Senzor miscare + intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hgfssoorriinn
    Incepator
    • 14.apr.2010
    • 2

    Senzor miscare + intrerupator

    Saut,
    vreau sa pun un senzor de miscare in baie care sa-mi aprinda becul atunci cand intru in baie. Avand in vedere faptul ca senzorul nu poate fi amplasat decat intr-o pozitie care nu-i permite sa "vada" si cabina de dus, m-am gandit sa fac si o aprindere "fortata" a becului de la intrerupator. Problema se pune in felul urmator:
    -fara a folosi un intrerupator cap-scara sa fac circuitul sa functioneze corect, chiar daca senzorul va functiona fara rost cand becul este aprins de la intrerupatorul simplu.
    iata si o schema electrica a circuitului:
    [/img]
    e corecta schema?
    functioneaza?
    Multumesc pentru sfaturi
    Fișiere Atașate
  • Bill
    Membru marcant
    • 05.dec.2006
    • 419

    #2
    Re: Senzor miscare + intrerupator

    Postat în original de hgfssoorriinn
    Saut,
    e corecta schema?
    functioneaza?
    Multumesc pentru sfaturi
    da,
    numai ca atunci cand pleci din baie sa revi pe poz deschis cu intrerupatorul ce strapeaza contactele releului.

    Comentariu

    • hgfssoorriinn
      Incepator
      • 14.apr.2010
      • 2

      #3
      Re: Senzor miscare + intrerupator

      Postat în original de Bill
      da,
      numai ca atunci cand pleci din baie sa revi pe poz deschis cu intrerupatorul ce strapeaza contactele releului.
      multumesc pentru raspunsul prompt

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Si eu am facut aproximativ acelasi lucru pe un hol, am lasat si intreruptorul clasic pentru ca ziua senzorul sesizeaza mai multa lumina si considera ca nu mai este nevoie sa aprinda becul, uneori insa am nevoie de si mai multa lumina si atunci aprind de la intreruptor. Ca sa complic un pic instalatia am montat si un switch basculant pe corpul senzorului pentru a ii opri alimentarea, instalatia in acest caz ramanand ca in varianta clasica.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • dcd_office
          Membru
          • 30.mai.2008
          • 123

          #5
          Eu v-as recomanda sa utilizati in loc de acel intrerupator simplu un intrerupator cap-scara la care terminalul de iesire sa-l legati la bec iar intrarile sa fie legate una la iesirea senzorului LS si cealalata la F.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #6
            Re: Senzor miscare + intrerupator

            @ hgfssoorriinn: O soluţie fără prea multă bătaie de cap.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #7
              Re: Senzor miscare + intrerupator

              Postat în original de hgfssoorriinn
              Saut,
              vreau sa pun un senzor de miscare...
              Ar fi deasemenea posibila folosirea unui comutator dublu, insa probabil aveti doar doi conductori in doza de aparat…:
              Oricum, schema dvs este in regula.

              Ca fapt divers, exista senzori care au integrat un mic comutator cu functiile:
              0- iluminat decuplat
              A- iluminat automat- (prin senzor)
              1- iluminat continuu

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Leon, ultimile 2 scheme functioneaza dar cu probleme, in sensul ca la initializarea senzorului ai nevoie de un timp de "amorsare" , ceea ce va duce la o functionare ciudata.
                Ca o regula alimentarea senzorului trebuie sa fie permanenta, jocul de contacte facandu-se dupa senzor.

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Foarte bun sfatul dvs, va multumesc!

                  Aici cred, ar fi in ordine:

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Schema a doua dar cu inserierea unui intrerupator suplimentar am folosit-o in 3 locuri la casa mea: se pot obtine cele 3 stari si anume aprins, stins si lumina comandata de senzor.

                    Comentariu

                    • Julius1979
                      Incepator
                      • 27.ian.2010
                      • 60

                      #11
                      Postat în original de xena
                      Schema a doua dar cu inserierea unui intrerupator suplimentar am folosit-o in 3 locuri la casa mea: se pot obtine cele 3 stari si anume aprins, stins si lumina comandata de senzor.
                      Cele 3 stari nu se pot obtine si cu a treia schema din schita dlui Leon, cu intrerupator dublu? Intrerupator stanga on, pe comanda senzor. Dreapta on, lumina aprinsa. Amandoua intrerupatoarele off, lumina stinsa. Este vreo problema cand ambele inrerupatoare sunt pe on? Practic ar trebui sa fie lumina aprinsa, dar se inchide prin doua circuite cand cupleaza senzorul.

                      As vrea sa folosesc aceasta schema la camere, in special dormitoare. Sa am doar acest intrerupator langa pat sa pot stinge lumina definitiv cand ma culc (ambele intrerupatoare off), dimineata actionez doar primul intrerupator on astfel ca lumina sa se aprinda pe senzor cand ma fatai in camere, iar daca vreau lumina permanent aprinsa sa actionez cel de-al doilea intrerupator. Beneficiez astfel de o automatizare superioara, consum mai redus la electricitate, si scap de un al doilea intrerupator la intrarea in camera in clasicul circuit cap scara.
                      Ultima editare de Julius1979; 12.ian.2012, 10:46.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Si daca ambele intreruptoare sunt off si veniti de afara ca sa intrati in camera noaptea trebuie sa mergeti in bezna pana ajungeti la capul patului nu? Sau cand plecati lasati tot timpul senzorul activ?

