Prelungire cabluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #31
    Răspuns la: Prelungire cabluri

    Scuze pt exprimare...

    Comentariu

    • da_n
      Living Legend
      • 10.mai.2009
      • 1228

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Prelungire fire intrerupa

      Postat în original de RaduCA
      Regletă.
      multumesc pentru corectare

      Postat în original de Consultant electrice
      In primul rand oameni buni nu mai confundati termenii - vorbim de electrice si avem de-a face cu "REGLETE" nu riglete.
      gata maestre, s-a marcat, da-mi circumstante atenuante, de multi ani folosesc foarte putin limba romana, mai ales termeni tehnici

      by the way, nu-i nici o confuzie, am schimbat doar pe e cu i, dar m-am gandit la aceiasi piesa - REGLETA - cum iti place sa scoti in relief, ti-ai pus problema ca poate cand eu filetam gaurile pentru surub la reglete, tu nici nu stiai de existenta lor?

      pentru cazul de fata, eu folosesc in doza reglete de la un producator serios, legrand, ca le am la indemana, nici o data nu am avut probleme, la iluminat merg si cele no name, din moment ce strange surubul

      Comentariu

      • cosmintr
        Membru Marcant
        • 30.iul.2006
        • 567

        #33
        Răspuns la: Prelungire cabluri

        Referitor la #23

        Clemele sunt marca OBO, deci OBO e o marca, v-am pus un link ca sa vedeti cum arata. Atentie multa lume spune cleme obo. De fapt OBO e o marca, face mai multe chestii. Exact ca in link o clema poate lega pina la trei fire, si sunt si mai mari de cinci fire, exact ca in poza. Pentru o bifurcatie simpla trebuie 3 cleme. O clema poate uni trei conductori. Atentie ca gasiti cleme pentru fire monofilare, si altele pentru fire multifilare. Nu trebuie cositorit nimic aici, si fac legaturi f bine. Si eu am fost scpetic la inceput.
        Ultima editare de cosmintr; 13.sep.2012, 19:15.

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 615

          #34
          Răspuns la: Prelungire cabluri

          Astazi am fost prin magazine si am gasit asa:
          1. o regleta de 10 A , 380V pe care scrie 2.5mm2. Are corpul dintr-un material asemanator cu Cu - pretul la 6,5 Ron - Producator SC Relee SA - destul de rigida intreaga bara. La acestea urmatoarea marime era de 4mm2 (nu mai retin cati amperi si cati V)
          2. o regleta pe care nu scrie nimic doar ca are intrarea mai mare sau mai mica in functie de pret - pret de la 1,5 la 3 ron in functie de dimensiuni si care au miezul de bronz cred - Nu chiar asa rigida. Nu scrie pe ea nici Amperi, nimc

          Vanzatorul pe care il intrebi isi lauda produsul sau. Acela este cel mai bun.
          Pe care sa o folosesc la priza/iluminat? Mie mi se pare mai OK cea mai scumpa dar nu ma pricep la Amperaj. Este suficient? Ar merge cea de 10A si la priza si la intrerupator.

          Si inca o intrebare: care este sistemul de prindere a firelor.
          Varianta 1: un fir printr-un capat, altul prin celalalt se intalnesc la mijloc. Fiecare fir este strans de un surub.
          Varianta 2: un fir pe un capat pe toata lungimea, altul de la celalalt capat pe toata lungimea si juruburile preseaza un fir peste celalalt.



          Multumesc.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de vdingo11; 13.sep.2012, 19:52.

          Comentariu

          • valica29
            Incepator
            • 04.nov.2011
            • 33

            #35
            Răspuns la: Prelungire cabluri

            Eu am instalatia apartamentului INTENC AL., si pentru legaturile lustrelor unde firele sunt destul de scurte si fragile am apelat la cleme rapide WAGO, recomand. Am in plan sa-mi modific tabloul clasic cu sigurante fuzibile si sa-l mut si pentru prelungirea firelor m-am gandit la acest gen de cleme.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 615

              #36
              Răspuns la: Prelungire cabluri

              Imi puteti spune va rog daca cea de 10A si 380V este ok pentru priza unde am cupru monofilar de 2.5
              Si care varianta este mai buna pentru prinderea firelor: 1 sau 2

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #37
                Răspuns la: Prelungire cabluri

                10 A este subdimensionat pentru o priza cu conductori de 2,5 si protejata cu disjunctor de 16 A, totusi depinde ce vei alimenta din acea priza, daca nu depasesti 2000 w este ok

                daca legatura este cu efect permanent cum banuiesc, 2 este mai buna, in acest caz atentie la diametrul orificiului regletei

                Comentariu

                • vdingo11
                  Membru Marcant
                  • 07.iul.2006
                  • 615

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                  Postat în original de da_n
                  10 A este subdimensionat pentru o priza cu conductori de 2,5 si protejata cu disjunctor de 16 A, totusi depinde ce vei alimenta din acea priza, daca nu depasesti 2000 w este ok

                  daca legatura este cu efect permanent cum banuiesc, 2 este mai buna, in acest caz atentie la diametrul orificiului regletei
                  In primul rand multumesc.
                  Evident ca legatura este cu efect permanent si nu stiu ce se poate adauga ca si consumator in timp.
                  Intr-adevar la tablou am pe circuitul de priza 16A.
                  Deci cati A ar fi indicat sa aiba regleta pentru a fi OK pe termen lung? Am vazut ca pe masura ce creste Amperajul cresc si Voltii. Conteaza si acestia?
                  Plus ca pe masura ce cresc A, creste si dimensiunea orificiului. De ce oare scriu producatorii pe ea 2,5mm si este de 10A cand acesti 10A ar fi subdimensionati pentru fir de 2,5mm. Ar trebui niste reguli clare ca nu ne jucam cu curentul.

