Realizare instalatie electrica cu protectie diferentiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flores
    Incepator
    • 25.dec.2007
    • 75

    Realizare instalatie electrica cu protectie diferentiala

    Buna ziua!
    As dori sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii-cum as putea sa realizez protectia diferentiala a unei instalatii electrice si cea la supratensiune
    in ideea ca am un copil mic si doresc sa evit pe cat se poate riscurile legate de electrocutare? Ce echipament mi-ati recomanda ?
    Traseul conductorilor electrici de la tabloul electric la dozele de ramificatie respectiv spre cele de aparat prin tuburile copex este recomandat sa fie realizat din conductori monofilari sau litati?Ce metoda imi recomandati pentru conectarea acestora?Este uzual sa utilizez pentru acestia culori diferite (ex.rosu pentru faza pentru circuitul de lumina si maro pentru aceasta pentru circuitul de putere?
    Va multumesc!
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    #2
    Protectia diferentiala se poate realiza prin doua metode, ce tin mai mult de partea materiala. Si anume: se poate pune in tablou o siguranta generala normala, iar pe celelalte circuite, mai ales cele separate ale masinii de spalat, bucatariei,baii, unde avem de a face cu apa, disjunctoare diferentiale,cate unul pe fiecare circuit.

    A doua posibilitate, aceste diferentiale fiind destul de scumpe, este sa puneti un disjunctor cu protectie diferentiala ca si siguranta generala, caz in care se va folosi doar o bucata in tot tabloul.Apoi protectia la suprasarcina si scurtcircuit ale celorlalte circuite facandu-se cu disjunctoare normale,bipolare(adica in ele intra si faza si nulul).

    Oricare ar fi metoda aleasa, diferentiala isi face la fel de bine treaba. Numai ca daca folositi diferentiala ca siguranta generala, in caz de vreo problema,ramaneti fara curent in toata casa.

    Diferentiala isi face cel mai bine treaba atunci cand aveti si o impamantare f bine realizata.

    Ca si echipamente (a nu se considera reclama), eu folosesc disjunctoare Merlin Gerin de la Schneider Electric (majoritatea facute in Franta, dar si Spania sau Bulgaria, depinde de model), curba C de declansare. Ca si conductori, avand in vedere ca este vorba de o instalatie electrica fixa, folositi conductor unifilar, 1,5 mm patrati pt iluminat si 2,5 mm patrati pt circuitele de prize. Ca si culori, intotdeauna bleu pt nul si verde/galben pt impamantare, pt faza se poate folosi orice alta culoare(rosu,verde,maro,negru,alb,galben etc;am vazut mai nou niste culori la conductori de nu se pot reproduce verbal, bune tot pt faza )

    Legarea conductorilor in doze este recomandata sa fie facuta prin rasucire minim 10 spire apoi cositorire sau prin conectori elastici (cam asa zice normativul). Insa cum au fost probleme cu faimosii conectori elastici, cu clema arcuita, recomand tot varianta clasica si folosita de n ani si care nu are moarte...rasucire si cositorire.

    Daca doriti, puteti pune aici consumatorii care ii aveti si poate va ajutam cu dimensionarea circuitelor si a disjunctoarelor.

    O zi buna!

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #3
      Sau ca alternativa daca doriti sa nu va chinuiti cand montati prizele si intrerupatoarele folositi conductor litat. Tot ca la normativ. Legaturile le puteti face cu conectori terminali cu care este mai usor de lucrat. Stiinta a mai evoluat. Diferentialele, asta daca va hotarati sa va montati si ca general si ca protectii la aparatura mai sensibila trebuie sa fie cascadate. Adica generalul sa fie de 0.3A iar celelalte sa fie de 0.03A si 0.01A. Personal folosesc ABB. Dvs puteti alege ce doriti si cat va tine buzunarul. Bafta!

