Instalare corpuri iluminat exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aviasol
    Incepator
    • 25.mai.2010
    • 7

    Instalare corpuri iluminat exterior

    Salut, urmaresc de mult forumul si acum am o intrebare la care nu am gasit raspuns:

    am placat casa cu polistiren 100mm si acum a venit randul sa montez pe fatada corpuri de iluminat. ce sugestii imi dati?

    ar fi solutira cu dibluri foarte lungi cu mentiunea ca in spatele polistirenului e caramida cu goluri - poroterm ceea ce nu asigura o prindere ferma...

    Va rog sa-mi spuneti daca v-ati lovit de problema asta.. si cum ati rezolvat-o cat mai bine

    Multumesc
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Cum arata corpurile? Sunt chiar asa grele de banuiti ca o sa aveti probleme cu prinderea in caramida?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • aviasol
      Incepator
      • 25.mai.2010
      • 7

      #3
      Nu le-am cumparat inca. O sa iau ceva usor.
      Sa le pun cu dibluri su surub de 150mm? problema la caramida eficienta este ca nu prea poti sa insurubezi diblul in ea, este posibil si sa cada diblul in interior ul ei. Iar daca opratiunea se face si prin 10 cm de polistiren e si mai complicat.

      Comentariu

      • emanu
        Membru Marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        eu cand m-am lovit ca trebuia musai sa pun diblu unde era golul caramizii injectam acolo o pasta de ipsos!
        Foloseam un cilindru de la silicon sanitar, dupa golire ii scoteam pistonul si cu un spaclu ii bagam repede ipsosul preparat putin mai moale, apoi puneam pistonul, il puneam in piston si insectam in gaurile date in prealabil! Lasam jumatate de ora sa se intareasca apoi puneam diblurile si strangeam!

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 903

          #5
          Aceste dibluri pot fi suficient de rezistente pentru fixarea unor lampi de exterior.
          Exemplu de montaj- (cu click pe ANIMATION STARTEN):


          Pentru fixarea pieselor de mare greutate pe termosistem, se pot folosi diblurile Thermax de la firma Fischer GmbH & Co.KG:

          Comentariu

          • totolino
            Membru
            • 02.sep.2008
            • 200

            #6
            luati in considerare si lipirea lor (cu adezivi speciali: moment etc) la alegerea modelului.
            au le-am avut prinse in holsuruburi (polistiren de 5). dupa ce am facut o lucrare pe balcon si am fost nevoit sa le dau jos, le-am lipit. a mers mult mai repede si usor. nu sunt foarte grele, dar nici usoare (geam de sticla, carcasa de aluminiu).
            singurul dezavantaj ar fi poate la demontarea lor, dar sper sa nu mai fie cazul.

            Comentariu

            • aviasol
              Incepator
              • 25.mai.2010
              • 7

              #7
              Uitandu-ma pe site-ul de mai sus cu diferite sisteme de prindere mi-am amintit de suruburile de caramida cu care a fost fixata tamplaria de termopan.

              Cred ca o sa incerc cu surub direct in caramida. Stiu ca sunt de 150mm

              Comentariu

              • Habib
                Membru
                • 23.mai.2007
                • 195

                #8
                sunt bune cele care ti le-a recomandat leon dar te sfatuiesc sa bagi holsurupul de 2-3 ori prin el sa le largesti putin ca alfel intra cam greu si tu o sa fortezi si o sa largesti gaura in polistiren,eu pe acelea le folosesc cu suces la rigipls mai sunt unele metalice merg perfect....oricum cea mai buna soltie e sa le prinzi cu ipsos,daca vrei sa reziste in timp....te salut,

                Comentariu

                • aviasol
                  Incepator
                  • 25.mai.2010
                  • 7

                  #9
                  @ Leon

                  Multumesc pentru sfaturi !!!
                  Sti cumva un magazin care comercializeaza produsele pe care mi le-ai recomandat? Pe la Brico, Hornbach & Co parca nu am vazut...

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #10
                    Va pot oferi, din pacate, doar adresele a doua reprezentante Tox si Fischer in Romania:

                    Comentariu

                    • aviasol
                      Incepator
                      • 25.mai.2010
                      • 7

                      #11
                      excelent.
                      Multumesc.
                      O sa incerc intai cu diblul autofiletant "melc" - voi lua lampi usoare si cred ca este cel mai facil mod de lucru.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Leon ai intotdeauna o poza adecvata si un raspuns la obiect! Iti multumesc in numele forumistilor!
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 903

                          #13
                          Multumesc pentru aprecieri, ma bucur cand pot fi de ajutor.

                          Comentariu

                          • godaro
                            Membru
                            • 10.mar.2014
                            • 232

                            #14
                            Re: Instalare corpuri iluminat exterior

                            Salutare tuturor,

                            Reactivez topicul asta mai vechi: am de prins niste corpuri de iluminat (aplice, lampi cu senzor) pe fatada. Aceasta e formata din decorativa + masa de spaclu si plasa + 10 cm vata minerala + BCA 30 cm

                            Pot prinde corpurile cu dibluri mici direct in decorativa sau e musai sa le prind in suruburi de 15 cm? Cum bag eu diblurile in BCA trecand prin vata de 10 cm ?

                            Comentariu

                            • Galaxy
                              Membru
                              • 21.dec.2012
                              • 263

                              #15
                              Re: Instalare corpuri iluminat exterior

                              Cu burghie lungi, suruburi lungi, dibluri lungi

                              Comentariu

                              Procesare...