Circuit alimentare cuptor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • bardezi
    a răspuns
    prietene, imi placi!

    Lasă un comentariu:


  • aereniv
    a răspuns
    Nu am retinut culoarea conducatorilor cu exceptia a doi verde-galben... varsta... )))
    Schemele postate de Bassu se regasesc si in instructiunile acestei plite. Dar si asta m-a nedumerit. Daca se spune expres ca se alimenteaza la 230 V de ce s-a indicat si o schema pentru conectare la trifazic?!
    Oricum sunt destul de ingrijorat pentru ca electricienii ce lucreaza acum la mine cred ca au tras un cablu ca cel specificat, respectiv de 4x1,5, pe care se va alimenta atat plita cat si cuptorul. Poate nu am inteles eu bine, dar tot aici pe forum am citit ca ar exista normative care impun circuite separate pentru consumatorii mai mari de 2 kw...
    Despre garantie...iertat fie-mi scepticismul, dar eu m-am lecuit de cand lucrez la casa asta. Prefer sa ma informez cat mai bine si sa urmaresc indeaproape lucrarile ca sa nu fie nevoie de invocarea garantiei. Am cosntruit casa la rosu cu firma (cu lucrari importante, mult mai mari si mai serioase decat o prapadita de casa) cu contract, facturi, etc., iar cand au fost probleme nu am mai avut pe cine sa caut...incapacitate de plata, cecuri fara coperire, dosare penale, etc.
    Dar cea mai tare "garantie" am primit-o acum cateva zile: am pus un excavator sa imi niveleze curtea, sa mute pamantul de la sapaturile fundatiei...si i-am atras atentia sa nu se apropie de soclul casei pentru ca trebuie sa plachez cu polistiren extrudat inainte de a "ingopa" soclul. Ei bine, evident ca dupa masa cand am revenit la casa am gasit soclul ingropat. Cand l-am intrebat de ce naiba a facut chestia aia...mi-a raspuns ca: "Va garantez eu ca nu e nevoie de polistiren". Bine ca nu sunt legalizate armele pe la noi ))
    Dar banuiesc ca fiecare dintre forumisti are experiente de feul acesta... Si fiecare a dat atat peste oameni responsabili cat si de celalalt fel. Problema este ca, indiferent de recomandari, de cele mai multe ori, nu afli decat pe pielea ta care e realitatea...

    Lasă un comentariu:


  • komy
    a răspuns
    Puteti cere pentru linistea dumneavoastra, o garantie pentru montaj de la electricieni.

    Lasă un comentariu:


  • komy
    a răspuns
    Parerea mea e ca e nevoie doar de conductori de 4 mmp sau cel mult 6 mmp.
    Schema data de dl Bassu este foarte buna.

    Lasă un comentariu:


  • bassu
    a răspuns
    Desenul de jos este tot de la o plita cu inductie de 8 kW dar se poate aplica si la dvs. Folositi varianta care va convine dvs cel mai bine.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • bogd
    a răspuns
    Stiti cumva ce culori aveau cablurile?

    Lasă un comentariu:


  • aereniv
    a răspuns
    E vorba de o plita pe inductie Gorenje IT 6 SYB
    "Caracteristici tehnice
    Voltaj: 230 V
    Putere: 7400 W max
    Cod EAN: 3838942610400"
    In Instructiunile de utilizare, montare si conectare la pagina 21 se arata ca:
    "Conexiunea se poate realiza cu ajutorul:
    • Cabluri de conectare învelite în cauciuc, model H05 RR-F
    4x1,5 cu cablu de împământare galben - verde;
    • cabluri de conectare izolate cu PVC , model H05 VV-F 4x1,5
    cu cablu de împământare galben - verde; sau orice alte
    cabluri corespunzătoare."
    De asemenea, se specifica: "Aparatul este produs pentru a fi folosit cu o tensiune de
    alimentare c.a. de 230 V~."
    Fotografie cu cablul ei nu pot posta pentru ca nu am cumparat-o inca, insa am fost azi din nou la magazin si am vazut ca acel cablu de alimentare este format din 6 conductori multifilari, cate doi de cate o culoare.
    Eu am posibilitatea de a conecta aceasta plita si la "trifazic" insa vazand ca in specificatiile tehnice se arata ca tensiunea de alimentare este 230 V nu stiu ce ar trebui facut...cu atat mai mult cu cat nici electricienii ce se ocupa de treaba asta nu se prea pot pune de acord...ma rog...executantii cu seful lor...
    Va multumesc tututor pentru ajutor si imi cer scuze ca nu am facut de al inceput toate precizarile necesare.

    Lasă un comentariu:


  • bogd
    a răspuns
    Sectiune cablu

    Data viitoare incercati sa oferiti informatii complete. Eu am facut calculul pt o instalatie monofazata.

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Postat în original de aereniv
    dar pot sa o alimentez "trifazat" daca in specificatiile tehnice se arata ca tensiunea de alimentare este 220-240?
    Puneti o poza cu cablul ei si una cu specificatiile tehnice,sa vad ce scrie,ca daca dati informatii incomplete nimeni nu poate sa va raspunda corect!

    Lasă un comentariu:


  • aereniv
    a răspuns
    dar pot sa o alimentez "trifazat" daca in specificatiile tehnice se arata ca tensiunea de alimentare este 220-240?

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Postat în original de aereniv
    Am omis sa precizez si faptul ca se indica exact tipul de cablu pe care ar trebui sa il folosesc la conexiune: H05 VV-F sau H05 RR-F, ambele 4x1,5...
    Daca o veti alimenta trifazat cablul recomandat este corect,daca nu ...

    Lasă un comentariu:


  • bassu
    a răspuns
    Ptr ca ei au considerat ca alimentarea la plita dvs va fi trifazata, poate? Ar fi bine daca si cascatii de vanzatori ar citi macar prospectul la ce anume vand ca sa stie sa il sfatuiasca corect pe cumparator.

    Lasă un comentariu:


  • aereniv
    a răspuns
    Am omis sa precizez si faptul ca se indica exact tipul de cablu pe care ar trebui sa il folosesc la conexiune: H05 VV-F sau H05 RR-F, ambele 4x1,5...

    Lasă un comentariu:


  • bogd
    a răspuns
    sectiune cablu

    pentru plita d.voastra[banuiesc ca este vitroceramica],va este necesara o siguranta de 32A,si o sectiune a conductorului de 10mm. stima.

    Lasă un comentariu:


  • aereniv
    a creat un topic Circuit alimentare cuptor electric

    Circuit alimentare cuptor electric

    Am vazut intr-un mesaj anterior in care se spunea ca pentru un cuptor electric de 3 kw trebuie folositi conductori de minim 2,5 mm... Dar pentru o plita de 7,5 kw ce conductori trebuie folositi? Nu prea inteleg de ce in instructiunile tehnice se arata ca conexiunea se va realiza cu cablu 4x1,5?!?
    Nu am deloc cunostinte de specialitate asa ca sper ca nu spun prostii prea mari...

    Mda...si am dat-o in bara si cu postarea. Nu am intentionat sa deschid un nou subiect ci sa scriu in "Priza cuptor si incorporabile" Rog moderatorul sa mute postul...

    Multumesc
Procesare...