                        Daca aveti grija ca la lampa sa ajunga faza si nul pe aceleasi fire nu este nici o probleme cand ajung in paralel atat de la senzor cat si din alt circuit. In senzor este un releu care comanda aprinderea luminii, puteti sa demontati senzorul si sa verificati circuitul ca sa fiti sigur de ce se intampla acolo si daca nu e complicata schema in vreun alt mod. Daca e mai destept senzorul si are inglobat si un senzor crepuscular ca sa nu va aprinda lumina si ziua, atunci acesta va fi derutat de lumina care se aprinde cand el nu a comandat acest lucru si posibil sa aiba nevoie de ceva timp ca sa lucreze din nou corect sau de o scoatere scurta de sub tensiune. La fel si aici depinde de cum e electronica de acolo.

                        Daca spatiul iluminat astfel este un dormitor mai apare o problema: noaptea, ambele intreruptoare off, insa senzorul este sub tensiune si lucreaza. De fiecare data cand va miscati in pat si senzorul va detecteaza o sa auziti releul care anclanseaza, chiar daca lumina nu se aprinde.
                        Ultima editare de Consultant electrice; 12.ian.2012, 17:05.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de Julius1979

                          As vrea sa folosesc aceasta schema la camere, in special dormitoare. Sa am doar acest intrerupator langa pat sa pot stinge lumina definitiv cand ma culc (ambele intrerupatoare off), dimineata actionez doar primul intrerupator on astfel ca lumina sa se aprinda pe senzor cand ma fatai in camere, iar daca vreau lumina permanent aprinsa sa actionez cel de-al doilea intrerupator. Beneficiez astfel de o automatizare superioara, consum mai redus la electricitate, si scap de un al doilea intrerupator la intrarea in camera in clasicul circuit cap scara.
                          Ati incercat sa faceti ceva intr-o camera noaptea , avind numai lumina pe senzor ? Va spun eu ca nu puteti , taman in momentul "0" cind aveti nevoie mai mare , SE STINGE ! Bun , aveti buton pt blocare , il veti folosi . Pai va spun eu ca numai acela va fi folosit . Economie ? Iluzie ! Cu sistemul acesta va trebui sa folositi becuri clasice , deci economia mai la vara . Un bec economic aprins , chiar daca mai mult timp , consuma mai putin .
                          Asta nu se numeste automatizare ci scarpinat cind nu te maninca . Banuiesc ca nu aveti niste camere exagerate de mergeti cu masina de la usa la pat , deci nici macar un circuit " tip "cap scara nu cred ca se justifica .
                          Eu nu pot pricepe care este inventia sau smecheria .
                          Daca vreti ceva util lasati lumina pe sistem clasic si montati niste lampi la pat , cind va dati seara / noaptea , jos din pat , se aprind . Astea sint utile , restul ....
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Automatizarea cu senzori se preteaza pentru spatiile de trecere gen holuri, iar ca sa nu dauneze surselor de iluminat se folosesc becuri incandescente sau solutii LED. Chiar daca de curand am vazut intr-un hotel nou toate holurile luminate cu neoane si puse pe senzori, eu nu recomand acest lucru. Fie el si cel mai bun tub si balast care nu se strica tot clipeste odata de doua ori cat sa nu vezi, iar daca vii mai in viteza treci si de zona cu pricina pana se aprinde.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Julius1979
                              Incepator
                              • 27.ian.2010
                              • 60

                              #15
                              Nu vreau sa fac cine stie ce smecherii si inventii, departe de mine, dar am ceva camere unde din motive bine intemeiate nu pot amplasa intrerupatoarele intr-o pozitie convenabila, usor de ajuns, in camera la intrare, asa ca am cautat o solutie sa am lumina pana ajung la intrerupator si decid ce fac din cele 3 stari. Solutia alternativa ar fi circuit cap scara cu un intrerupator in afara camerei la intrare, dar as prefera solutia cu senzor.
                              Nu sesizez care este problema daca las senzorul activ cand sunt plecat, poate dati detalii.
                              Stiu ca nu este recomandat comanda de pe senzor la neoane, ma uitam la senzorii Schneider si ei precizau clar ca pentru neoane trebuie sa setezi timpul de stingere la minim 10 minute pentru a lungi viata neonului, dar nu indicau nici o problema cu becurile economice. Si la alti senzori am vazut precizari ca functioneaza fara probleme cu becuri economice. Si nu e problema, pe holuri unde voi avea un timp foarte scurt de functionare voi bune becuri cu led, la urma urmei am nevoie de lumina doar cat sa trec, in caz de nevoie pot actiona o sursa suplimentara de lumina.
                              Ma gandesc la urmatoarele solutii ce ar putea elimina problemele ridicate de dvs.
                              - in camere intrerupator incastrabil cu senzor de genul cu buton direct pe senzor din care pot comanda cele 3 stari - ar fi solutia cea mai simpla si eleganta.
                              - altrenativ senzor si doua intrerupatoare (doua circuite), din care unul inainte de senzor din care sa scot senzorul din circuit pentru stins (in cazul asta nu mai aclanseaza senzorul noaptea) si unul dupa senzor din care sa comand aprinderea permanenta a becului. Aici ar mai ramane problema problema ridicata de dl Consultanta, cu zapacirea senzorului cand se comanda lumina direct, asta in cazul accidental cand am actionat ambele intrerupatoare, situatie foarte probabila.
                              - in camere voi seta un timp mai lung de stingere la senzor, minim 30 sec, pentru a putea folosi si becuri economice.
                              - pe holuri, unde voi avea un timp mic de stingere, voi folosi la senzor becuri cu leduri.

                              Comentariu

                              Procesare...