                  La varianta 2 nu stiu cat de bine vor fi stranse de suruburi avand in vedere ca ambele suruburi preseaza pe acelasi fir. Ma gandeam sa le torsionez intai si apoi sa le bag in regleta dar nu sunt sigur daca este bine.
                  Ultima editare de vdingo11; 16.sep.2012, 11:06.

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                    Postat în original de vdingo11
                    Intr-adevar la tablou am pe circuitul de priza 16A.
                    Deci cati A ar fi indicat sa aiba regleta pentru a fi OK pe termen lung? Am vazut ca pe masura ce creste Amperajul cresc si Voltii. Conteaza si acestia?
                    cel putin 16 in cazul asta
                    in cazul tau nu conteaza

                    Postat în original de vdingo11
                    Plus ca pe masura ce cresc A, creste si dimensiunea orificiului. De ce oare scriu producatorii pe ea 2,5mm si este de 10A cand acesti 10A ar fi subdimensionati pentru fir de 2,5mm. Ar trebui niste reguli clare ca nu ne jucam cu curentul.
                    este normal, la o putere mai mare absorbita sunt necesari conductori cu sectiune mai mare
                    problema apare cand conductorul este subdimensionat pentru puterea respectiva
                    in cazul tau daca nu ma-nsel era 10A/380V, la trifazic situatia este putin diferita
                    regulile sunt clare, doar trebuie intelese

                    Postat în original de vdingo11
                    La varianta 2 nu stiu cat de bine vor fi stranse de suruburi avand in vedere ca ambele suruburi preseaza pe acelasi fir. Ma gandeam sa le torsionez intai si apoi sa le bag in regleta dar nu sunt sigur daca este bine.
                    vor fi stranse bine
                    este in regula si asa

                    Comentariu

                    • dani ppp
                      Incepator
                      • 30.iul.2012
                      • 21

                      #40
                      Răspuns la: Prelungire cabluri

                      Eu la legaturi simple incerc sa trec firele in asa fel incat sa le prinda ambele suruburi, si sa aiba cat mai mare suprafata de contact intre ele.
                      am pus o poza ca sa explic mai bine, am editat-o rapid
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • da_n
                        Living Legend
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                        Postat în original de vdingo11
                        Astazi am fost prin magazine si am gasit asa:
                        1. o regleta de 10 A , 380V pe care scrie 2.5mm2.
                        nu cunosc regulile locale dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut reglete clasificate dupa amperaj, dupa parerea mea daca este pentru conductori de 2,5 ar trebui sa aibe cel putin aceleasi caracteristici ca si conductorul respectiv

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 615

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                          Postat în original de dani ppp
                          Eu la legaturi simple incerc sa trec firele in asa fel incat sa le prinda ambele suruburi, si sa aiba cat mai mare suprafata de contact intre ele.
                          am pus o poza ca sa explic mai bine, am editat-o rapid
                          Multumesc, de ce ai spus legaturi simple?
                          Intre varianta pe care ai prezentat-o si cea in care firele ar fi torsadate inainte de prinderea in regleta care crezi ca este mai buna?
                          Are torsadarea vreun efect mai negativ decat prinderea liniara?
                          Ultima editare de vdingo11; 16.sep.2012, 13:30.

                          Comentariu

                          • vdingo11
                            Membru Marcant
                            • 07.iul.2006
                            • 615

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                            Postat în original de da_n
                            nu cunosc regulile locale dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut reglete clasificate dupa amperaj, dupa parerea mea daca este pentru conductori de 2,5 ar trebui sa aibe cel putin aceleasi caracteristici ca si conductorul respectiv
                            Asa ma gandesc si eu ca o data ce intra firul de 2.5mm inseamna ca ar trebui sa fie ok. Dar de ce scrie pe ea 10 A?
                            Uitati aici: http://relee.infoconstruct.ro/anunt_...25+amperi.html

                            Comentariu

                            • da_n
                              Living Legend
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                              Postat în original de vdingo11
                              Asa ma gandesc si eu ca o data ce intra firul de 2.5mm inseamna ca ar trebui sa fie ok. Dar de ce scrie pe ea 10 A?
                              scrie 10A dar nu scrie diametrul gaurii respectiv sectiunea conductorului corespunzatoare

                              Comentariu

                              • vdingo11
                                Membru Marcant
                                • 07.iul.2006
                                • 615

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Prelungire cabluri

                                Postat în original de da_n
                                scrie 10A dar nu scrie diametrul gaurii respectiv sectiunea conductorului corespunzatoare
                                In specificatiile de pe site nu scrie, dar in realitate (pe spatele ei) scrie asa: 2,5mm2, 10A, 380V

                                Comentariu

                                Procesare...