Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #31
    Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

    Mah nene am inteles, esti smeche, esti/ai fost afara.
    NU NE INETRESEAZA.
    LASA-NE.
    Nu bati taste, dar postezi aiurea.
    Lasa-i pe altii cu solutii reale, nu cu vorbe.

    Comentariu

    • bogdanfnf`
      Membru Marcant
      • 26.dec.2007
      • 629

      #32
      Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

      Postat în original de bolognesi
      Sincer sunt chiar curios care este raspunsul, ma lua lumea peste picior cand ziceam ca in afara se foloseste doar cuprul si ca e mai bun si poate fi incoroprat in pereti , mult mai estetic decat o teva mare si galbena prin casa, este si unul din motivele pentru care nu voi colega casa la bransamentu de gaz.
      Nu lucrez in domeniu dar , eu asa vad explicatia de ce la noi in Romania nu se monteaza pe cupru si nu sunt ingropate in pereti , tara noastra este situata intr-o zona cu risc seismic ridicat , cum nici constructiile civile nu sunt la fel ca "afara " asa nici instalatile de gaz deoarece la un cutremur riscul cao teava aflata intr-un prete care se crapa si se deplaseaza ( nu se darama complet ) riscul ruperii tevii este mult mai mare . O teava pozata pe perete , prinsa in coliere la distanta de perete , este " flexibila " .

      Personal asa vad logica in aplicarea tevii aparente !

      Comentariu

      • bolognesi
        Incepator
        • 28.sep.2012
        • 97

        #33
        Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

        Multumesc de raspuns, eventual la intrebarea cu firul litat si firul plin pentru instalatia electrica, daca e sau nu prevazuta in legislatia in vigoare?

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 937

          #34
          Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil


          lectura placuta.

          Comentariu

          • bolognesi
            Incepator
            • 28.sep.2012
            • 97

            #35
            Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

            Postat în original de sisica_si
            Multumesc frumos

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1340

              #36
              Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

              Postat în original de bolognesi
              Va dau dreptate la ce spuneti exact la fel am patit cu cablurile electrice in Romania doar cablu plin in afara litat, fiecare tine cu partea lui, acum ma intreb daca aderam total la Europa unde exista si o normativa europena si ei folosesc doar litat se va intampla la fel si in Romania? Daca da din acesta cauza toate lucrarile efectuate pana in prezent cu fir plin vor trebui oare duse la norma si schimbe ?
              Daca cineva stiie si poate sa spuna , de exemplu instalatia casei intregi o fac cu fir litat pot avea probleme la avizarea de la electrica?
              Sal.Eu am facut instaltii electrice atit cu conductor masiv cit si litat. Fiecare are avantaje si dezavantaje ca orce lucru in lumea asta. Cu litatul se lucreza mai usor,aparatajul se monteaza mai usor,in schimb legaturile necesita cleme sau la amperaje mai mari cositorire. Am facut si varianta coloanele din masiv si plecarile catre aparataj din litat
              Cit despre avizarea de la electrica nu cred ca e o problema,am vazut BPM-uri alimentate de ei cu conductor litat iar pe capetii conductorului au pus pini de capat pt litat(tubeti).Ce nu aceepta sunt plecarile duble din contor.Cred ca la instaltiile casnice folosirea masivului sau a litatului e discutabila, unde conteaza sunt instalatiile profesionale, dedicate exact unui anume scop.
              Faptul ca la noi e predominant masivul probabil tine si de obisnuinta ( unii isi ''faceau rost'' de cite un cablu cu multe fire care de obicei era masiv,dezizolau cablul si aveau conductor pt instalatie, eu unul am intilnit ceva case cu toate conductoarele albe)
              Dar ca sa fiti impacat cred ca puteti face instalatia interioara din liat iar cablul ce va merge din tabloul electric catre BPM il puneti din cupru masiv si ati rezolvat
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1340

                #37
                Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

                Postat în original de bogdanfnf`
                Nu lucrez in domeniu dar , eu asa vad explicatia de ce la noi in Romania nu se monteaza pe cupru si nu sunt ingropate in pereti , tara noastra este situata intr-o zona cu risc seismic ridicat , cum nici constructiile civile nu sunt la fel ca "afara " asa nici instalatile de gaz deoarece la un cutremur riscul cao teava aflata intr-un prete care se crapa si se deplaseaza ( nu se darama complet ) riscul ruperii tevii este mult mai mare . O teava pozata pe perete , prinsa in coliere la distanta de perete , este " flexibila " .

