Demontare tablou vechi ('62)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 840

    Demontare tablou vechi ('62)

    Rog cunoscatorii sa ma indrume cum pot da jos de pe perete un astfel de tablou, facut de Electroaparataj. Nu ma prind care este sistemul de montare ! Dupa ce dau jos capacul ajung se vad corpurile sigurantelor cu conexiunile lor, trafo sonerie, un buzer, contoarul, prinse cu suruburi de tabla tabloului. Niciun indiciu de cum s-ar demonta din perete !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 840

    #2
    Macar o idee cu caracter general ! Sa fie fixat cu niste elemente care apoi au fost tencuite ?
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Or fi doar electricieni mai tineri care nu au demontata asa ceva!

      Trebuie sa fie prins cumva in perete.
      Nu poti pune o poza cu rama desfacuta?
      De regula "sinele" de otel si sunt prinse cu diverse chestii pe perete.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 702

        #4
        Hmm....modelul acela cred ca e prins in 3 puncte..daca e din acela cu loc de contor.Unul in partea de jos...pe mijloc si 2 in partea de sus,cu gauri de 8 prelungite cu sant vertical.La gaurile de sus accesul e parca prin ceva gauri pe tabla frontala a tabloului....sper sa nu ma insel,dar am desfacut cateva modele....o poza ar fi mai relevanta.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 440

          #5
          In marea majoritatea a cazurilor rama veche este prinsa cu niste cuie. Uitati-va atent caci ar trebui sa fie 3 sau 4 puncte de fixare(nu mai tin minte exact).

          Numai bine!
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #6
            Re: Demontare tablou vechi ('62)

            Postat în original de Negulescu Corneliu
            Niciun indiciu de cum s-ar demonta din perete !
            Baga o surubelnita sub capacul ce este fixat pe perete si vezi unde tine, trebuie sa fie 3-4 holsuruburi sau cuie, ca oricum trebuie sa repari gletul de pe perete dupa ce il scoti pe ala vechi. Dar ai gija sa scoti siguranta generala si mai verifica cu un creion de tensiune daca mai e ceva curent pe acolo, ca te arunca de nu te vezi

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              Tabloul este prins in 3 puncte cu bolturi prin impuscare sau cu cuie. La faza finala o sa aveti nevoie de cineva care sa va ajute cu sigiliul. Ptr ca demontarea efectiva a acestui tip de tablou presupune si scoaterea conductoarelor care intra si ies din contor. Si acestea sunt trecute printr-o "fereastra ". Ca sa aveti acces la acea fereastra trebuie sa ridicati capacul de la conexiunile contorului ceea ce implica taierea sigiliului. In rest, atentie la siguranta generala si bafta!
              PS: mai usor "scapati" daca sunati la renel si anuntati un deranjament. Cand vin baietii ii omeniti cu o atentie si dvs montati tabloul nou si ei vi-l sigileaza.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Daca tot nu va descurcati cu indicatiile date de colegii forumisti, incercati sa faceti totusi o poza!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 840

                  #9
                  Postat în original de Consultant electrice
                  Daca tot nu va descurcati cu indicatiile date de colegii forumisti, incercati sa faceti totusi o poza!
                  Multumesc frumos pt. atentie, multumesc tuturor colegilor de forum care mi-au dat sfaturi. Aparatul meu foto e deocamdata imprumutat cuiva. Cand il recuperez postez poza. Dar mi-e teama ca m-am cam lamurit, nu pot face singur miscarea din pricina sigiliului contorului. Tre sa chem baietii de la Enel, ca ei mi-au scris de ceva vreme ca vor sa schimbe contorul.
                  Si fiindca suntem la capitol : Am voie eu sa fac singur inlocuirea tabloului de tip vechi cu un tablou modern, cu sigurante automate, sonerie,etc amplasate pe sine ? Intr-o astfel de varianta unde si cum se monteaza contorul ? Ca ma gandesc sa pregatesc totul si cand vin ei decat sa montez eu tabloul nou si sa-i fac legaturile iar ei sa monteze si sa sigileze noul contor. Vise ?
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 702

                    #10
                    O sugestie de pozitionare aveti in fotografie.
                    Suportul contorului(se gaseste in magazinele de specialitate) se monteaza separat de tablou.
                    Cu respect ... Ovi
                    Fișiere Atașate
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Depinde cei care vin. Ideal ar fi ca dvs sa aveti tot tabloul nou pregatit, cu strapurile facute si cand vin ei ... dvs doar sa il demontati pe cel vechi si sa il montati pe cel nou. Daca va montati la cel nou si o siguranta generala atunci puteti sa ii rugati doar sa va faca ei conexiunile si apoi dvs , de la acea siguranta generala puteti pleca linistit cu alimentarea catre celelalte sigurante. Poza postata de Ovi este mai mult decat edificatoare. Bafta!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 840

                        #12
                        Uite o idee foarte buna, cu siguranta generala in tablou ! Multumesc ! Am eu una generala dar e in ghena de gunoi, tre sa ies din ap. , sa descui usa de la ghena ca sa ajung la ea si mai e si fuzibila de acum 500 de ani ! Cam ce valoare are pt. ap. doua camere ?
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 702

                          #13
                          Postat în original de Negulescu Corneliu
                          Uite o idee foarte buna, cu siguranta generala in tablou !...... Cam ce valoare are pt. ap. doua camere ?
                          Valoarea nu se stabileste in functie de nr de camere ci in functie de consumatori(puterea simultan absorbita).Oricum sunteti limitat la valoarea maxima de curent admisa de coloana de alimentare(siguranta generala din ghena-tablou apartament).
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            #14
                            De regula e undeva la 32A dar mai des folosita e valoarea de 25A.

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 440

                              #15
                              Domnul BASSU are foarte mare dreptate. 32A se foloseste cand este un BMP cu siguranta automata si 25A se foloseste cand e soclu cu patron in tablou general de sigurante pentru apartamente.
                              Va pun niste poze cu un tablou pe care l-am demontat azi. Rama am luat-o special sa ii fac niste poze pentru dumneavoastra, dar o am in masina si o sa ii fac poze mai clare maine. Cat despre modul de prindere, cum a mai zis si domnul OVI, se rama se prinde cu niste cuie cu filet prinse prin impuscare si apoi cu piulite, sau cu niste cuie simple cazul mult mai des intalnit de mine.

                              Daca e asta, dati un mesaj sa ii fac poze mai clare; daca nu e asta, mai am un tablou scos ieri si ii pot face si aluia poza.
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              Procesare...