata locuinta, iar la comenzi mai mari (peste 10 milioane) poti primi reducere de 7 - 10 la suta.
          Scneider - Unica Allegro ; aici poti configura singur aparatajul si poti sa-ti faci o idee despre pret, in comparatie cu aparatajul clasic.
          Alte aparate modulare, documentatii, oarecum in ordinea crescatoare a preturilor: TEM, Vimar, Gewiss, Bticino(Legrand).

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Fiabilitatea , la noi , ramine de demonstrat . Pt a lucra cu asa ceva iti trebuie o buna documentatie a produselor . Trebuie sa sti ce cu ce se combina , ex-doza-rama -ornament , fiecare produs din gama se potriveste numai cu accesoriile lui , deci iti trebuie informati plan si liste peste liste . daca mai modici ceva din mers , te-ai scos ! Riscul de nepotrivire este foarte mare .
            Asa ca daca vrei sa lucrezi cu modulare , cauta o firma serioasa , cere catalog de produse si informatii .
            Ca pret ...mare , spre imens , depinde de firma si gama . Spre exemplu eu am acum o comanda venita din Italia , 30 de placi ornament 4-6 pozitii aprox 18 milioane ! Nu am gresit suma .
            Probabil ai avi sau bticino!
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Nici vorba ! Sint rame de gewiss numai ca au o culoare mai deosebita ( cerinta clientului ) . De cumparat cumpar direct de la importator ...( cine stie , este acela din Chitila )
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Nici vorba ! Sint rame de gewiss numai ca au o culoare mai deosebita ( cerinta clientului ) . De cumparat cumpar direct de la importator ...( cine stie , este acela din Chitila )
                Adevarat ca ceea ce este la comanda si deosebit ,costa!
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • GERULA2007
                  Membru
                  • 04.sep.2007
                  • 181

                  #9
                  Am observat ca trebui mare atentie la alegerea modelului pt a nu avea neplaceri la montaj.
                  O sa merg cu aparatura normala la etaj , iar in living o sa merg pe modulara.
                  Pot sa dorm si cu cea normala in camera!
                  Multumesc pt sfaturi!

                  Comentariu

                  • Thorp
                    Incepator
                    • 17.oct.2009
                    • 84

                    #10
                    Eu m-am saturat de prize care se smulg odata cu stecher-ul, de prize a caror protectie o treci lovind stecher-ul cu barosul si de prize de 16 A care se topesc cand bagi in ele un radiator de 800 W. Am decis sa montez in toata casa doar aparatura modulara de firma.
                    Am cumparat un aparat de 2 pozitii complet, unul de 4 pozitii si unul de 6 pozitii ca sa vad cum se monteaza si care sunt dimensiunile fiecaruia. Pretul pentru toate 3 a fost de 420 lei. E drept ca modulele RTV, SAT si Ethernet sunt foarte scumpe (am luat cate unul din fiecare), acestea vor oricum fi destul de putine, cate unul pentru fiecare camera. Problema e ca am 8 camere, iar un calcul sumar imi arata ca toata aparatura ar costa cam 10.000 RON. E vorba de Gewiss. Si mai e vorba de BricoMumu.
                    Am inteles foarte bine politica forumului, dar oare nu exista o metoda prin care o firma (fie ea si din Chitila) care are preturi decente sa poata fi comunicata tuturor ? E pacat de userii care stiu meserie si care incearca sa ofere cat mai multe informatii. Degeaba spun ca Gewiss e bun (sa zicem!) daca nu-ti pot oferi detalii despre locul de unde le poti cumpara la un pret corect.

                    Va rog sa-mi spuneti si mie de unde luati Gewiss la un pret bun?
                    Dar CL51, CL52?
                    Dar FY10?

                    Multumesc!
                    Bafta!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Firma din Chitila , vinde numai la firme ! Eu de la ei cumpar si ei sint furnizorii pt Brico....
                      Politica lor este sa vinda cu preturi diferite in functie de client ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Thorp
                        Incepator
                        • 17.oct.2009
                        • 84

                        #12
                        Multumesc.
                        Banuiam ca ei sunt, am citit numele firmei pe eticheta produselor din Brico, dar nu scria nimic de Chitila, iar pe net scrie ceva de Buftea. De aceea am intrebat.
                        Daca au preturi in functie de client inseamna ca Brico i-a suparat destul de tare. Am gasit Gewiss in cateva magazine si preturile sunt cu 30-40 % mai mici decat in Brico. Problema e ca magazinele astea nu au gama completa ci doar modulele care se vand mai bine.
                        Bafta!

                        Comentariu

                        • ggelu
                          Membru marcant
                          • 28.apr.2009
                          • 394

                          #13
                          Atunci incearca sa le faci o comanda pentru diferenta de repere. Nu cred sa nu le aduca.

                          Comentariu

                          Procesare...