                Personal asa vad logica in aplicarea tevii aparente !
                Sal. Pai tocmai din punct de vedere al flexibilitatii cuprul sta mult mai bine decit otelul, cuprul se indoaie,se intinde si daca depalasarea e mare si totusi e nevoit sa se rupa,se si stranguleaza cumva,scaparea de gaz find clar pe o sctiune mult mai mica ca in cazul tevii de otel care se reteaza.
                Cit despre anumite stasuri la gaz,unele tin probabil de consrvatorism si comoditate in a fi actualizate,altele de interes financiar,etc
                Sa ne amitim putin de lunga perioada in care racordurile flexibile la aragaz nu erau permise desi existau iar aragazul era un monument istoric(nu era miscat din loc multi ani iar sub el se aduna un strat consistent de mizerie)
                Acum racordurile flexibile sunt recomantdate chiar de cei de gaz
                De asemenea nu era voie robinet cu bila din alama,era buna numai caneaua aceeea conica de fonta.Olandezi de alama nu, erau acceptati butucanosii de fonta care trebuia sa fii Arnold sa ii stingi tare sa nu scape.
                Ma deranjeaza faptul ca la noi nu e voie cupru, e bai mare sa ai cupru in instalatia de gaz iar peste citiva ani o sa fie voie iar cei care spun nu cuprului o sa spuna da.
                Atitudini de genul ''noi muncim, noi nu gindim'' ca asa e legea cred ca nu sunt constructive.E adevarat ca in afara tarii sunt multe prostii mai ales pe plan moral,dar in domeniul tehnic sunt si chestii bune care cu mici adaptari la nevoile noastre ar fi mai ok decit unele chestii mioritice ,depasite.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1340

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

                  Postat în original de sisica_si
                  Asta este legea: teava aprenta vopsita galben.
                  Crezi ca asa vrea rumanu?
                  Ca are un fetish sa vada teava aia?
                  Mor cand va vad ca afara... afara au o lege aici e alta lege.
                  Traim in Romania si ne supunem, nu ne comvine... ne mutam afara.
                  Sal.Cred ca legea este facuta pt oameni ,nu oamenii pt lege. O lege buna,facuta cu intentii constructive,ajuta nu incurca.
                  Felul in care puneti problema imi aminteste de o intimplare de acum mullti ani.Am fost in vizita la o ruda indepartata din oltenia si trecind singur, ziua in amiaza mare prin sat niste baieti care nu ma cunostea mi-au dat citeva fara nici cel mai mic notiv(aveau chef sa bata pe cineva probabil) Ajungind acasa la ruda respectiva si spunind ce mi-sa intimplat raspunsul rudei oltenesti a fost, citez; -Ce ai cautat pe acolo? Am ramas fara cuvinte.( probabil in anumite zone din oltenia nu se merge pe trotuar,se zboara pe sus) Scuze ca dau amanunte care nu au legatura directa cu domeniul tehnic,dar e bine sa ne mai descretim fruntile,prea multa incordare nu e buna.Sa aveti o zi faina.

                  Spor la lucru de calitate
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • bolognesi
                    Incepator
                    • 28.sep.2012
                    • 97

                    #39
                    Răspuns la: Alimentare cu gaz plita si cuptor incorporabil

                    Va multumesc frumos pentru cele postate mai sus domnule Temelye si totodata si sisica_si am citit documentul postat.
                    La chestia cu teva de gaz ma gandeam de exemplu in Italia in zona in care au avut loc cutremurele acum doi ani toate instalatiile interiore de gaz sunt din cupru si amplasate in pereti in tencuiala si de multe ori si in sapa, aceelsi lucru imi spuneau unele persoane si de Chile( nu am vazut cu ochi mei) unde stim ce zona seismica este si ce cutremure au.

                    Comentariu

                    Procesare...