Circuit alimentare cuptor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #91
    Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

    Postat în original de Cherubino
    Fara priza la puterea asta. Conectare directa, prin regleta sau alta metoda care sa asigure un contact bun.
    Ok , si un model de regleta ???
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      #92
      Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

      Postat în original de Mircea G
      Ok , si un model de regleta ???
      Eu v-as recomanda regletele de capat (morsete), pentru ca permit rasucirea prealabila a conductoarelor inainte de strangerea cu surub, iar suruburile sunt mai mari decat la regletele obisnuite.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Morseta.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	30,9 KB 
ID:	616893
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #93
        Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

        Azi a sosit marfa . Cuptorul este dotat cu stecher , deci cel putin din motiv de garantie , asa il voi folosi . Asta inseamna o priza de calitate .
        Daca sint pareri si despre circuitul de alimentare ....
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

          Postat în original de Mircea G
          ......... . Asta inseamna o priza de calitate ............
          Categoric.

          Postat în original de Mircea G
          ......... Daca sint pareri si despre circuitul de alimentare ....
          Circuit individual de 4 mmp cu siguranta 20A (daca optati pt diferentiala nu gresiti cu nimic).
          Nu ca nu ar duce si 2,5 mmp dar la o siguranta de 16A (maxim admisibil pe 2,5 mmp) va cam functiona siguranta la curentul maxim
          in cazul in care se foloseste cuptorul in varianta cu toate rezistentele cuplate,lucru care ii scurteaza durata de viata a sigurantei.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

            Postat în original de RaspoElectric
            Categoric.

            Circuit individual de 4 mmp cu siguranta 20A (daca optati pt diferentiala nu gresiti cu nimic).
            Nu ca nu ar duce si 2,5 mmp dar la o siguranta de 16A (maxim admisibil pe 2,5 mmp) va cam functiona siguranta la curentul maxim
            .........
            Ok . Multumesc .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

              Postat în original de Mircea G
              Azi a sosit marfa . Cuptorul este dotat cu stecher , deci cel putin din motiv de garantie , asa il voi folosi . Asta inseamna o priza de calitate .
              Daca sint pareri si despre circuitul de alimentare ....
              Sal. Daca este vb. de priza simpla, clasica, (din ce am montat eu) Valena de la Legrand s-a descurcat bine la amperaje mari,am montat destule de-a lungul anilor si nu stiu de vreuna care sa se fi ars. Orcum evitati pe cele din ceramica cu contacti nituiti,genul acela sigur va va rezolva stecherul ala fain cu garantie inclusa
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                Postat în original de RaspoElectric
                Categoric.



