Prelungire cabluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrianbodor
    Incepator
    • 18.apr.2008
    • 12

    Prelungire cabluri

    Buna, ma confrunt cu o problema. Acum cateva zile am coborat intrerupatoarele din toata casa la 95 cm de la 1,60. Am sapat de la intrerupator un sant pana la noua locatie am fixat doza dar nu stiu cum pot sa prelungesc firele FY de la pozitia initiala. As vrea sa evit folosirea unei doze din motive estetice asa ca m-am gandit la o solutie

    O bucata de copex de 32mm care sa imbine cele doua tuburi de 16mm impreuna cu conectorii rapizi care unesc cablurile de la pozitia initiala la pozitia de mai jos. Pentru izolarea de nivel ale tubului folosesc banda izolatoare apoi tencuire peste tot "santul" lasand la vedere doar doza noua de mai jos.

    Acum, problema mea este ca nu sunt sigur ca este o solutie buna dar nu mi-a trecut altceva prin cap. Inlocuirea firelor si inlocuirea lor cu unele mai lungi merge la una din camere deoarece doza este aproape dar la celelalte este prea departe. iar in hol e direct de la tablou si nu vreau sa ma pun sa-l demontez.

    Daca are cineva o completare la metoda mea sau cu totul alta procedura rog frumos sa ma ajute.

    Multumesc
  • bogd
    Membru Marcant
    • 16.aug.2009
    • 546

    #2
    Prelungire cablu intrerupator sub tencuiala

    Este o metoda gresita ce doriti sa aplicati. Nu se accepta sub nici o forma inadirea cablurilor in copex conform normativelor in vigoare. Va sfatuiesc ca in locul dozelor pentru aparat pe care le-ati avut pana acum sa le inlocuiti cu doze de derivatie cu capac ,si eventual daca va deranjeaza efectul capacelor la vedere sa le acoperiti cu tencuiala. O alta metoda este sa inlocuiti tot circuitul din doza de derivatie pana la intrerupatorul nou,cu o prelungire a copexului. Copexul este permis a se prelungi dar nu si conductorii in copex.
    PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

    Comentariu

    • adrianbodor
      Incepator
      • 18.apr.2008
      • 12

      #3
      ok ma gandeam eu ca nu fac ceva bine

      mersi

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: Prelungire cablu intrerupator sub tencuiala

        Postat în original de bogd
        Este o metoda gresita ce doriti sa aplicati. Nu se accepta sub nici o forma inadirea cablurilor in copex conform normativelor in vigoare. Va sfatuiesc ca in locul dozelor pentru aparat pe care le-ati avut pana acum sa le inlocuiti cu doze de derivatie cu capac ,si eventual daca va deranjeaza efectul capacelor la vedere sa le acoperiti cu tencuiala. O alta metoda este sa inlocuiti tot circuitul din doza de derivatie pana la intrerupatorul nou,cu o prelungire a copexului. Copexul este permis a se prelungi dar nu si conductorii in copex.
        Subscriu parerii domnului bogd.
        Folositi dupa caz doze de ramificatie sub tencuiala.
        Cel mai ortodox este sa inlocuiti tot circuitul cu altul nou asfel veti fi ca acea parte de circuit este noua si de ce nu si din cupru .

        Cu stima,
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • adrianbodor
          Incepator
          • 18.apr.2008
          • 12

          #5
          apartamentul este nou toate treseele sunt din cupru si bagate in copex doar ca am mutat intrerupatoarele mai jos

          Comentariu

          • adrianbodor
            Incepator
            • 18.apr.2008
            • 12

            #6
            E Ok daca in locul dozelor pentru aparat pun o doza de derivatie rotunda cu mansoane cauciuc 60mm factor de protectie IP55? dar problema e ca se monteaza PE tencuiala.
            Are ceva daca o ingrop in perete?

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              Nu. Nu are. Dar cel mai bine ar fi sa faceti acele "inadituri" undeva unde nu se pot observa. Ideal ar fi fost sa arate la sfarsit cat mai aproape de normal. Dar daca nu se poate.. asta e. Feriti-va de inadirea acelor conductori in tub sau si mai rau in prostia aia de copex.

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                #8
                Prelungire fire intrerupator si priza.

                Buna ziua.
                Am izolat pe interior o camera si surprusul de fir lasat de electrician pentru intrerupator si priza este insuficient.
                Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarele probleme:
                1. Am vazut ca firele de la intrerupator sunt mai subtiri decat cele de la priza. Ce grosime trebuie sa aiba firul de la priza si cel de la intrerupator ca sa stiu ce sa cer.
                2. Este bine daca leg (manual) prelungirea de vechiul fir si izolez cu banda? Este si o alta metoda mai buna?

