Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • constantincosteaTM
    Incepator
    • 06.ian.2006
    • 41

    Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

    Am un intrerupator dublu de la EL-BI cu 1 led, pozitionat la mijloc, care poate avea 2 intensitati de luminozitate. Exista 1 legatura pt nul si 2 legaturi pt cele 2 faze, adica 3 borne iar din intrerupator ies 2 fire rosii subtiri, probabil de la led. Cum trebuie legate firele de la led astfel ca sa am: intensitate maxima led-2 becuri stinse; intensitate medie led-1 bec stins unul aprins, oricare din cele 2 combinatii; led stins- 2 becuri aprinse, ? Am pus fiecare fir rosu in cate o faza, dar nu merge bine, exista o pozitie in care ledul e stins cand 1 bec aprins iar celalalt stins, in rest se respecta ceea ce doresc. Trebuie facuta punte ? Intre cine si cine ? Mersi.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Marcati pe desen cum ati legat dvs. LED-ul! Ce va face sa credeti ca ar trebui sa aiba 2 intensitati? Ar trebui sa fie doua LED-uri, pentru ca daca il legati cum ar trebui va uneste cele doua circuite si nu e bine.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • astratc
      Incepator
      • 08.oct.2010
      • 83

      #3
      Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

      Am o problema asemanatoare. Am montat 6 intrerupatoare simple cu led Schneider Sedna.
      Initial am conectat faza la pozitia 2 si iesirea catre bec la 4. Nu se aprinde ledul.
      Apoi am legat faza la 2, iesirea la 4, si o punte intre 4 si 3, nu se aprinde ledul.
      Dupa am vazut ca este un semn de nul la 3. Nu am in inretrupator decat faza. Am adus un nul dintr-o doza si am legat la 3. Se aprinde ledul doar cand becul este aprins.
      Am mutat faza la 4 si iesirea catre bec la 2, nulul la 3, si ledurile stau mereu aprinse.
      Poate stie cineva cum sa le leg, fara a mai fi nevoie sa trag nulul in fiecare intrerupator.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de astratc; 25.nov.2015, 10:45.

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 612

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

        Daca e led rosu, atunci el este facut sa stea aprins odata cu becul. Legaturile le-ai descoperit singur.

        Daca vrei invers, atunci trebuia varianta cu led albastru.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • astratc
          Incepator
          • 08.oct.2010
          • 83

          #5
          Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

          Multumesc mult, tocmai am sunat la suport Schneider si m-au lamurit. Le-am cumparat de la Dedeman si am crezut ca singura diferenta dintre led albastru si rosu este culoarea. Intrucat nu doresc sa aduc nulul in intrerupator pentru a le face sa stea mereu aprinse, cred ca singura solutie este sa cumpar cu led albastru.

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

            Postat în original de astratc
            ...am crezut ca singura diferenta dintre led albastru si rosu este culoarea...
            Da, indicator albastru sau rosu fara a vedea schema este prea putin spus, noi folosim pentru aceste comutatoare cu semnalizare luminoasa doi termeni diferiti:
            1."Schalter mit Orientierungslicht" comutator cu lumina de orientare (la dvs. indicator albastru) nu are nevoie de nul, lumineaza atunci cand comutatorul este decuplat-(pentru ca acesta sa fie gasit pe intuneric)
            2."Schalter mit Kontrollicht" comutatoare cu lumina de control (indicator rosu) lumineaza atunci cand consumatorul este cuplat-(ptr.control-) are nevoie de conductor de nul

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              #7
              Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

              La ce bun un led care sa indice ca becul e aprins si care necesita si un fir in plus ? Nu se vede ca e aprins ? Iar daca e ars, nu se poate constata ca in celelalte camera este tensiune si deci becul respectiv e ars ?
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • astratc
                Incepator
                • 08.oct.2010
                • 83

                #8
                Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                Exact asta ma intrebam si eu.
                Sa zicem ca ai 5 intrerupatoare pe un perete, il vezi care e aprins, daca e apasat sau nu.
                Ar fi util dar nu pentru uz casnic.
                Daca imi aruncam un ochi in magazin la ambele, vedeam ca cel rosu are o borna in plus si nu il cumparam.

                Comentariu

                • Jan
                  Membru
                  • 06.iul.2006
                  • 176

                  #9
                  Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                  Nu intotdeauna consumatorul este un bec si chiar daca, poate fi amplasat undeva unde nu este la vedere.
                  De exemplu la intrarea in baie/pivnita/pod/... comutatorul cu lampa de control ne poate avertiza daca am uitat lumina aprinsa.
                  Deasemenea putem avea un comutator de avarie pentru cazanul de incalzire centrala - un intrerupator general bipolar (L si N) care se monteaza in afara camerei termice si care prin lampa de control semnalizeaza daca instalatia este in functiune. In special pentru cazanele pe gaz sau ulei un astfel de comutator de avarie este de recomandat pentru ca in caz de pericol, intreaga instalatie se poate decupla fara a intra in camera termica.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    #10
                    Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                    Aha, adanc ! Multam !
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • Jan
                      Membru
                      • 06.iul.2006
                      • 176

                      #11
                      Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                      Postat în original de Negulescu Corneliu
                      Aha, adanc- ! Multam !
                      Cu placere!
                      Cred ca ar fi inca destule exemple, depinde mult si de imaginatia fiecaruia. Comutatoarele cu lumina de control pot fi deasemenea folosite in combinate cu alte aparate pentru actionarea unui consumator:

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        #12
                        Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                        Va rog sa explicati in ce consta farmecul montajului din schema postata ! Multumesc !
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 572

                          #13
                          Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                          Postat în original de Negulescu Corneliu
                          Va rog sa explicati in ce consta farmecul montajului din schema postata ! Multumesc !
                          adica becul ala se poate aprinde automat (senzor miscare/crepuscular) sau manual (intrerupator)

                          Comentariu

                          • Jan
                            Membru
                            • 06.iul.2006
                            • 176

                            #14
                            Răspuns la: Legare intrerupator dublu cu 1 led cu 2 intensitati

                            Exact, nu este mare lucru doar un alt exemplu unde s-ar putea folosi un comutator cu lumina de control.
                            Ca aplicatie casnica ma gandesc la iluminatul unui hol, a unei terase, a unei anumite zone a curtii,…
                            Prin cuplarea sau decuplarea comutatorului cu lampa de control, se poate face selectia intre un iluminat permanent si unul temporar/ crepuscular la tranzitarea zonei.

                            Comentariu

                            Procesare...