Circuit alimentare cuptor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 573

    #61
    Răspuns la: Cuptor electric Gorenje defect

    Postat în original de FilipT
    Eu stiu ca pt cuptor electric trebuie siguranta de cel putin 25A.
    depinde de puterea aparatului si sectiunea conductorilor circuitului

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      #62
      Răspuns la: Cuptor electric Gorenje defect

      Postat în original de Foxem
      Salut,

      Am un cuptor electric Gorenje achizitionat in 2009( nu mai este in garantie).
      Posibil ca rezistenta de incalzire sa se fi pus in scurt (a facut contact cu partile metalice ale cuptorului) si astfel i-a crescut consumul. Ca urmare, supraincalzirea lui si decuplarea sigurantelor din panoul electric.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #63
        Răspuns la: Cuptor electric Gorenje defect

        Postat în original de Foxem
        Salut,

        Am un cuptor electric Gorenje achizitionat in 2009( nu mai este in garantie).
        Cuptorul a fost folosit pentru prima data in acest an la prepararea unei fripturi la cuptor.
        Dupa doua zile am incercat sa facem o prajitura cu el insa dupa 3-4 minute sare siguranta din panoul electric.
        Astept sa se raceasca si apoi iar functioneaza 3-4 minute si sare din nou siguranta.
        Precizez ca instalatia electrica este noua cu fir cupru 4mm si sare siguranta doar de pe circuitul la care este alimentat cuptorul.
        Am incercat si pe un alt circuit electric si apare aceeasi problema. Sigurantele sunt Siemens de 16 amperi pe ambele circuite unde am testat si cuptorul era singurul consumator.

        Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii? Care ar putea fi problema sau ce ar trebui sa testez?

        Multumesc
        Deschideti usa la cuptor si pe cant sau intre balamale e tablita cu puterea instalata.
        Al meu are 3450 w.
        Sigur nu sta armata o siguranta de 16 A.
        Eu am de 20 A pe circuitul cuptorului
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • dani ppp
          Incepator
          • 30.iul.2012
          • 21

          #64
          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Siguranta de 16 A, tine cam pana la 3650w. Daca se depaseste aceasta valoare, decupleaza...

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            #65
            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Eu mă tem că nu ajungi la aceasta putere, pe un circuit protejat cu un întreruptor de 16A; doar uşor peste 3000w.
            Ultima editare de IancuMIC; 01.apr.2013, 16:26.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #66
              Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Postat în original de IancuMIC
              Eu mă tem că nu ajungi la aceasta putere, pe un circuit protejat cu un întreruptor de 16A; doar uşor peste 3000w.
              Putin peste 3000 poate daca acel consumator are si un cos fi, dar in cazul unui cuptor care e pur rezistiv, nu se mai pune problema cos fi-ului.
              Acuma depinde si ce aparataj folosesti (ex: daca folosesti Siemens sau Schneider, acesta declansaza strict la 16A, iar daca folosesti cine stie ce facatura (noname), ai toate sansele sa-ti dea afara si la 12-13A
              Ultima editare de GeorgeTrisina; 01.apr.2013, 18:44.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #67
                Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                Eu prefer la circuite dedicate sa dimensionez circuitul astfel incat siguranta sa lucreze undeva la 70-80% din curentul ei.Sa nu mai spun ca daca o incarci in utilizare la limita de declansare ,partea de protectie termica din siguranta sta calda si ii scurteaza durata de viata.Daca e de 3450W ,de regula cand face nevasta prajituri sau mancare folosete ambele rezistente de incalzire,deci merge la curentul maxim in functionare(e un curent de ~15A).Nu o sa pun o siguranta magnetotermica de 16A.As incalzi si incinta cuptorului si cea a tabloului electric.In scurta vreme(un an,2,3 depinde de noroc) siguranta aceea "da coltul".
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                  Postat în original de RaspoElectric
                  Eu prefer la circuite dedicate sa dimensionez circuitul astfel incat siguranta sa lucreze undeva la 70-80% din curentul ei.Sa nu mai spun ca daca o incarci in utilizare la limita de declansare ,partea de protectie termica din siguranta sta calda si ii scurteaza durata de viata.Daca e de 3450W ,de regula cand face nevasta prajituri sau mancare folosete ambele rezistente de incalzire,deci merge la curentul maxim in functionare(e un curent de ~15A).Nu o sa pun o siguranta magnetotermica de 16A.As incalzi si incinta cuptorului si cea a tabloului electric.In scurta vreme(un an,2,3 depinde de noroc) siguranta aceea "da coltul".
                  Cu respect ... Ovi
                  Pai asa este indicat.

