Senzor miscare + intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12230

    #16
    In cazul ca accesul se face prin alta pozitie fata de intrerupatorul camerei , puteti incerca si intrerupatoarele cu telecomanda .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Julius1979
      Incepator
      • 27.ian.2010
      • 60

      #17
      Postat în original de Mircea G
      In cazul ca accesul se face prin alta pozitie fata de intrerupatorul camerei , puteti incerca si intrerupatoarele cu telecomanda .
      Daca asta inseamna sa umblu cu telecomanda dupa mine, nu prea merge.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Ati spus ca doriti sa folositi sistemul in special in dormitor, si va mai ridicasem o problema legata de zgomotul produs de releul din senzor cand va miscati seara inainte de a adormi sau poate chiar si in timpul noptii. Se pot modifica senzorii si folosi relee solid state insa necesita un pic de pricepere si costuri superioare.
        Becurile compacte (becurile economice) ajung la fluxul luminos maxim dupa minim vreo 40 secunde. Orice aprindere necesita un stres atat in partea electronica cat si in partea de descarcare in gaz, de aici trageti dvs. concluzia vis a vis de problemele care pot aparea in ciclurile on/off ridicate. In general sunt mentionate si pe cutii la firmele serioase de becuri ciclurile on/off estimate, insa testele se fac in timp nu pentru cicluri succesive din cate stiu eu.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Julius1979
          Incepator
          • 27.ian.2010
          • 60

          #19
          Va multumesc. Pana la urma am ajuns la concluzia ca beneficiile acestor sisteme cu senzori la o casa normala sunt minime fata de investitie si costuri, fiind limitate doar la aplicatii limitate (ex holuri lungi sau exterior). Ori faci un sistem adevarat de automatizare ori mai bine lipsa. Sa aprind un bec manual cand am nevoie nu ma costa nimic, asa ca o sa merg pe solutiile clasice. Iar acolo unde nu pot pune intrerupatorul in pozitia clasica langa usa in camera, o sa folosesc intrerupatoare cap scara.

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #20
            Postat în original de Julius1979
            Cele 3 stari nu se pot obtine si cu a treia schema din schita dlui Leon, cu intrerupator dublu? Intrerupator stanga on, pe comanda senzor. Dreapta on, lumina aprinsa. Amandoua intrerupatoarele off, lumina stinsa. Este vreo problema cand ambele inrerupatoare sunt pe on? Practic ar trebui sa fie lumina aprinsa, dar se inchide prin doua circuite cand cupleaza senzorul.

            As vrea sa folosesc aceasta schema la camere, in special dormitoare. Sa am doar acest intrerupator langa pat sa pot stinge lumina definitiv cand ma culc (ambele intrerupatoare off), dimineata actionez doar primul intrerupator on astfel ca lumina sa se aprinda pe senzor cand ma fatai in camere, iar daca vreau lumina permanent aprinsa sa actionez cel de-al doilea intrerupator. Beneficiez astfel de o automatizare superioara, consum mai redus la electricitate, si scap de un al doilea intrerupator la intrarea in camera in clasicul circuit cap scara.
            Sigur ca se poate si asa dar tot 2 intrerupatoare iti trebuie. Dar eu deja aveam cumparate niste intrerupatoare cap scara si le-am folosit pe alea

            Comentariu

            • bgd_stanescu
              Membru
              • 18.dec.2009
              • 204

              #21
              Buna ziua,

              Am o intrebare despre conectarea unui senzor crepuscular (Steinel NightMatic 2000) la reteaua electrica: este importanta legarea fazei in locul indicat? Se poate intampla ceva daca inversez nulul cu faza?
              Va intreb pentru ca din cand in cand mai fac modificari la circuitul de iluminat si e posibil sa inversez conexiunile.
              Multumesc.

              Cu stima,
              Bogdan

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #22
                Pana nu vad schema interna a senzorului eu nu ma pot pronunta. Cel mai bine ar fi sa respecti conexiunile ca sa nu fie nicio problema. Ai un creion de tensiune? Daca da, foloseste-l cu incredere.

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 903

                  #23


                  Important:
                  O inversare a conductorilor (faza -nul) poate duce la scurt circuit in interiorul aparatului sau in tabloul de sigurante. In acest caz conductorii vor fi indentificati si montati din nou.

                  Comentariu

                  • bgd_stanescu
                    Membru
                    • 18.dec.2009
                    • 204

                    #24
                    Multumesc pentru instructiunile online
                    Nu stiu daca se refera la inversarea "faza-nul" pentru alimentare sau se refera la inversarea cablurilor intre intrare si iesire: "...Getting the cable connections crossed will produce a short circuit...".
                    Daca se inverseaza L' cu N(N-ul de la bec), atunci cu siguranta o sa fie scurtcircuit. As face o proba...dar parca nu as vrea sa pierd cei 85 de lei
                    Ultima editare de bgd_stanescu; 27.feb.2012, 16:57.

                    Comentariu

                    • leon
                      Membru Marcant
                      • 19.sep.2006
                      • 903

                      #25
                      Dupa recomandarile primite…

                      Postat în original de xena
                      ...Ai un creion de tensiune? Daca da, foloseste-l cu incredere.
                      “Connection:
                      N= neutral terminals (2 x - usually blue)
                      L = phase terminal (usually black or brown)
                      L’= connection to the switched phase
                      If in doubt, the conductors must be identified with a voltage tester.”


                      alegerea va apartine

                      Comentariu

                      Procesare...