Dimensionare cablu subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cmanica
    Incepator
    • 08.mai.2012
    • 63

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

    Postat în original de GeorgeTrisina
    ENEL te bransaza cu cablul 3x10+6C care e aluminiu. Sectiunea de 10mmp la aluminiu corespunde 6 pt Cu.
    Am sa verific tipul de cablu ce-l am tras acum spre BMP. Tot ala va ramane, ca am convenit cu firma ce mi-a realizat bransamentul de santier sa traga cablu pt trifazic.
    Oricum, daca aia e sectiunea, asta m-a convins definitiv ca sectiune de 6 e suficient.

    Informatiile despre consumatori de mai sus sunt suficiente sa-mi spui parerea ta daca DOAR trifazatul e singura solutie.

    Pt punctul de la final "Alta chestie: stiu ca la ENEL, se platesc penalitati pt puterea reactiva. E cazul si la mono- si la tri-fazat? Deci mi-ar trebui un circuit care sa-mi reduca factorul de putere. Nu stiu daca exista asa ceva (ma voi interesa daca e cazul), n-am sa detaliez acum fiindca e alta discutie. Dar daca e ceva ce ar trebui sa fac acum (cat casa e in constructie), as dori sa stiu acum, cat mai pot face ceva. "
    poti sa-mi spui ceva te rog?

    Multumesc.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

      Postat în original de cmanica
      Am sa verific tipul de cablu ce-l am tras acum spre BMP. Tot ala va ramane, ca am convenit cu firma ce mi-a realizat bransamentul de santier sa traga cablu pt trifazic.
      Oricum, daca aia e sectiunea, asta m-a convins definitiv ca sectiune de 6 e suficient.

      Informatiile despre consumatori de mai sus sunt suficiente sa-mi spui parerea ta daca DOAR trifazatul e singura solutie.

      Pt punctul de la final "Alta chestie: stiu ca la ENEL, se platesc penalitati pt puterea reactiva. E cazul si la mono- si la tri-fazat? Deci mi-ar trebui un circuit care sa-mi reduca factorul de putere. Nu stiu daca exista asa ceva (ma voi interesa daca e cazul), n-am sa detaliez acum fiindca e alta discutie. Dar daca e ceva ce ar trebui sa fac acum (cat casa e in constructie), as dori sa stiu acum, cat mai pot face ceva. "
      poti sa-mi spui ceva te rog?

      Multumesc.
      Se plateste intr-adevar energia reactiva numai pt consumatorii industriali cu un pret de 3 ori mai mic decat energia activa.
      Deci mi-ar trebui un circuit care sa-mi reduca factorul de putere. Daca reduci factorul de putere, creste energia reactiva. Factorul de putere trebuie sa fie aproape de valoarea 1 ca energia sa fie in parametri calitativi normali. La ce te referi tu este vorba de baterie de compensare capacitiva ca sa maresti factorul de putere pana aproape de valoarea "1". Problema e ca iar dai cu niste bani pe fereastra. Consumatorii casnici nu platesc energia reactiva.
      Nu se platesc penalitati pt energia reactiva, ci platesti o taxa de putere in cazul in care depasesti puterea absorbita fata de cea prescrisa in ATR.

      Comentariu

      • cmanica
        Incepator
        • 08.mai.2012
        • 63

        Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

        A fost o greșeală din neatenție.
        Mulțumesc pt conversație.

        Comentariu

        • traiang
          Incepator
          • 10.oct.2013
          • 31

          Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

          Salut! Am si eu o rugaminte sa ma ajutati la un calcul.......
          Trebuie tras un cablu de la tabloul electric al cladirii, pozat în pământ pe o distanţă de 45m pentru niste consumatori inductivi(alimentare a unui atelier),putere însumată la 8Kw, cu o pierdere de tensiune de 4V
          Eu m-am gândit la cablu CYABY 4*6mm (împământarea va fi locală)
          I=P/1,73*U*Cosfi= 8000/1,73*400*0,8=14,45A
          S=1,73*0,0175*45m*14,45A*0,8/4v=3,93mm
          Facem o verificare a pierderii de U
          DU=1,73*45*14,45*0,8/57*3,93=889,946/224,01= 3,97V
          Care ar fi pierderea de tensiune pentru sectiunea de 6mm:
          DU=1,73*45*14,45*0,8/57*6=889,946/342=2,63V
          în normativul I7 -2011 la anexa 5.22 pt pozare in pământ ,pt sectiunea de 6mm cu 4 conductoare curentul maxim admisibil ar fi de 56A la care se aplica o corectie f1 si f2 pe care nu le-am înteles la ora asta.
          În rest e Ok calculul?

