Legaturi in doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bdv
    Incepator
    • 22.ian.2006
    • 10

    Legaturi in doze

    Vreau sa multumesc fondatorilor, moderatorilor si nu in ultimul rand membrilor; este un site de exceptie si cred ca cel mai util.

    Problema mea este ca am facut o greseala si am cumparat o casa veche, am anulat toate prizele si am lasat doar becurile pe vechea instalatie de Al izolat cu pasla, am creeat o instalatie noua pt prize din Cu de 2,5. Din carti am citit ca legaturile in doze trebuiesc sudate cu fludor; crede ti ca pot sa nu le mai sudez si sa le rasucesc apoi sa le prind in niste riglete dupa care sa le izolez cu banda?

    Multumesc celor care mi vor raspunde!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    In primul rind lipirea cu flodor nu este sudura.

    Majoritatea apartamentelor din RO au legaturile la doze facute prin rasucirea conductorilor si apio indoirea la capat dup acare izolare.

    Asa ca nu este o problema grava dupa mie. Daca sunt strinse tare este OK
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Problema este ca la contactul dintre cupru si aluminiu in timp se produce o reactie care duce la cresterea rezistentei de natura electrica a legaturii, deci nu este indicat. Exista niste riglete care fac legatura in astfel de situatii!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • bdv
        Incepator
        • 22.ian.2006
        • 10

        #4
        D-le Consultant, cred ca nu m am exprimat eu corect, instalatia despre care este vb, este noua si este legata separat la tablou, ea fiind numai de Cu. Ma refer la faptul daca gresesc cu ceva daca pe firele de Cu care se intalnesc in doze nu le mai lipesc cu fludor ci le rasucesc puternic si le prind cu acele riglete, adica cablul de faza dupa ce este rasucit il trec direct prin rigleta strang cele 2 surubele si apoi izolez.
        Am uitat sa precizez un lucru, cablul de Cu este multifilar, de aceea cartea preciza sa fie lipte cu fludor.

        Apreciez parerea dvs d-le Viorel.

        Multumesc.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Am uitat sa precizez un lucru, cablul de Cu este multifilar, de aceea cartea preciza sa fie lipte cu fludor.

          Este foarte important daca este fir "litat", sa zic asa, sa fie ori lipit ori conectate cu rigletele. In acest caz nu se recomanda simpla rasucire.


          Cu siguranta doua fire litate nu poti sa le stringi asa de bine ca pe celelalte iar contactul va fi intotdeauna imperfect.

          Eu as face un efort si le-as lipi. Este cel mai bine.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Nu este nevoie de lipitura. Nu apare nici o forta acolo incat sa poate desface legatura!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Nu este nevoie de lipitura. Nu apare nici o forta acolo incat sa poate desface legatura!
              Cu toata stima as vrea sa raspund la mesajul dvs astfel:

              Nu este vorba de forte mecanice de genul intinderi, compresii, torsiuni etc.

              Doua fire litate din cadrul instalatiei electrice sunt supuse la solicitari termice ce produce dilatare. De aici provine afirmatia mea ca la firele litate este important sa fie lipite pentru a preveni neplaceri datorate posibilelor desfaceri ale legaturilor si aparitia contactelor imperfecte, mai ales in instalatii cu consumatori de putere mai mare.

              Eu unul prefer sa le lipesc doua fire litate decit sa le rasucesc. Nu cred ca este chiar asa incomod sa faci citeva lipituri care iti asigura o calitate superioara a contactului si fata de riglete ocupa mult mai putin spatiu dupa izolare.

              A nu se uita ca aparitia contactelor imperfecte duce in unele cazuri la incendiu si este cel mai neplacut lucru sa-ti i-a foc instalatia electrica.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Teoretic cel putin la o instalatie calculata corect nu ar trebui sa se ajunga la astfel de incalziri si implicit dilatari care sa duca la un contact imperfect, incalzirea locala si incendiu. Exista si acolo o"tehnica" sa rasucesti firele ca sa tina mai bine. Bineinteles ca daca exista posibilitatea, o lipitura cu fludor ar ajuta, insa si aceea trebuie bine executata de cineva priceput.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • bdv
                  Incepator
                  • 22.ian.2006
                  • 10

                  #9
                  Multumesc frumos pentru sfaturile acordate, am sa tin cont de ele.

