Legaturi in doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #91
    Răspuns la: Legaturi in doze

    a. si una si alta
    b. rezistent la foc - ignifug. Evitati mai mult de maxim trei unghiuri de 90 de grade si daca totusi le aveti folositi conductor litat. Ca alternativa puteti folosi tubul pvc.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • als
      Incepator
      • 27.aug.2012
      • 1

      #92
      Răspuns la: Legaturi in doze

      Vreau sa realizez un circuit de priza pentru o moara de porumb (1,5 KW), de la doza de legaturi, unde conductorii de alimentare sunt din Al. Pentru noua priza voi folosi conductori din Cu 2,5 mm2. Legatura dintre firul de Al cu cel de Cu se poate face prin conectoare WAGO?

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #93
        Răspuns la: Legaturi in doze

        Da, se pot folosi conectoare WAGO, in masura in care incap in doza existenta.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #94
          Răspuns la: Legaturi in doze

          Cu conectoare Wago elegant sau cu reglete, in cel de-al doilea caz va mai trebuie si o surubelnita
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • bunescul
            Incepator
            • 12.mar.2007
            • 62

            #95
            Sfat instalatie apartament (doza de legatura)

            Am si eu cateva intrebari.
            Am refacut instalatia electrica la o camera.
            Am asa:
            - 5 spoturi legate in paralel
            - o lustra (china cu telecomanda)
            - un furtun de aproximativ 5m (care nu prea va fi folosit)
            - 2 prize fara impamantare ( la care cel mai mare consumator va fi un PC)
            Nu toate sistemele de iluminat vor fii folosite simultan
            Toate legaturile le-am tras intr-un spatiu creat deasupra usii din rigips care are 700mm X 500 mm si adancime 600 mm.
            In acelasi spatiu mai am tras un bec de la hol si unul de la baia de serviciu.
            Toate cablurile sunt de 1.5mm , inclusiv la prize. Stiu ca trebuiau de 2.5, dar nu am avut in momentul respectiv si am inchis peretii.
            As vrea ca pana in doza respectiva sa vin de la tablou cu cablu de 2.5. Am inteles ca nu se recomanda reducerea dimensiunii firului in doza.
            Ce se intampla daca vin cu cablu din tablou de 2.5 ?
            Cum sa fac legaturile in doza, avand in vedere ca sunt foarte multe fire ?
            Sa merg pe variata clasica , prin rasucirea firelor ?
            Sa folosesc reglete? (am inteles ca ar exista asa ceva, dar nu am vazut)
            Astept sugestii din partea dvs.
            Cu stima Petrica !

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #96
              Răspuns la: Sfat instalatie apartament (doza de legatura)

              Postat în original de bunescul
              - 2 prize fara impamantare ( la care cel mai mare consumator va fi un PC)
              Problema nu este consumul ci necesitatea nulului de protectie.
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 690

                #97
                Răspuns la: Sfat instalatie apartament (doza de legatura)

                Postat în original de bunescul
                Toate cablurile sunt de 1.5mm , inclusiv la prize. Stiu ca trebuiau de 2.5, dar nu am avut in momentul respectiv si am inchis peretii.
                As vrea ca pana in doza respectiva sa vin de la tablou cu cablu de 2.5. Am inteles ca nu se recomanda reducerea dimensiunii firului in doza.
                Ce se intampla daca vin cu cablu din tablou de 2.5 ?
                Poti sa vii cu conductor de 2,5 ,nu se intampla nimic,doar ca obligatoriu disjunctorul va fi de 10 A.Electricienii stiu de ce!
                In privinta legaturilor le poti face in ambele moduri,doar sa le faci bine.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru Marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 747

                  #98
                  Răspuns la: Sfat instalatie apartament (doza de legatura)

                  Postat în original de bunescul
                  Am si eu cateva intrebari.
                  Am refacut instalatia electrica la o camera.
                  Am asa:
                  - 5 spoturi legate in paralel
                  - o lustra (china cu telecomanda)
                  - un furtun de aproximativ 5m (care nu prea va fi folosit)
                  - 2 prize fara impamantare ( la care cel mai mare consumator va fi un PC)
                  Nu toate sistemele de iluminat vor fii folosite simultan
                  Toate legaturile le-am tras intr-un spatiu creat deasupra usii din rigips care are 700mm X 500 mm si adancime 600 mm.
                  In acelasi spatiu mai am tras un bec de la hol si unul de la baia de serviciu.
                  Toate cablurile sunt de 1.5mm , inclusiv la prize. Stiu ca trebuiau de 2.5, dar nu am avut in momentul respectiv si am inchis peretii.
                  As vrea ca pana in doza respectiva sa vin de la tablou cu cablu de 2.5. Am inteles ca nu se recomanda reducerea dimensiunii firului in doza.
                  Ce se intampla daca vin cu cablu din tablou de 2.5 ?
                  Cum sa fac legaturile in doza, avand in vedere ca sunt foarte multe fire ?
                  Sa merg pe variata clasica , prin rasucirea firelor ?
                  Sa folosesc reglete? (am inteles ca ar exista asa ceva, dar nu am vazut)
                  Astept sugestii din partea dvs.
                  Cu stima Petrica !
                  Era bine daca duceai acele circuite separat pt iluminat si separat pt prize. Acum daca ai inchis deja peretii, faptul e consumat. Trebuia sa ceri aceste detalii mai din timp.
                  In privinta legaturilor in doze: Daca ai conductori multifilari (litati) e bine cu conectori.
                  Daca ai conductori masivi atunci e bine prin rasucire si cositorire.
                  Week-end placut !