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

            Postat în original de traiang
            Salut! Am si eu o rugaminte sa ma ajutati la un calcul.......
            Trebuie tras un cablu de la tabloul electric al cladirii, pozat în pământ pe o distanţă de 45m pentru niste consumatori inductivi(alimentare a unui atelier),putere însumată la 8Kw, cu o pierdere de tensiune de 4V
            Eu m-am gândit la cablu CYABY 4*6mm (împământarea va fi locală)
            I=P/1,73*U*Cosfi= 8000/1,73*400*0,8=14,45A
            S=1,73*0,0175*45m*14,45A*0,8/4v=3,93mm
            Facem o verificare a pierderii de U
            DU=1,73*45*14,45*0,8/57*3,93=889,946/224,01= 3,97V
            Care ar fi pierderea de tensiune pentru sectiunea de 6mm:
            DU=1,73*45*14,45*0,8/57*6=889,946/342=2,63V
            în normativul I7 -2011 la anexa 5.22 pt pozare in pământ ,pt sectiunea de 6mm cu 4 conductoare curentul maxim admisibil ar fi de 56A la care se aplica o corectie f1 si f2 pe care nu le-am înteles la ora asta.
            În rest e Ok calculul?
            Nu e ok.
            Ce inseamna pt tine 0,0175?
            Te-ai complicat foarte mult cu calculele cand puteai foarte bine sa calculezi cu formula puterii.
            La DU ai uitat sa inmultesti la numitor cu Upatrat adica 400x400.
            Sa luam caderea de tensiune admisibila pt regim de motor 2%.
            S=((radical(3)x100xPxl) / (gama x Upatrat x DU)
            S=173x8000x45 / 57x400x400x2 = 62280000 / 18240000 = 3,41mmp.
            Deci: un CYABY 4x4mmp iti este arhisuficient.

            Comentariu

            • traiang
              Incepator
              • 10.oct.2013
              • 31

              Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

              Mulţumesc pt. răspuns!
              Văd că diferenţa dintre rezultatul meu si al dv. este mic, chiar dacă am folosit formule diferite
              Formula nu eu am făcut-o, aşa o aveam scrisă dintr-o carte din câte îmi amintesc. S=radical(3) x ro x l x I x cosfi / DU
              Acel "ro"=0,0175 este rezistenta specifică a cuprului moale (este si "cupru dur tras" cu rezistenta specifică 0,0178
              Ultima editare de traiang; 15.ian.2015, 19:07.

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru Marcant
                • 27.sep.2012
                • 747

                Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                Postat în original de traiang
                Mulţumesc pt. răspuns!
                Văd că diferenţa dintre rezultatul meu si al dv. este mic, chiar dacă am folosit formule diferite
                Formula nu eu am făcut-o, aşa o aveam scrisă dintr-o carte din câte îmi amintesc. S=radical(3) x ro x l x I x cosfi / DU
                Acel "ro"=0,0175 este rezistenta specifică a cuprului moale (este si "cupru dur tras" cu rezistenta specifică 0,0178
                Nu este ro, ci gama = 1 / ro =57, dupa care ai mai impartit o data la 57 ceea ce nu e chiar corect.
                Chiar daca diferenta este mica, trebuie sa aplici formula corect.
                DU a fost data in volti. In mod normal nu se specifica nicaieri DU in volti, ci in procente. Cel mai usor calcul este cel folosind formula puterii, nu a curentului. Formula curentului o folosesti doar cand puterea e necunoscuta.
                Ultima editare de GeorgeTrisina; 16.ian.2015, 07:26.

                Comentariu

                • traiang
                  Incepator
                  • 10.oct.2013
                  • 31

                  Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ro 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	172,3 KB 
ID:	620394
                  După cum puteţi vedea din imagine acel 0,0175 este "ro" mic, puteti consulta alfabetul grecesc de aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_grec
                  In formule o să întâlniti întotdeauna rezistenta specifică (ro) la numărător (ca în formula aplicată de mine) si conductibilitatea (gama) la numitor (ca în formula aplicată de dv.)
                  Eu nu am împărţit 1 la 57 care da tot atât. Este normal să fie aşa din moment ce conductibilitatea (notată cu gama) este inversul rezistivitătii (notat cu "ro") Nu eu am făcut tabelul acela şi nici nu am dat denumirile alfabetului grecesc.
                  În altă ordine de idei dv spuneti ca "DU a fost data in volti. In mod normal nu se specifica nicaieri DU in volti, ci in procente."
                  Ba se specifică si încă foarte clar "...pierderi de tensiune în volţi","...pierderi de tensiune în procente"....etc nici aceasta nu am scris-o eu. Vedeti cea de-a doua imagine....
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cal1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	83,8 KB 
ID:	620395
                  Respecte! Si o seară faină!
                  Ultima editare de traiang; 16.ian.2015, 20:27.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru Marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 747

