Sfat sonerie fara fir

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 614

    Sfat sonerie fara fir

    Buna ziua si sper ca am postat unde trebuie.
    Stau la casa si am intr-o incapere o sonerie foarte veche care este legata la 220, dupa care de la ea pleaca 2 fire pana la poarta unde este butonul.
    S-a intamplat de cateva ori sa "furnice" putin pe perioadele mai ploioase atunci cand era apasat butonul.
    Acum doresc sa inlocuiesc cablul de la sonerie la buton cu unul mai bun, dar am vazut si pe net ca sunt sonerii fara fir.
    Sunt bune aceste sonerii pentru exterior pe o distanta de vreo 15m (soneria ar fi intr-o zona inchisa cu sticla)? Functioneaza pe orice vreme?
    Am inteles ca unele funcioneazanumai pe baterie si nu mai este necesara conectarea la reteaua electrca.
    Puteti sa-mi dati niste sfaturi referitor la sistemul pe care sa merg in continuare?

    Multumesc anticipat.
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 544

    #2
    Sfat sonerie fara fir

    PT o zona de casa cu intrerupatorul expus la intemperii [daca este alimentata direct la 220v] ,fara transformator de tensiune exista permanent pericol de electrocutare. O varianta de sonerie pe care eu o folosesc este cea fara fir, dar cu alimentarea receptorului la 230 v.[mentionez ca stau la casa iar distanta de la poarta la receptor este de 15m aproximativ.] Pt emitator am aplicat urm. masura de protectie.Am desfacut receptorul si am lubrifiat tot cablajul cu vaselina.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 614

      #3
      Pt emitator am aplicat urm. masura de protectie
      - de ce mai trebuie masura de protetie daca este fara fir?

      Nu stiu daca este legata direct sau nu, dar e la emitator(butonul de la poarta) pleaca 2 fire in care unul se leaga la sonerie si altl in doza. Al doilea fir de la sonerie se leaga tot in doza. Faptul daca are sau nu transformator nu mai stiu.

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 614

        #4
        Ca tot veni vorba de modul de legare al soneriei, este corecta schema mea de mai jos?
        Nu cred ca se leaga faza la buton.
        (imi cer scuze ca am pus pdf dar nu am reusit sa atasez gif si jpg - cred ca nu erau bine facute)
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 544

          #5
          Am bagat vaselina in emitator pt a impiedica umezeala sa intre si sa oxideze[defecteze]emitatorul.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 614

            #6
            Revin cu o schema mai detaliata.
            Care din cele doua variante este ca corecta de legare a soneriei?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Daca nu folositi pana la urma soneria fara fir, treceti nulul prin buton, adica varianta 1, sau utilizati un buton care sa ofere protectie la apa. Achizitionati un buton cu protectie si montati-l intr-o doza mica patrata cu IP65. Eu asa am procedat la soneria mea.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 614

                #8
                Postat în original de Consultant electrice
                .............. sau utilizati un buton care sa ofere protectie la apa. .
                Daca se trece nul-ul prin buton ce tensiune va fi pe el? Va mai fi un pericol?

                Ce este acest IP65?

                Comentariu

                • bogd
                  Membru Marcant
                  • 16.aug.2009
                  • 544

                  #9
                  Treceti nulul prin intrerupator ,iar pericolul de electrocutare va fi redus dar nu eliminat in totalitate.[pe pozitia oprit veti avea nul pe un fir si faza pe celalalt la intrerupator.O alta varianta pe care va o sugerez este sa desfaceti suneria pt a vedea daca are un transformator de tensiune. Alimentati circuitul primar in doza fara sa-l treceti prin intrerupator, si legati intrerupatorul la o iesire din secundar.[astfel pericolul va fi mult diminuat.]
                  PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                  Comentariu

                  • vdingo11
                    Membru Marcant
                    • 07.iul.2006
                    • 614

                    #10
                    Postat în original de bogd
                    O alta varianta pe care va o sugerez este sa desfaceti suneria pt a vedea daca are un transformator de tensiune. Alimentati circuitul primar in doza fara sa-l treceti prin intrerupator, si legati intrerupatorul la o iesire din secundar.[astfel pericolul va fi mult diminuat.]
                    Aceasta nu este varianta 1? doar ca presupune existenta unui transformator incorporat?
                    Cum imi dau eu seama la prima vedere daca vechea sonerie sau una noua pe care o cumpar daca are transformator faa sa masor curentul la iesire
                    Scrie ceva pe carcasa?

                    Si referitor la varianta fara fir pe care ai spus ca o folosesti (receptor la 220, emitator cu baterie) nu ai probleme cu emitatorul de la intemperii. Unii spun ca la casa sunt mai indicate cele cu fir.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12228

                      #11
                      Folosesc sonerie fara fir LA CURTE . Nu sint probleme la intemperii .
                      Buton cu emitator , soneria alimentata la 230V .
                      Problema ar fi butonul in sine ca nu este fiabil si protejat la intemperii .
                      Eu am desfacut butonul , am pus partea electronica in doza si drept contact am folosit un buton mai zdravan . Ninge , ploua , ingheata , nu are nimic . Cind mai ingheta , ii dadeam un pumn si gata , se debloca .
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • da_n
                        Living Legend
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #12
                        Postat în original de electrician
                        Treceti nulul prin intrerupator
                        explicati-mi va rog care-i diferenta la intrerupator (in afara de faptul ca se schimba faza cu nulul la capetele contactului) sa treci faza sau nulul, ca eu nu reusesc s-o vad

                        indiferent ce treci prin intrerupator tot vei avea faza la un capat al contactului daca ai montat un consumator in circuit sau ma insel eu

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 544

                          #13
                          [
                          Aceasta nu este varianta 1? doar ca presupune existenta unui transformator incorporat?
                          Cum imi dau eu seama la prima vedere daca vechea sonerie sau una noua pe care o cumpar daca are transformator faa sa masor curentul la iesire
                          Scrie ceva pe carcasa?

                          Si referitor la varianta fara fir pe care ai spus ca o folosesti (receptor la 220, emitator cu baterie) nu ai probleme cu emitatorul de la intemperii. Unii spun ca la casa sunt mai indicate cele cu fir.[/quote] .1 Pai ar trb sa scrie 230-9 sau 12v. Daca nu desfaceti suruburile de la carcasa si verificati. 2 Vam mai spus pt a proteja emitatorul si intrerupatorul la intemperii am bagat vaselina in emitator.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 544

                            #14
                            explicati-mi va rog care-i diferenta la intrerupator (in afara de faptul ca se schimba faza cu nulul la capetele contactului) sa treci faza sau nulul, ca eu nu reusesc s-o vad

                            indiferent ce treci prin intrerupator tot vei avea faza la un capat al contactului daca ai montat un consumator in circuit sau ma insel eu[/quote] Este o masura de precautie, dar nu totala, oricum ar trebui si un disjunctor de 5A, in panou pe care sa-l poti folosi pt a intrerupe faza pe circuit.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 544

                              #15
                              Daca se trece nul-ul prin buton ce tensiune va fi pe el? Va mai fi un pericol?

                              Ce este acest IP65?[/quote] Tensiunea electrica apare ca diferenta de potential intre 2 sarcini electrice de semn contrar. Diferenta de potential intre faza si nulul de lucru[in cazul prezentat de d.voasta]este de 230v. intre nulul de lucru si nulul de protectie este 0. [Fizica electricitatii,legea lui VOLT CAZ DE STUDIU]
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              Procesare...