      Comentariu

      • andrei_radu
        Membru
        • 24.mai.2008
        • 242

        #4
        Scuze, se poate folosi la fel de bine si conductor myf, adica multifilar.Este mai usor de lucrat cu el, de bagat pe tubulaturi, insa acesta necesita o mai mare atentie la dimensionari, inclusiv pt sigurante, datorita efectului pelicular pe care conductorii multifilari il dezvolta. Si in plus fata de pretul mai ridicat al multifilarului, mai trebuie achizitionati si conectorii terminali, cose, etc, deci un cost mai mare. Cum a spus si colegul dinainte, in functie de resursele financiare, alegeti metoda care o doriti, toate functionand f bine. Personal folosesc unifilar, ca doar o data te chinui cu ea sa o faci. Nu scoti/bagi firele in fiecare saptamana sau nu demontezi mereu prizele/intrerupatoarele (mai ales daca sunt de buna calitate, nu eu stiu ce chinezarii sau turcisme) ca sa fie o problema rigiditatea conductorului unifilar.

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #5
          Sunt de acord cu ce spuneti dvs exceptand chestia cu efectul pelicular. Acesta apare la alte tipuri de dispozitive electrice (transformatoare):
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Corect este: Efectul pelicular apare la frecvente cu mult mai mari decat cea folosita in retea, deci efectul pelicular la 50-60 Hz e mai mult decat neglijabil.

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              In instalatia casnica e destul de greu ca o sa apara vreodata pe cand la transformatoare, acest efect apare in timpul functionarii.
              Revenind la "oile noastre" chestia cu efectul pelicular la Myf in instalatia casnica este un mit.

              Comentariu

              • coolerro
                Incepator
                • 02.sep.2010
                • 3

                #8
                la frecventa retelei acest efect practic nu exista...poate doar la centralele electrice unde exista curenti mari pana la posturile de inalta tensiune(la 50Hz). abia de la zeci de khz in sus acest efect se face simtit, "reducand" practic sectiunea conductorului si este direct proportional cu intensitatea curentului. si apare in orice conductor electric monofilar si multifilar (neizolat) indiferent de utilitatea lui (transformator, motor, bobina...)

                Comentariu

                • flores
                  Incepator
                  • 25.dec.2007
                  • 75

                  #9
                  Realizare instalatie electrica cu protectie diferentiala

                  Va multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor , as dori sa va solicit ajutorul la dimensionarea circuitelor si a disjunctoarelor conform propunerii
                  d-voatre anterioare-astfel detin masina de spalat , uscator electric de haine ,
                  microcentrala , frigider , calculator , televizoare si alti consumatori utilizati uzual in bucatarie-cuptor cu microunde , aragaz cu rotisor electric respectiv
                  fier de calcat si aspirator.Mentionez ca imobilul este repartizat clasic in :3camere , 1bucatarie , 1baie , 2holuri si are efectuata o inpamantare f.buna , dar este amplasat intr-o zona urbana cu frecvente pene de curent si uneori variatii de tensiune.
                  Astept recomandarea d-voastra privind optimizarea instalatiei electrice cu cele mai bune echipamente si accesorii , chiar daca sunt mai scumpe !

                  Comentariu

                  • secarastefan
                    Incepator
                    • 10.mai.2010
                    • 52

                    #10
                    Salut
                    Am o nelamurire legata de sigurantele diferentiale

                    Sa va descriu situatia de la mine:
                    - am curentul tras - organizare de santier, siguranta monopolara de 32A
                    - in casa in tablou, deocamdata am pus doar o siguranta diferentiala de 25A si una bipolara pt un circuit de priza de 16A

                    Am tras faza si nulul de afara pana la diferentiala FY de 4. De aici la singura siguranta de 16A. Nu am legat inca impamantarea pentru ca nu am unde, inca.
                    Am verificat prizele si am faza unde ar trebui...
                    Am facut un test sa vad daca diferentiala/siguranta bipolara sar in caz de scurt. Am atins faza si nulul intr-o doza si sigurantele NU se declanseaza.
                    Pe acest circuit pt prize conductorii sunt FY de 2.5.

