Service masina de spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • klaus74
    Incepator
    • 01.aug.2008
    • 25

    #16
    Am o masina de spalat Ariston cu incarcare vertical la care i-a "inflorit" unul din niturile care tine flansa de la volanta. Acesta zgarie rufele in timpul functionarii. Aveti idee cat de scumpa este reparatia ? Am inteles ca se desface pana se ajunge la flansa si eventual se schimba nitul care se va inlocui cu un surub. Se merita sa incerc inlocuirea, sau mai bine ma gandesc la o masina de spalat noua?

    Comentariu

    • Crinamardare
      Incepator
      • 18.apr.2011
      • 1

      #17
      schimba piesele masinii de spalat

      Eu te sfatuiesc sa incerci sa repari sau sa schimbi niste piese. Ca orice aparat nu functioneaza la nesfarsit in forma initiala.

      Mesaj editat de PowerMC

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Ca la orice aparat care necesita reparat se pune in balanta vechimea lui, riscul de a se defecta si alte componente si pretul reparatiei cu pretul achizitionarii unei masini noi.

        A "inflorit" ce inseamna ca a ruginit sau ca s-a ridicat fata de pozitia initiala? Mai degraba cred ca agata rufele nu le zgarie. Poate puteti sa ne atasati o poza clara sa va dam un sfat legat eventual de oreparatie pe care sa o executati chiar dvs.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Misha10
          Incepator
          • 30.iun.2011
          • 2

          #19
          Bunaziua!Am si eu o masina de spalat Arctic BA 1000(iesita din garantie din pacate) care imi face probleme. In mod normalare un singur progrem de palare care dureaza o ra si ceva. De ceva timp s-au blocat cele trei butoane (ciclu rapid-clatire suplimentara-anti sifonare)nu se mai aprind deloc si orice functii as alege,masina se opreste cam in 15min cel mult si bineinteles ca nici rezultatul nu e optim. Daca are cineva vreo idee, ce as putea sa fac?Ca vreo problema majora nu cred ca e, cred ca e din cauza ca s-au blocat butoanele alea. Nu as putea sa o resetez, sau ceva de genul asta?)) Multumesc

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Sunt blocate mecanic adica au ramas intr-o pozitie apasat de exemplu sau lucreaza normal dar nu preiau functia respectiva prin aprinderea martorului?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Misha10
              Incepator
              • 30.iun.2011
              • 2

              #21
              Buroanele sunt de alea care nu se apasa,numai se ating, nu pot sa spun daca au ramas blocate, sau nu, dar cert e ca nu se aprinde martorul la nici unul

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Sa nu fie o problema de contact pe push butoanele de pe placa, dar din cate inteleg chiar daca functia respectiva nu ar fi activa masina de spalat tot nu urmeaza cursul normal al programului. Primul pas ar fi sa scoateti capacul superior sau sa faceti cumva sa ajungeti la acel panou de comanda sa vedeti daca s-a deteriorat vreun subansamblu. Daca totul pare ok probabil ca este o problema din electronica. Toate astea cu masina scoasa din priza evident!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • filippasteur
                  Incepator
                  • 01.oct.2013
                  • 3

                  #23
                  Automatic...

                  Buna seara!

                  Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: mai exista pe undeva cuve pentru masini de spalat Automatic (modelul acela vechi fabricat in anii 80-90 la Cugir).

                  Multumesc,

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #24
                    Răspuns la: Service masina de spalat

                    Sincer ca produs nou nu cred ca mai gasiti asa ceva. Mai exista tot felul de piese mai mici, de rulmenti, insa cuva nu cred ca mai gasiti.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      #25
                      Răspuns la: Service masina de spalat

                      Daca tineti neaparat, mai gasiti pe net anunturi cu piese sau masini de spalat Automatic la pret de fier vechi.

                      Comentariu

                      • alexandrazz
                        Incepator
                        • 12.ian.2009
                        • 1

                        #26
                        Răspuns la: Service masina de spalat

                        Buna ziua! Am si eu o problema cu masina de spalat. Este Indesit WIE107, are 9 ani de folosire timp in care a mers fara probleme. Ieri mi-a aparut o eroare F12. Ce este de facut? Nu stiu cat m-ar costa sa o duc in service.

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 937

                          #27
                          Răspuns la: Service masina de spalat

                          Vezi aici:
                          Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #28
                            Răspuns la: Service masina de spalat

                            Este indicat inainte de a pune o intrebare sa faceti si o cautare pe forum, poate s-a mai discutat. Ulterior avand alte date pentru problema si verificand si masina de spalat in legatura cu ce ati citit puteti veni cu informatii si intrebari noi.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            Procesare...