                    Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                    Postat în original de traiang
                    [ATTACH=CONFIG]87879[/ATTACH]
                    După cum puteţi vedea din imagine acel 0,0175 este "ro" mic, puteti consulta alfabetul grecesc de aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_grec
                    In formule o să întâlniti întotdeauna rezistenta specifică (ro) la numărător (ca în formula aplicată de mine) si conductibilitatea (gama) la numitor (ca în formula aplicată de dv.)
                    Eu nu am împărţit 1 la 57 care da tot atât. Este normal să fie aşa din moment ce conductibilitatea (notată cu gama) este inversul rezistivitătii (notat cu "ro") Nu eu am făcut tabelul acela şi nici nu am dat denumirile alfabetului grecesc.
                    În altă ordine de idei dv spuneti ca "DU a fost data in volti. In mod normal nu se specifica nicaieri DU in volti, ci in procente."
                    Ba se specifică si încă foarte clar "...pierderi de tensiune în volţi","...pierderi de tensiune în procente"....etc nici aceasta nu am scris-o eu. Vedeti cea de-a doua imagine....
                    [ATTACH=CONFIG]87880[/ATTACH]
                    Respecte! Si o seară faină!
                    Vad ca tabelul 2 e scanat doar pe jumatate. De ce n-ai scanat tot tabelul?
                    Nu observi ca e valabil in curent continuu?
                    Bine, daca d-ta vrei sa calculezi asa,.... fa ca tine, dar eu iti spun ca nu e chiar ok. Intra pe softpedia si intreaba-l pe userul anaki si da-i formula asta sa vezi ce-ti spune. Eu zic ca am mai bine de 30 de ani de experienta in spate, iar daca nu vrei sa ma crezi, atunci mai asteapta pareri ca poate eu bat campii.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                      Postat în original de traiang
                      [ATTACH=CONFIG]87879[/ATTACH]
                      După cum puteţi vedea din imagine acel 0,0175 este "ro" mic, puteti consulta alfabetul grecesc de aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_grec
                      In formule o să întâlniti întotdeauna rezistenta specifică (ro) la numărător (ca în formula aplicată de mine) si conductibilitatea (gama) la numitor (ca în formula aplicată de dv.)
                      Eu nu am împărţit 1 la 57 care da tot atât. Este normal să fie aşa din moment ce conductibilitatea (notată cu gama) este inversul rezistivitătii (notat cu "ro") Nu eu am făcut tabelul acela şi nici nu am dat denumirile alfabetului grecesc.
                      În altă ordine de idei dv spuneti ca "DU a fost data in volti. In mod normal nu se specifica nicaieri DU in volti, ci in procente."
                      Ba se specifică si încă foarte clar "...pierderi de tensiune în volţi","...pierderi de tensiune în procente"....etc nici aceasta nu am scris-o eu. Vedeti cea de-a doua imagine....
                      [ATTACH=CONFIG]87880[/ATTACH]
                      Respecte! Si o seară faină!
                      Ok, daca se specifica foarte clar, spune-mi actul normativ in care pierderea de tensiune maxima admisibila este data in volti si care e valoarea acesteia? asa cum in NP-I7/2011 se specifica pierderea de tensiune sa fie maxim de 3% pt circuitele de iluminat, 5% pt forta si 8% in cazul in care consumatorul este alimentat din post trafo propriu.
                      Nu te supara amice, dar am impresia ca ti se pare ca stii totul, iar noi nu stim nimic. Nu-i bai, nu e instalatia mea, ci e a ta. Asa ca.... daca nu ma crezi, atunci... fa cum crezi.

                      Comentariu

                      • traiang
                        Incepator
                        • 10.oct.2013
                        • 31

                        Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                        Chiar încerc să vă înţeleg comportamentul!