                    Ma gandeam ca pt diferentiala ar trebui neaparat legata si impamantarea, dar cea de 16A de ce nu se declanseaza?

                    Bransamentul e monofazic, am pus si o poza cu legaturile.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • bogd
                      Membru Marcant
                      • 16.aug.2009
                      • 546

                      #11
                      Postat în original de secarastefan
                      Salut
                      Am o nelamurire legata de sigurantele diferentiale

                      Sa va descriu situatia de la mine:
                      - am curentul tras - organizare de santier, siguranta monopolara de 32A
                      - in casa in tablou, deocamdata am pus doar o siguranta diferentiala de 25A si una bipolara pt un circuit de priza de 16A

                      Am tras faza si nulul de afara pana la diferentiala FY de 4. De aici la singura siguranta de 16A. Nu am legat inca impamantarea pentru ca nu am unde, inca.
                      Am verificat prizele si am faza unde ar trebui...
                      Am facut un test sa vad daca diferentiala/siguranta bipolara sar in caz de scurt. Am atins faza si nulul intr-o doza si sigurantele NU se declanseaza.
                      Pe acest circuit pt prize conductorii sunt FY de 2.5.

                      Ma gandeam ca pt diferentiala ar trebui neaparat legata si impamantarea, dar cea de 16A de ce nu se declanseaza?

                      Bransamentul e monofazic, am pus si o poza cu legaturile.
                      Pt un test asupra sigurantei cu diferential se apasa butonul de test si siguranta ar trebui sa declanseze. la sigurantele cu diferential este obligatoriu sa respectati legarea fazei si a nulului conform marcajului de pe siguranta. O alta proba este ca la conectarea unui consumator la faza si protectie disjunctorul ar trebui sa declanseze.P.t siguranta generala de 32A,incercati sa folositi o siguranta bipolara de 32A,Daca in urma scurtului pe care l-ati provocat siguranta de 16A,nu a declansat,este posibil ca acea siguranta sa fie defecta .Recomand o verificare din partea unui electrician.
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        #12
                        Din pacate, acel test nu este facut decat atunci cand mai trecem pe la client si-l intrebam "si ati mai facut testul la diferentiale?" si ei, candizi, raspund:" nu au fost probleme de ce sa-l fi facut?".

                        Comentariu

                        • secarastefan
                          Incepator
                          • 10.mai.2010
                          • 52

                          #13
                          Postat în original de bogd
                          Pt un test asupra sigurantei cu diferential se apasa butonul de test si siguranta ar trebui sa declanseze.
                          se declanseaza
                          Postat în original de bogd
                          Daca in urma scurtului pe care l-ati provocat siguranta de 16A,nu a declansat,este posibil ca acea siguranta sa fie defecta.
                          am sa incerc cu alta in aceeasi configuratie

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #14
                            Nu mai faceti scurt intre faza si nul - este foarte periculos.
                            Daca doriti sa probati sigurata folositi o suprasarcina si nu scurtul.
                            Pentru 16 A de exemplu va trebuie o sarcina de aprox 4000w - 2 aeroterme de exemplu.

                            Comentariu

                            • secarastefan
                              Incepator
                              • 10.mai.2010
                              • 52

                              #15
                              Am refacut testul cu scurt intre faza si nul, dar pe o siguranta de 10A.
                              Asta sare imediat, cea de 16A nici gand, am incercat cu vreo doua sa elimin posibilitatea de a fi defecte din fabricatie.
                              Ce sa inteleg din asta?
                              Nu uitati ca am organizare de santier, iar tensiunea e trasa de la vreo 300m pana la BMP-ul provizoriu.
                              Nu duce reteaua un curent 'decent', adica 16A?

                              Comentariu

                              Procesare...