                  Comentariu

                  • bunescul
                    Incepator
                    • 12.mar.2007
                    • 62

                    #99
                    Răspuns la: Legaturi in doze

                    Am sa incerc sa fac traseul separat pentru prize (mi-am luat o sonda pentru cabluri electrice) .
                    Sa vedem daca pot sa bag 3 fire de 2.5 mm in copex de 16 mm.
                    Legaturile electrice in doza o sa incerc sa le fac cu reglete si strapuri.(Repet , doza mea de legatura este o scafa creata deasupra usi, destul de mare)
                    Daca nu este ok va rog sa ma anuntati.
                    Cu stima Petrica !

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru Marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 747

                      Răspuns la: Legaturi in doze

                      Sigur iti incape 3xFY2,5mmp in tub de 16mm.
                      Nu-ti recomand sa folosesti scafa in loc de doza, pt ca daca se intampla ceva cu izolatia firelor, s-ar putea sa te zguduie cand pui mana pe perete. Dozele au proprietati electroizolante foarte bune prezinta siguranta.
                      Poti folosi o doza 190x150x60mm care zic eu ca e destul de aerisita si poti face legaturile destul de lejer.
                      Daca ai peretii placati cu rigips, cu atat mai bine sa folosesti acea doza despre care am spus.
                      Daca nu ai rigips, sunt doze de dimensiunea asta si ST (sub tencuiala).

                      "Cu curentul electric nu poti gresi decat o singura data; a doua oara nu mai apuci"

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru Marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 747

                        Răspuns la: Legaturi in doze

                        Postat în original de Consultant electrice
                        Cu conectoare Wago elegant sau cu reglete, in cel de-al doilea caz va mai trebuie si o surubelnita
                        Buna ziua
                        Am primit un deviz oferta de la o firma de proiectare, in care specifica la un moment dat despre "Doza de legaturi mar. 29"
                        Ce inseamna asta?
                        Am 30 de ani de experienta, dar denumirea asta n-am intalnit-o.
                        Aveti cumva idee ?

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 615

                          Scantei in doza

                          Buna ziua.
                          De cateva luni avem o problema cu curentul electric intr-un corp de cladire. Din pacate suntem o institutie bugetara si inca nu a venit bugetul pe anul acesta deci nu prea putem apela la o persoana autorizata pentru remedierea problemei deocamdata.
                          Poate imi dati un sfat pentru o remediere temporara a problemei.
                          Instalatia in acel corp este destul de veche si este pe aluminiu. Acum 1 an s-a venit cu un fir de cupru care intra intr-un tablou cu sigurante automate (cel vechi a fost schimbat) iar din tablou tot cu fir se duce intr-o doza de unde pleaca curentul in toata cladirea pe fir de aluminiu.
                          Ideea este ca in doza unde este legatura firului din tablou (cupru) cu instalatia din cladire (aluminiu) se produce uneori scantei.
                          Aceste scantei produc "flambari" ale curentului si de aici unele dispozitive electrice nu mai functioneaza corect sau se ard (avem niste switch-uri, modem de net, 2 calc)
                          Atunci mai strangem un pic in doza cu patentul (stiu este de ras dar asta este) si pentru o perioada este ok, dupa care situatia se repeta.
                          Cineva mi-a spus ca aluminiu cu cupru oxideaza si din aceasta cauza se produc acele scantei.

                          Se poate face altfel legatura intre cupru si aluminiu?
                          Banuiti alta cauza a problemei.
                          Stiu ca este dificil de dat sfaturi pana nu vezi problema, dar experienta si bunavointa unora dintre utilizatorii forumului ne poate ajuta.

                          Va multumesc.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            Răspuns la: Scantei in doza

                            Salut,
                            Aceasta problema se poate rezolva in mare ( daca nu se schimba toata instalatia veche de aluminiu cu una de CU ) cu o cupla. Lasati totusi ca acest lucru sa fie facut de cineva autorizat.

                            Bafta

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 615

                              Răspuns la: Scantei in doza

                              Sa inteleg ca problema apare de la contactul Cu-Aluminiu?
                              Cupla inseamna regleta? Trebuie sa aiba atatea locase cate fire sunt legate in doza?

                              As vrea sa o rezolv in mare ca se ard echipamentele de retea (in ultima luni mi s-au ars 2 modem-uri si vreo 3 switch-uri)

                              Iar in final sincer sa spun schimbarea tabloului si legarea in doza la vechea instalatie a fost facuta de persoana autorizata - deci mai bine intreb inainte ca "meseriasi" sunt gramada.
                              Ultima editare de vdingo11; 15.mar.2013, 09:28.

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Da, problema apare intre al cu CU. Da, un fel de regleta!

                                P.S. Firele de al si de Cu niciodata nu se rasucesc, ele se imbina neaparat printr-o cupla/regleta , sau alt dispozitiv special pt asa ceva !
                                Ultima editare de Consultant electrice; 16.mar.2013, 21:06.

                                Comentariu

                                Procesare...