                        Dv. spuneti:

                        “Nu te supara amice, dar am impresia ca ti se pare ca stii totul, iar noi nu stim nimic”

                        Cum v-ati dat dat seama că am impresia că le ştiu pe toate…..? Dacă mi se părea că le ştiu pe toate nu veneam aici să înteb, eventual veneam să-i ajut pe alţii. Eu nu sunt “miezul” ştiu cât de mic sunt şi cât de multe am de învăţat pe lumea asta de aceea sunt rezervat în multe privinte.

                        Dv. spuneti:

                        ….ti se pare ca stii totul, iar noi nu stim nimic.
                        Care noi? Eu am vorbit doar cu dv, nu stiu să-mi fi răspuns altcineva…?

                        Am făcut un mic calcul si am cerut părerea unor oameni mai cu experienţă.
                        Dv. aţi intervenit şi v-aţi luat de mine încercând să mă prostiti pe faţă că ăla nu e "ro", ca e "gama", am postat un link cu alfabetul grecesc ca să vă arăt că greşiti.
                        Apoi spuneti că ar fi trebuit să ridic la pătrat tensiunea, ca asa e normal după dv, si din nou v-am arătat că aceste lucruri pe care le spuneti sunt eronate, formulele acelea există într-o carte de specialitate, eu nu am împărtit pe nimeni la nimeni ca să-mi de-a acel "indubitalil" si "necunoscut" 0,0175....v-am arătat cu poză postată ca există un tabel de unde l-am luat şi l-am postat ca să nu existe nici un dubiu, formulele acelea nu le-am visat eu (cartea se numeste "ÎNDREPTAR PT AUTORIZAREA ELECTRICIENILOR" după care sau dat ani în sir examenele pentru grad, electricienii pe care i-am cunoscut spuneau ca e cartea de capătâi a electricianului),...acum nu e bună că nu e scanată toată foaia .....
                        Eu am pozat zona respectivă cu denumirea desre care spuneti că "nu se specifică nicăieri" după dv.
                        După cum puteţi vedea tabelul continua si acolo sunt date formulele pentru monofazat inductiv, neinductiv, trifazat inductiv si neinductiv.....etc care nu sunt prinse în poză.

                        Acum îmi cereţi să vă dau normativul în care spune de pierderea de tensiune în volţi!
                        Acum ce facem……ne învârtim în jurul cozi?
                        Formulele acestea sunt făcute de ingineri electricieni si aprobate de Ministerul Energiei Electrice de la vremea respectivă . Eu nu cutez să-i fac idioţi , le apreciez munca şi am încredere în ei.
                        Dv. nu trebuie să vă supărati si încercati să acceptaţi idea că mai există şi alte formule pe care şi dv, nu le-aţi întâlnit niciodată, (nici eu nu o ştiam pe a dv.) şi asta nu înseamnă că ele sunt gresite. Noi le putem aplica greşit!
                        Uneori trebuie să ne recunoaştem greşelile si atunci facem un pas înainte.
                        Eu nu am spus că bateţi câmpii, tot dv. o spuneţi ca o faceti, nu vă cunosc si îmi rezerv părerea despre dv. După cum vedeti eu nu postez să dau peste nas unuia sau altuia cum o faceti dv in multe postări .
                        Am lucruri mai bune de făcut.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru Marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 747

                          Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                          Postat în original de traiang
                          Chiar încerc să vă înţeleg comportamentul!

                          Dv. spuneti:

                          “Nu te supara amice, dar am impresia ca ti se pare ca stii totul, iar noi nu stim nimic”

                          Cum v-ati dat dat seama că am impresia că le ştiu pe toate…..? Dacă mi se părea că le ştiu pe toate nu veneam aici să înteb, eventual veneam să-i ajut pe alţii. Eu nu sunt “miezul” ştiu cât de mic sunt şi cât de multe am de învăţat pe lumea asta de aceea sunt rezervat în multe privinte.

                          Dv. spuneti:

                          ….ti se pare ca stii totul, iar noi nu stim nimic.
                          Care noi? Eu am vorbit doar cu dv, nu stiu să-mi fi răspuns altcineva…?