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #69
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Putin peste 3000 poate daca acel consumator are si un cos fi, dar in cazul unui cuptor care e pur rezistiv, nu se mai pune problema cos fi-ului.
                    ......
                    Al meu are 2 ventilatoare unul de 50W si unul putin peste 100 W ,dar cred ca e neglijabil cos fi la puterea asta.
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #70
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Postat în original de RaspoElectric
                      Al meu are 2 ventilatoare unul de 50W si unul putin peste 100 W ,dar cred ca e neglijabil cos fi la puterea asta.
                      In general motoarele de puteri mici au si un cos fi scazut (0,6 - 0,7).
                      Ca sa vezi cat e cos fi-ul, masoara curentul absorbit la sarcina maxima si apoi fa o comparatie ca si cum cos fi-ul ar fi 1 si vezi ce diferenta iese.

                      Comentariu

                      • Ranettius
                        Membru Marcant
                        • 18.oct.2005
                        • 589

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Cuptor electric Gorenje defect

                        Postat în original de RaspoElectric
                        Eu am de 20 A pe circuitul cuptorului
                        Cu respect ... Ovi
                        Conteaza cred si ce fel de conductor ati folosit la realizarea circuitului pe care ati pus cupotul... Cumva de 4 sau tot de 2,5?

                        Cred ca ar fi util sa precizati acest lucru pentru cei care citesc si pun sigurante cu A cat mai mare pe acelasi circuit amarat de priza din blocuri (sa nu declanseze)... si de aici apar alte riscuri de supraincarcare a circuitului...

                        Tocmai ieri m-a intrebat un coleg cat de mare sa ia o noua siguranta sa puna in garsoniera ca ii tot sare siguranta actuala cand baga masina de spalat si merge caloriferul electric.... bineinteles ca instalatia e cea veche ca el sta cu chirie si nu garsoniera nu e modernizata...

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #72
                          Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                          Cuptorul meu electric tot pe un disjunctor de 20A functioneaza.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #73
                            Răspuns la: Răspuns la: Cuptor electric Gorenje defect

                            Postat în original de Ranettius
                            Conteaza cred si ce fel de conductor ati folosit la realizarea circuitului pe care ati pus cupotul... Cumva de 4 sau tot de 2,5?

                            Cred ca ar fi util sa precizati acest lucru pentru cei care citesc si pun sigurante cu A cat mai mare pe acelasi circuit amarat de priza din blocuri (sa nu declanseze)... si de aici apar alte riscuri de supraincarcare a circuitului...

                            ..
                            Toate circuitele spre bucatarie (3 pt prize si unul pt cuptor) sunt de 4 mmp.Cel pt hota e de 1,5 mmp si are siguranta de 4 A,deoarece e echipata cu firicele de 0,75 mmp.Lungimea aproximatixa a circuiteor e 14-18 ml.
                            In dozele de priza distributia de la 4 mmp e facuta cu bucati de conductor de 2,5 mmp (10-12 cm)individual la fiecare modul (nu punti intre module) si cuplate cu cleme de capat(3 morsete:L,N,PE).Am considerat ca in acest fel elimin "veriga slaba" ce apare in contactele de prindere a conductoarelor din module,fiind vorba de bucatarie.
                            Cu respect ... Ovi
                            Cu respect
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • bunescul
                              Incepator
                              • 12.mar.2007
                              • 62

                              #74
                              Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                              Vreau sa cumpar si eu o plita Gorenje IT310AC cu doua zone.
                              Conductorul de pe casa scarii este de 6mm aluminiu
                              Ce dimensiune de conductor recomandati ? Eu as prefera conductor litat (pot sa il pozez mai bine)
                              Multumesc anticipat !
                              Alaturi o sa mai fie un Cuptor Bosch HBA 43T350.
                              Si in cazul cuptorului as vrea conductor litat.
                              Si cuptorul si plita vor avea fiecare circuitul sau individual.
                              Celelalte aparate (hota, esspresor, iluminat etc) au alt circuit 1.5 mm cupru.
                              Plita are 3.65 kW
                              iar cuptorul 3.58 kW
                              Ultima editare de bunescul; 15.sep.2013, 15:35.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #75
                                Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                                La alimentarea printr-un singur circuit a celor doi consumatori mentionati, pe aluminiu va incadrati la 6mm2. Sunt convins insa ca nu veti folosi aluminiu, deci la cupru la vreo 31A maxim va trebuie un conductor de 4mm2. Aceasta valoare este suficienta, pentru ca e rara situatia sa folosim in conditii de uz casnic si plita si cuptorul la maxim.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...