                Circuit individual de 4 mmp cu siguranta 20A (daca optati pt diferentiala nu gresiti cu nimic).
                Nu ca nu ar duce si 2,5 mmp dar la o siguranta de 16A (maxim admisibil pe 2,5 mmp) va cam functiona siguranta la curentul maxim
                in cazul in care se foloseste cuptorul in varianta cu toate rezistentele cuplate,lucru care ii scurteaza durata de viata a sigurantei.
                Cu respect ... Ovi
                Revin cu o intrebare .
                De la intrare in tabloul actual al casei , voi trage un cablu de 3x4mm catre un nou tablou din bucatarie care va alimenta ( doar ) cuptorul si mai nou , masina de spalat vase . Probabilitatea sa functioneze concomitent , spre zero , dar posibila .
                In situatia asta , cum recomanzi distributia din tablou spre cele doua aparate ? Siguranta , grosime circuit ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                  Postat în original de Mircea G
                  Revin cu o intrebare .
                  De la intrare in tabloul actual al casei , voi trage un cablu de 3x4mm catre un nou tablou din bucatarie care va alimenta ( doar ) cuptorul si mai nou , masina de spalat vase . Probabilitatea sa functioneze concomitent , spre zero , dar posibila .
                  In situatia asta , cum recomanzi distributia din tablou spre cele doua aparate ? Siguranta , grosime circuit ?
                  Spre cuptor sa ramana tot 3x4 mmp cu siguranta de 20A,iar spre masina de spalat vase ... in mod normal cea mai mare masina casnica de spalat vase pe care am vazut avea 1750W pe tablita,
                  care nu functioneaza la puterea aia niciodata.E puterea maxina instalata.
                  Va recomand 3x1,5mmp cu siguranta de 10A,sau 3x2,5 mmp daca veti mai folosi si altceva in viitor in priza sau pe circuitul respectiv.
                  V-as sugera daca nu ati achizitionat masina sa aruncati o privire asupra modelului dorit,daca e posibil sa se monteze priza in spatele ei,(cote de montaj in functie de gabaritul masinii),daca nu in lateralul ei in spatele mobilei.
                  Am patit de cateva ori ca am avut cote de montaj date de "designer" iar socoteala din targ cu cea de acasa nu s-a potrivit.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                    Postat în original de RaspoElectric
                    Spre cuptor sa ramana tot 3x4 mmp cu siguranta de 20A,iar spre masina de spalat vase ... in mod normal cea mai mare masina casnica de spalat vase pe care am vazut avea 1750W pe tablita,
                    care nu functioneaza la puterea aia niciodata.E puterea maxina instalata.
                    Va recomand 3x1,5mmp cu siguranta de 10A,sau 3x2,5 mmp daca veti mai folosi si altceva in viitor in priza sau pe circuitul respectiv.
                    V-as sugera daca nu ati achizitionat masina sa aruncati o privire asupra modelului dorit,daca e posibil sa se monteze priza in spatele ei,(cote de montaj in functie de gabaritul masinii),daca nu in lateralul ei in spatele mobilei.
                    Am patit de cateva ori ca am avut cote de montaj date de "designer" iar socoteala din targ cu cea de acasa nu s-a potrivit.
                    Cu respect ... Ovi
                    Am inteles , ceva de genul ma gindeam si eu .
                    Da , masina este total incorporabila si voi avea problema cu adincimea de montaj , mai ales ca prin spatele dulapurilor trec niste tevi . Am luat deja in calcul sa fac mobila cu un blat mai lat iar in spatele ai cit si al cuptorului bnu vor fi prize . Prizele vor fi montate alaturi unde sa pot avea acces scotind un sertar ....
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • chris0500
                      Incepator
                      • 06.nov.2014
                      • 1

                      Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                      buna ziua
                      am nevoie de un pic de ajutor; vreau sa cumpar 1 cuptor electric putere 2,4kw; o plita 2 zone putere 3kw
                      le pot folosi in aceaisi priza? ce dimensiune ar trebui sa aiba conductorii si siguranta ca sa nu am probleme?
                      multumesc

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                        Buna ziua,
                        Daca folositi aceiasi priza (asta insemnand ca cele 2 se exclud reciproc) mergeti pe Cu 2.5mmp si siguranta de 16A
                        Daca folositi o priza dubla (asta insemnand ca cele 2 pot functiona simultan) mergeti pe Cu 4mmp si siguranta de 25A
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                          Postat în original de mbostangiu
                          Daca folositi o priza dubla (asta insemnand ca cele 2 pot functiona simultan) mergeti pe Cu 4mmp si siguranta de 25A
                          Problema este ca in acest caz o sa cam fie probleme cu priza, daca este una uzuala, cu un curent nominal de 16 A.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                            Postat în original de Cherubino
                            Problema este ca in acest caz o sa cam fie probleme cu priza, daca este una uzuala, cu un curent nominal de 16 A.
                            Corect.
                            Ce părere aveți despre 2 prize simple de 16 A?... montate una lângă alta...
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                              Postat în original de mbostangiu
                              Corect.
                              Ce părere aveți despre 2 prize simple de 16 A?... montate una lângă alta...
                              Eu zic ca nu prea e in regula nici asa. Disjunctorul fiind de 25 A, exista (macar teoretic) posibilitatea incarcarii uneia dintre prizele de 16 A cu un curent mai mare decat aceasta valoare nominala a curentului prizei. Corect ar fi sa ne asiguram ca in circuit nu avem nicio componenta al carei curent nominal sa fie inferior curentului nominal al disjunctorului.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru Marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 594

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Circuit alimentare cuptor electric

                                Aveți dreptate. Puțin probabil dar intradevar posibil. Nu vedeam partea aceasta.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...