                  Numai bine!

                  Comentariu

                  • break_noon
                    Membru
                    • 19.dec.2005
                    • 138

                    #10
                    cablul litzat nu tine mult timp doar prin rasucire
                    poate innodat, sau alte metode mai putin obisnuite ar putea sa il faca sa aibe concact bun pe timp indelungat.

                    iar daca e vorba si de curenti mari, poti sa uiti, fara lipire nici nu se discuta

                    la fir rigid mai poti spera sa faci o prindere eficienta doar prin rasucire

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Postat în original de break_noon
                      cablul litzat nu tine mult timp doar prin rasucire
                      poate innodat, sau alte metode mai putin obisnuite ar putea sa il faca sa aibe concact bun pe timp indelungat.
                      iar daca e vorba si de curenti mari, poti sa uiti, fara lipire nici nu se discuta
                      la fir rigid mai poti spera sa faci o prindere eficienta doar prin rasucire
                      CORECT.Pina la urma operatiune de lipire nu este complicata si tot atit de bine pot fi rasucite, strinse si apoi lipite si asa avem o legatura "BETON"
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #12
                        legaturi doze

                        Cel mai simplu si sigur pentru legturile in doze pt. conductor multifilar este folosirea clemelor de legatura cu surub. Se iau cleme cu sectiunea suficienta sa incapa conductorii , care se pot rasuci usor se introduc in clema si se string cu ambele surube . Daca este posibilitatea se pot folosi si pini terminali care se pun pe conductori. In italia numai asa se lucreaza cu conductor multifilar si cleme ( morsete), fara cositorire.
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • KATALIN
                          Membru marcant
                          • 25.ian.2006
                          • 405

                          #13
                          izolarea in doze

                          pe circuitul cu consumatori mari(m.de spalat folosita intens,calorifer el.,aer cond.)ar fi bine sa le lipesti.
                          nu e greu .un recipient mic metalic cu coada(sa fie mai gros in "carne"sa pastreze caldura topesti fludor si scufunzi firele dupa ce in prealabil le-ai "inmuiat"in pasta decapanta.
                          pt.a evita manevre gresite orientezi firele cu partea rasucita in jos si toata operatiunea o faci cu recipientul.
                          atentie! daca vrei sa faci asta recipientul sa fie uscat,curat si materialul topit sa nu intre in contact cu lichide(atentie daca transpiri).
                          sau mai simplu daca ai un pistol de lipit bun(eu n-am gasit pana acum)
                          si inca ceva drumul dintre sursa de incalzit si locul de lipit sa fie fara obstacole iar partea de urcare la fire stabila.
                          in rest multa atentie!
                          KATA

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Stimati domni: Lipitura in aceste cazuri se face cu un ciocan de lipit, nu cu pistol. In al doilea rand nu cred ca o sa se complice nimeni sa topeasca fludor intr-un recipient dupa care sa vina repede sa scufunde firele, sa trebuiasca sa tina recipientul sa nu se verse si sa nu-l arda. Un moment de neatentie si te poti alege cu o arsura serioasa sau un covor bun de aruncat.
                            Se pot folosi cu succes reglete cu suruburi; simplu si eficient!
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • KATALIN
                              Membru marcant
                              • 25.ian.2006
                              • 405

                              #15
                              izolarea in doze

                              pt.consultant electrice
                              lipirea firelor "rasucite"se face prin scufundare nu prin lipire cu ciocanul de lipit.asta conform tehnologiei.
                              in ateliere se face prin scufundarea firelor intr-o cuva incalzita electric.
                              in santier se executa cu un fel de ciocan de lipit care in loc de varf plat are o cupa cilindrica si este incalzit electric. scula asta costa cam2-2,5 mil.rol dar nu e rentabil pt. 6-12 doze sa cumperi respectivul aparat.
                              am spus in mesajul meu ca daca ai mana poti face lucrul asta cu precautiile necesare.
                              sa mai promovam si "artizanatul"nu numai "industrialul".
                              eu am reusit cu o astfel de cuva incalzita la lampa de gaz sa urc pe scara cca 4,5m asa ca am crezut ca se poate si acasa.
                              asta nu inseamna ca recomand lucrul asta,credeam ca discutam despre cum s-ar putea face lipitura in doze.
                              cu respact kata
                              KATA

                              Comentariu

                              Procesare...