Legaturi in doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #46
    http://diydata.com/electrics/junctio...nction-box.php si daca nu ma insel asta este in UK.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #47
      Acuma am vazut ca este australia dar in mare tot dracu` ala e. Nu poti sa faci o instalatie electrica fara sa ai doze de derivatie si doze de aparat, desigur.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • bogd
        Membru Marcant
        • 16.aug.2009
        • 546

        #48
        Postat în original de raducu_ilie
        Acuma am vazut ca este australia dar in mare tot dracu` ala e. Nu poti sa faci o instalatie electrica fara sa ai doze de derivatie si doze de aparat, desigur.
        CORECT.Dar a plecat de la o intrebare si a ajuns la ce ar fi fost intai.?''oul sau gaina?'' STIMA.
        PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #49
          Postul e vechi de 3 ani. A re-inviat. Inseamna ca pe forum e vacanta!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 441

            #50
            Sa mai completez si eu un pic... eu prefer sa fac doze(nezidite si neacoperite) caci eu lucrez in Romania inca. Daca vine insa vreun client si vrea ca in Franta sau in Italia cu cablu cat pt 1000 de prize... fac ce zice clientul.. daca plataste si intelege ce ii spun.
            Eu inca sunt de parere ca imi dozele sunt necesare(adica nu ma dereanjeaza la vedere) si folosesc doar tub Bergman(copex nu imi place) si din acest motiv lucrez conform normativelor din Romania.
            Pentru mai multe coturi sau in cazul circuitelor cu dificultate(lungime marita), maresc sesctiunea tuburilor si lucrez cu mYF.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #51
              Mare dreptate aveti dle Komy!

              Comentariu

              • ghimarcat
                Membru Marcant
                • 19.feb.2006
                • 412

                #52
                Cate fire se pot lega in doza

                Sunt in stadiul in care execut instalatia electrica la o casa noua. Am o intrebare...
                Din tablou, vin cu fire intr-o doza (pentru prize). In camera am 5 prize, pe care vreau sa le leg direct pe fiecare din doza! Pot lega in doza 5+1 (fir de la tablou)= 6 fire? Se poate realiza asa ceva astfel incat legatura sa fie OK?

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 441

                  #53
                  Se poate lega fara probleme, iar eu in acest caz folosesc un conector cu surub mare.
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • stefan1
                    Membru Marcant
                    • 20.sep.2009
                    • 355

                    #54
                    Pentru realizarea unei instalatii electrice prin sapa, se poate folosi tubul Bergman ?

                    Comentariu

                    • ghimarcat
                      Membru Marcant
                      • 19.feb.2006
                      • 412

                      #55
                      Postat în original de komy
                      Se poate lega fara probleme, iar eu in acest caz folosesc un conector cu surub mare.
                      Daca aveti detalii cum se face acest lucru, sau macar niste poze ar fi perfect

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #56
                        Se poate folosi tubul PVC si pozele exemplifica mai jos acest lucru. Taiati cu freza atasata la un aspirator canalele necesare si apoi pozati reaspectivele tuburi in acel sant si le prindeti cu banda perforata de 6, folosindu-va de dibluri de 6 mm.
                        Fișiere Atașate
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • stefan1
                          Membru Marcant
                          • 20.sep.2009
                          • 355

                          #57
                          Multumesc ptr raspuns/imagini, dar la mine urmeaza sa torn sapa si ma gandeam in felul urmator, pe placa actuala de beton sa asez polistirenul extrudat 3cm, apoi voi face decupajele /traseele necesare prin el ptr a aseza tuburile bergman, pun plasa peste si torn sapa de 5cm si gata, asta ca sa nu mai fac alta munca de facut santuri cu flexul in sapa si apoi astupat, e bine asa ?

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #58
                            E bine. Cu oarecare grija ati putea sa puneti tuburile direct pe extrudat ca sa pastrati integritatea acestuia din moment ce dvs oricum veti turna o sapa de 5 cm grosime iar tubul cel mai mare pe care il veti folosi va fi de 2 cm.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 412

                              #59
                              Postat în original de raducu_ilie
                              E bine. Cu oarecare grija ati putea sa puneti tuburile direct pe extrudat ca sa pastrati integritatea acestuia din moment ce dvs oricum veti turna o sapa de 5 cm grosime iar tubul cel mai mare pe care il veti folosi va fi de 2 cm.
                              In loc de aceste tuburi, se poate folosi tub copex pentru sapa?

                              Comentariu

                              • stefan1
                                Membru Marcant
                                • 20.sep.2009
                                • 355

                                #60
                                Da, este copex special ptr executatre instalatiilor prin sapa, e mai dur, dar eu nu stiu care este mai ieftin copexu sau bergman.

                                Comentariu

                                Procesare...