                          Am făcut un mic calcul si am cerut părerea unor oameni mai cu experienţă.
                          Dv. aţi intervenit şi v-aţi luat de mine încercând să mă prostiti pe faţă că ăla nu e "ro", ca e "gama", am postat un link cu alfabetul grecesc ca să vă arăt că greşiti.
                          Apoi spuneti că ar fi trebuit să ridic la pătrat tensiunea, ca asa e normal după dv, si din nou v-am arătat că aceste lucruri pe care le spuneti sunt eronate, formulele acelea există într-o carte de specialitate, eu nu am împărtit pe nimeni la nimeni ca să-mi de-a acel "indubitalil" si "necunoscut" 0,0175....v-am arătat cu poză postată ca există un tabel de unde l-am luat şi l-am postat ca să nu existe nici un dubiu, formulele acelea nu le-am visat eu (cartea se numeste "ÎNDREPTAR PT AUTORIZAREA ELECTRICIENILOR" după care sau dat ani în sir examenele pentru grad, electricienii pe care i-am cunoscut spuneau ca e cartea de capătâi a electricianului),...acum nu e bună că nu e scanată toată foaia .....
                          Eu am pozat zona respectivă cu denumirea desre care spuneti că "nu se specifică nicăieri" după dv.
                          După cum puteţi vedea tabelul continua si acolo sunt date formulele pentru monofazat inductiv, neinductiv, trifazat inductiv si neinductiv.....etc care nu sunt prinse în poză.

                          Acum îmi cereţi să vă dau normativul în care spune de pierderea de tensiune în volţi!
                          Acum ce facem……ne învârtim în jurul cozi?
                          Formulele acestea sunt făcute de ingineri electricieni si aprobate de Ministerul Energiei Electrice de la vremea respectivă . Eu nu cutez să-i fac idioţi , le apreciez munca şi am încredere în ei.
                          Dv. nu trebuie să vă supărati si încercati să acceptaţi idea că mai există şi alte formule pe care şi dv, nu le-aţi întâlnit niciodată, (nici eu nu o ştiam pe a dv.) şi asta nu înseamnă că ele sunt gresite. Noi le putem aplica greşit!
                          Uneori trebuie să ne recunoaştem greşelile si atunci facem un pas înainte.
                          Eu nu am spus că bateţi câmpii, tot dv. o spuneţi ca o faceti, nu vă cunosc si îmi rezerv părerea despre dv. După cum vedeti eu nu postez să dau peste nas unuia sau altuia cum o faceti dv in multe postări .
                          Am lucruri mai bune de făcut.
                          Formulele alea erau pt curent continuu. Aparea acolo si un 200. Deci asta se aplica numai in curent continuu sau alternativ monofazat in regim AC1 (rezistiv) fara cos fi. Nicidecum nu se aplica in trifazat. Or fi bune formulele, dar degeaba daca nu stii cand si unde sa le aplici.
                          Asa ca vezi-ti de lucrurile mai bune.

                          Comentariu

                          • traiang
                            Incepator
                            • 10.oct.2013
                            • 31

                            Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                            Chiar sunteti pe contra orice zice lumea.....până în pânzele albe!.!
                            Eu am foarte multă răbdare, dar intuiesc directia discutiilor cu dv si de aceea o s-o scurtez! Pt ca ne învârtim în jurul cozii după cum am mai spus!
                            Iată ce am zis:
                            "...După cum puteţi vedea tabelul continua si acolo sunt date formulele pentru monofazat inductiv, neinductiv, trifazat inductiv si neinductiv.....etc care nu sunt prinse în poză. " Nu e destul de clar pt. dv?
                            O să încerc cu o altă poză.......
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	42,2 KB 
ID:	620454
                            Acum ce mai ziceţi? Nu e bun conturul tabelului ? sau ce!
                            Oare vedeţi ce scrie în dreapta în formule? cosfi, se aplică în monofazat şi trifazat inductiv.....Se pare că eu trebuie să vă lămuresc pe dv. si nu invers!
                            Chiar vă rog să vi le notaţi sunt formule bune şi vă veţi ajuta de ele în viitor !
                            Credeam că o să învăţ ceva bun de la dv.........................................! Dar cum spun unii, "totul e pe bani !!"
                            Sper să vă fie de folos formulele date de mine! Să auzim de bine !
                            Ultima editare de traiang; 20.ian.2015, 18:18.

                            Comentariu

                            • traiang
                              Incepator
                              • 10.oct.2013
                              • 31

                              Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                              Dacă am supărat pe cineva îmi cer scuze!!!
                              Ultima editare de traiang; 20.ian.2015, 18:12.

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru Marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 747

                                Răspuns la: Răspuns la: Dimensionare cablu subteran

                                Postat în original de traiang
                                Dacă am supărat pe cineva îmi cer scuze!!!
                                Pai daca tot sustii ca formula ta e aplicata bine, atunci de ce mai intrebi daca e ok? asta nu inteleg eu de la tine.
                                Din moment ce esti sigur pe tine, n-are rost sa mai intrebi, faci ce-ti spune creierul si gata.

                                Comentariu

                                Procesare...