                Multumesc anticipat.

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza.

                  2,5 mm2 la priza si 1,5 mm2 la illuminat

                  este bine sa fie conductor intreg intre doze, doza si intrerupator/priza, intrerupator si aparat etc
                  nu-i ok sa adaugi conductorii in tub
                  Ultima editare de da_n; 09.sep.2012, 16:48.

                  Comentariu

                  • insolventul
                    Membru
                    • 26.iul.2012
                    • 236

                    #10
                    Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza.

                    1. De obicei la circuitul de lumina se foloseste conductor de 1,5 mm, iar la cel de prize conductor de 2,5 mm.
                    2. Prelungirea cablurilor se face prin cositorire sau prin reglete.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Prelungire cabluri

                      @Adrianbodor Daca as fin in situatia asta si inlocuirea completa a segmentului respectiv ar fi foarte anevoioasa as prelungi cu acelasi tip de conductor sudand cu cositor in paralel cablurile (fara rasucire) si as folosi tub termofit (termocontractabil) pentru izolare. Lucrul asta l-as face pentru ca sunt capabil sa fac o lipitura care sa realizeze un contact electric perfect si o rezistenta mecanica adecvata pentru aplicatia asta si pentru ca as alege un tub termocontractabil corect.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 620

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza.

                        Multumesc
                        Postat în original de da_n
                        nu-i ok sa adaugi conductorii in tub
                        Eu nu leg conductorii in tub.
                        Am doza veche pe care o prelungesc cu inca o doza. Acea prelungire se va face in aceasta doza care acum este mai adanca (formata din doua doze una in alta)
                        Nici asa nu este bine sa prelungesc?
                        Este ca si cum intre doza de legatura si doza pentru intrerupator/priza as mai avea o doza intermediara. De ce in dozele de legatura se poate lega prin rasucire si cum spun eu nu este bine?
                        Ultima editare de vdingo11; 10.sep.2012, 15:38.

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 620

                          #13
                          Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza.

                          Postat în original de insolventul
                          1. De obicei la circuitul de lumina se foloseste conductor de 1,5 mm, iar la cel de prize conductor de 2,5 mm.
                          2. Prelungirea cablurilor se face prin cositorire sau prin reglete.
                          Multumesc.
                          Cositorire cu cositor folosit in electronica (parca este de aluminiu iar firele sunt de Cu)
                          Care este avantajul la reglete fata de rasucirea clasica.

                          In plus repet: eu doresc sa prelungesc firele in cadrul aceleiasi doze. In acest caz nu merge prin rasucire?
                          Ultima editare de vdingo11; 10.sep.2012, 15:51.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza.

                            Postat în original de vdingo11
                            Este ca si cum intre doza de legatura si doza pentru intrerupator/priza as mai avea o doza intermediara. De ce in dozele de legatura se poate lega prin rasucire si cum spun eu nu este bine?
                            daca legatura se face in doza accesibila le poti cositori, prinde mecanic in rigleta

                            eu n-am spus ca nu este bine cum spui tu, de fapt intrebarea ta din postul anterior era
                            Postat în original de vdingo11
                            Este si o alta metoda mai buna?
                            dupa parerea mea cel mai bine este sa nu fie conductori adaugati intre ce am spus anterior, daca trebuie adaugat, cred ca este mai bine sa fie cositorit sau prindere mecanica in rigleta

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 620

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Prelungire fire intrerupator si priza

                              Postat în original de da_n
                              daca legatura se face in doza accesibila le poti cositori, prinde mecanic in rigleta
                              Prelungirea va fi in aceeasi doza in care vine intrerupatorul (ca ex: sa zicem ca un fir de la intrerupator se rupe la inlocuirea intrerupatorului. In acest ca trebuie prelungit ca sa il putem monta. Este un exemplu identic cu situatia mea)

                              Postat în original de da_n
                              daca trebuie adaugat, cred ca este mai bine sa fie cositorit sau prindere mecanica in rigleta
                              Care este dezavantajul rasucirii mecanice? Este asa mare diferenta fata de rigleta si cositorire?
                              Intreb deoarece eu nu vad mare diferenta.

                              Cositorirea se face cu Aluminiu?

                              Mltumesc anticipat.

                              Comentariu

                              Procesare...