Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1319

    #16
    Postat în original de Adamescu Ion
    Maro-L; albastru-N; Rosu-iesire.
    In prima faza simpificati schema, pentru a verifica senzorul daca mai este bun. Conectati senzorul prin intermediul sigurantei, eliminati comutatoru si becul. Daca senzorul functioneaza, se va auzi releul cind senzorul detecteaza miscare. Punind un voltmetru sau un bec intre rosu si nul veti constata prezenta tensiunii. In continuare completati circuitul si cu comutatorul.
    Schema colegului bogd nu va alimenta senzorul cind becul este aprins din comutator.
    Se poate actiona prin intermediul senzorului si un automat de scara.
    Să înţeleg că schema din cutia senzorului este greşită? La maro este trecut nulul şi la albastru faza.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • bogd
      Membru Marcant
      • 16.aug.2009
      • 546

      #17
      Postat în original de Adamescu Ion
      Maro-L; albastru-N; Rosu-iesire.
      In prima faza simpificati schema, pentru a verifica senzorul daca mai este bun. Conectati senzorul prin intermediul sigurantei, eliminati comutatoru si becul. Daca senzorul functioneaza, se va auzi releul cind senzorul detecteaza miscare. Punind un voltmetru sau un bec intre rosu si nul veti constata prezenta tensiunii. In continuare completati circuitul si cu comutatorul.
      Schema colegului bogd nu va alimenta senzorul cind becul este aprins din comutator.
      Se poate actiona prin intermediul senzorului si un automat de scara.
      Asta cred ca se si doreste. Oaprindere independenta din comutator,iar cand se intrerupe din comutator trece automat pe senzor. Cel putin eu asta am dedus din montajul si precizarile pe care le-a oferit. Iar referitor la legarea celor trei fire ale senzorului,euunul stiam ca rosu la faza din alimentare,albastru nulul de lucru ce duce si la consumator,maron legat la consumator. Am un senzor de acest tip montat pe un hol de trecere.
      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #18
        Va propun sa desfaceti senzorul si sa identificati firele dupa legaturile pe cablaj. Au fost probleme cu aceste fire. Vedeti pe carcasa senzorului ce scrie, daca scrie.
        Apoi vom vorbi despre aparate care includ monostabile, la punerea sub tensiune (schema domnului bogd).

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          #19
          Scuze putin pentru graba. Maron la faza, rosu la consumator,albastrul legat la nulul ce duce la consumator. Inca o data scuze.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1104

            #20
            Postat în original de bogd
            Asta cred ca se si doreste. Oaprindere independenta din comutator,iar cand se intrerupe din comutator trece automat pe senzor. Cel putin eu asta am dedus din montajul si precizarile pe care le-a oferit. Iar referitor la legarea celor trei fire ale senzorului,euunul stiam ca rosu la faza din alimentare,albastru nulul de lucru ce duce si la consumator,maron legat la consumator. Am un senzor de acest tip montat pe un hol de trecere.
            Puteti verifica dumneavoastra cum sint legate firele intern si daca corespunde ce scrie pe instructiuni cu ce scrie pe aparat si ce este in realitate.
            Apoi, verificati daca, la punerea sub tensiune a aparatului, nu intra in ciclu de temporizare.
            Se pare ca domnul Alexis doreste ce ati precizat.
            Va rog verificati cum sint legate firele in aparat!

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #21
              Domnule bogd ati fost mai rapid! Ati raspuns in timp ce va raspundeam la mesajul anterior.

              Comentariu

              • bogd
                Membru Marcant
                • 16.aug.2009
                • 546

                #22
                D.le inginer,am verificat,si am dat si de schema de legare in calculator,dar nu o pot afisa , Senzorul are trei cabluri. albastrul care l-am legat la nul. maron la faza,rosu la consumator. Nu este cine stie ce senzor ci este un ceainiz banal.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1104

                  #23
                  Mai trebuie verificat comportamentul la punerea sub tensiune ( Daca monostabilul intra in ciclu de temporizare).

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1319

                    #24
                    Postat în original de bogd
                    D.le inginer,am verificat,si am dat si de schema de legare in calculator,dar nu o pot afisa , Senzorul are trei cabluri. albastrul care l-am legat la nul. maron la faza,rosu la consumator. Nu este cine stie ce senzor ci este un ceainiz banal.
                    Deci ce scriu ăştia în instrucţiuni e fals? Să recapitulez: leg maro la fază, albastru la nul şi roşu la bec, prin întrerupătorul cap scară?
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      #25
                      Din intrerupator ,iesiti cu 2 fire. Maron pentru senzor,rosu la bec. Rosul din senzor legat la rosul de la bec.Albastrul de la senzor legat la nulul de la bec.
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • emanoil dumitrescu
                        Membru
                        • 10.iul.2010
                        • 103

                        #26
                        Cand se traduc respectivele instructiuni nu folosesc pe cineva care stie si electrica. Omul stie cum sa traduca din turceste in romana si atat. Daca era sa ma iau dupa instructiuni cate tampenii faceam...
                        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1319

                          #27
                          Postat în original de bogd
                          Din intrerupator ,iesiti cu 2 fire. Maron pentru senzor,rosu la bec. Rosul din senzor legat la rosul de la bec.Albastrul de la senzor legat la nulul de la bec.
                          Deci după culorile din senzor: leg cel maro la unul din firele de la ieşirea din întrerupător,al doilea, roşu, leg cu al doilea fir de la întrerupător şi cu becul şi cel albastru cu nulul de la bec?
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            #28
                            Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scara

                            Eu cand l-am cumparat nici schema de montaj nu avea,[certificat de garantie nici atat.] Am umblat pe ''gogu'' pentru a o cauta. Oricum ai multumesc lui ALEXIS,pentru ideea cu intrerupatorul cap scara. Este geniala cind doresti lumina aprinsa mai mult decat setarea maximaa senzorului.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1319

                              #29
                              Re: Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scar

                              Postat în original de bogd
                              Eu cand l-am cumparat nici schema de montaj nu avea,[certificat de garantie nici atat.] Am umblat pe ''gogu'' pentru a o cauta. Oricum ai multumesc lui ALEXIS,pentru ideea cu intrerupatorul cap scara. Este geniala cind doresti lumina aprinsa mai mult decat setarea maximaa senzorului.
                              Mă bucur că îţi foloseşte, am avut ideea dar schema am luat-o de pe net, sau forum, nu mai ştiu.
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • alexis
                                Living Legend
                                • 05.nov.2006
                                • 1319

                                #30
                                Re: Schema electrica 2 senzori, 2 intrerupatoare pentru scar

                                Şi dacă se doreşte aprinderea de la încă un întrerupător, merge legat după întrerupătorul cap-scară unul cap-cruce la care ieşirile să meargă mai departe la senzor şi bec?
                                faci o casa si pentru urmasii tai

                                Comentariu

                                Procesare...