Ce software folositi pentru instalatii electrice?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanoil dumitrescu
    Membru
    • 10.iul.2010
    • 103

    Ce software folositi pentru instalatii electrice?

    M-am gandit ca pe acest forum pot intalni oameni care lucreaza efectiv in acest domeniu (electric) si ca as putea sa invat si lucruri noi. Eu imi fac schitele in vechiul stil: merg si masor casa clientului (in caz ca nu are un proiect care sa corespunda), apoi cu rigla si creionul o desenez si cu foi de calc imi fac instalatia electrica in functie de ce am vorbit cu beneficiarul. Ptr iluminat si ptr prize folosesc doua foi de calc diferite pe care le suprapun peste schita originala. Dupa aceasta notez toate componentele schitei si fac necesarul de materiale (asta este lucrul pe care il urasc cel mai mult) adica ceva de genul: de la doza D1 la intrerupatorul K1 imi trebuie 1,2 ml de IPEY de 13 mm, 3,5 ml myf de 1,5, 20 de cm de copex de 16, banda izoliera 20 de cm, 3 dibluri de 6x40mm si 3 piese terminale de 4mm. Mi se pare destul de obositor si dupa atatia ani as vrea sa trec si eu la alta varianta. De aceia, as dori sa va intreb : exista un soft care sa stie sa faca acest lucru automat? De desenat casa propiu-zis am gasit ceva (Chief architect) si am ramas uimit de cat de repede se lucreaza unde mai pui ca are o optiune prin care pot vedea 3D toata casa si astfel pot alege traseele corecte prin care sa fac instalatia. M-ar interesa daca exista un soft care sa faca automat necesarul de materiale si la final sa ai posibilitatea sa introduci eventual doar preturile materialelor.
    Imi cer scuze ca m-am lungit dar cred ca, in situatia mea sunt mai multi si "un pas catre viitor" ar fi oportun.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    Gasiti mai multe informatii la topicul Soft proiectare simplu de pe acest forum.STIMA.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #3
      Una intreaba omul alta ii spui tu Bogdane! Tu de exemplu, ce soft folosesti? Omul asta intreaba. Eu personal, folosesc tot chief-ul si apoi export imaginile ca bmp si fac instalatia in...Paint. Dar necesarul de materiale, din pacate tot cam in aceiasi varianta ca si dl Emanoil il fac. Am incercat cu varianta din Chief dar cu cantitatea rezultata din program, mai faceam doua case.

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        #4
        Si apropo de raspunsul tau: la simpla introducere a termenilor "Soft proiectare simplu" cautarea a returnat 294 de rezultate. Daca e un om ocupat sau un om normal sunt sigur ca nu sta sa citeasca 294 de posturi. Adu-ti aminte cum erai tu la inceput cand ai aparut pe acest forum si apoi da un raspuns!

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 441

          #5
          Eu folosesc Microsoft Visio. Sunt foarte mulumit.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 441

            #6
            Dar e doar pentru desene. Nu face calcule de materiale.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              Microsoft Visio. Va face si necesarul de materiale? Adica stie sa calculeze si asa ceva? Sau dvs faceti in el proiectarea casei, apt, etc si apoi manual va faceti necesarul?

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                #8
                Ma scuzati. Cred ca am expediat mesajul in timp ce dvs editati continuarea la al dvs.

                Comentariu

                • bogd
                  Membru Marcant
                  • 16.aug.2009
                  • 546

                  #9
                  Ce software folositi pentru instalatii electrice?

                  Folosesc proficad.Sant multumit de el.Se lucreaza usor. Am sugerat topicul ala pt ca gasea mai multe informatii despre softuri, cat priveste un devizier de materiale, eu merg pe pix si hartie.
                  PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    #10
                    Si daca vorbim de soft as fi curios cu ce soft lucreaza dl Leon? Face niste schite de te lasa masca.

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      #11
                      Proficad e bun dar nu stie sa faca necesarul de materiale. L-am avut si pe ala ca trial. Raman la Chief ptr ca are optiunea aia cu 3D si glasshouse. As trece la altceva daca as gasi un soft care sa stie si sa faca necesarul . Repet ce spuneam mai sus: Chief-ul stie asa ceva dar cantitatea de materiale rezultata ajunge ptr inca doua case.

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        #12
                        Alte softuri nu se folosesc inafara de cele enumerate mai sus?

                        Comentariu

                        • emanoil dumitrescu
                          Membru
                          • 10.iul.2010
                          • 103

                          #13
                          Am incercat si eu Visio. Are o biblioteca buna dar nu stie sa faca necesarul asa cum spunea si dl komy. Proficad-ul este bun dar nu stie de necesar. Banuiesc ca mai exista si alte softuri asa cum spunea si dl Bassu?
                          Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #14
                            SEE Electrical - 2007 (fostul CADdy++/SEE Electrical).
                            L-am testat in varianta trial.
                            E.....superb.Nu am avut suficient timp sa-l testez in intregime,dar din cat l-am probat si eu si proiectantul meu, e.....superb.
                            Puteti downloada de AICI programul cu toate modulele functionale pt 30 zile.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • Codex
                              Membru
                              • 12.mai.2006
                              • 253

                              #15
                              Postat în original de RaspoElectric
                              SEE Electrical - 2007 (fostul CADdy++/SEE Electrical).
                              L-am testat in varianta trial.
                              E.....superb.Nu am avut suficient timp sa-l testez in intregime,dar din cat l-am probat si eu si proiectantul meu, e.....superb.
                              Puteti downloada de AICI programul cu toate modulele functionale pt 30 zile.
                              Cu respect ... Ovi
                              Stimate RaspoElectric
                              Am urmarit si eu demo filmuletele de pe site la programul mentionat de dvs.
                              Totusi am o mare intrebare:
                              Programul are o librarie de date adaptate standardelor romanesti? Ma refer la faptul ca spre exemplu denumirea conductoarelor nu se respecta ca la noi (Ex CYY 2.5 mm, etc).
                              Programul pare foarte complex ... dar ... pentru standarde non-roomanesti probabil ca este bun!
                              Cunoasteti deci daca exista o librarie de date si pentru Romania?

                              Cu stima
                              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                              Electrician autorizat IIA + IIB

                              Comentariu

                              Procesare...