Iluminare scara interioara in trepte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1441

    #31
    Postat în original de xena
    Mi-au venit senzorii si teapa! Sunt de la Merlin Gerin si sunt de 300W si nu comuta decat sarcini rezistive. Mie trebuie sa-mi comande primarul unui transformator deci o sarcina inductiva, deci nu imi sunt de folos.
    Mai am varianta sa optez pentru senzori de 2300 W pentru toate tipurile de sarcini (contact pe releu) dar pretul e cam mare 300 RON/buc. ceea ce mi se pare cam mult.
    Am sa incerc sa fac o adapare a unor senzori cumparati mai de mult (cu 16 RON/buc - am o sacosa plina cu din astia ), sa-i montez in locul unei prize cu CP de la Merlin Gerin (sa folosesc doar sistemul de prindere al prizei) si sa lucreze impreuna cu un releu pas cu pas si cu mai multe butoane cu revenire.
    si o sarcina inductiva o poti numi in unele cazuri rezistiva!de exemplu babina unei boxe are o impendanta de 4 sau 8 ohmi (cel mai uzual) cu toate ca e o sarcina inductiva!
    salutare!

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 903

      #32
      Postat în original de xena
      ... sa lucreze impreuna cu un releu pas cu pas si cu mai multe butoane cu revenire.
      pentru cei interesati o varianta de conectare in conditiile date mai sus:

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #33
        Postat în original de alex virtual
        Postat în original de xena
        Mi-au venit senzorii si teapa! Sunt de la Merlin Gerin si sunt de 300W si nu comuta decat sarcini rezistive. Mie trebuie sa-mi comande primarul unui transformator deci o sarcina inductiva, deci nu imi sunt de folos.
        Mai am varianta sa optez pentru senzori de 2300 W pentru toate tipurile de sarcini (contact pe releu) dar pretul e cam mare 300 RON/buc. ceea ce mi se pare cam mult.
        Am sa incerc sa fac o adapare a unor senzori cumparati mai de mult (cu 16 RON/buc - am o sacosa plina cu din astia ), sa-i montez in locul unei prize cu CP de la Merlin Gerin (sa folosesc doar sistemul de prindere al prizei) si sa lucreze impreuna cu un releu pas cu pas si cu mai multe butoane cu revenire.
        si o sarcina inductiva o poti numi in unele cazuri rezistiva!de exemplu babina unei boxe are o impendanta de 4 sau 8 ohmi (cel mai uzual) cu toate ca e o sarcina inductiva!
        salutare!
        O poti numi "rezistenta unei bobine" doar in curent continuu dar in curent alternativ corect e impedanta (care se masoara tot in ohmi) si cum in cazul meu e 50 de Hz deci e impedanta.
        Ideea e ca nu pot folosi senzorul de miscare pentru a comanda o sarcina inductiva deoarece se poate arde tiriacul sau tiristorul care face comanda de putere din cauza autoinductiei care poate aparea la comutarea dintr-o stare intr-alta a acestuia.

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #34
          Leon schema ta e corecta si e ceea ce voi realiza cu o mentiune: se poate renunta la i3 , conexiunea 2 pusa la L' si impreuna la becul sau sarcina L - iluminatul va fi sau din senzor sau din butoanele cu revenire, problema e ca nu exista situatia fara iluminat total. Pentru acest lucru eu as intercala pe circuitul becului sau pe alimentarea generala pe faza un senzor crepuscular, asta doar in situatia cand senzorul nu are conditie pentru intensitatea luminoasa.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1441

            #35
            Postat în original de alex virtual
            are o impendanta de 4 sau 8 ohmi
            salutare!
            @xena-
            citeste mai atent!! e mentionat pe senzorul respectiv ca nu se foloseste si pentru sarcini inductive?exista aceasta mentiune?
            te salut!

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #36
              Uite aici

              casa.schneider-electric.ro/files/detector%20de%20miscare%20524_unica.pdf

              Fata de alte detectoare acestea comuta pe un semiconductor si nu pe un releu si de aceea nu se pot folosi pe sarcini inductive.
              Cealalta varianta costa 300 ron - cam scump in opinia mea - si comutatia se face pe releu deci suporta orice tip de sarcina.
              vezi aici:
              casa.schneider-electric.ro/files/detector%20de%20miscare%20525_unica.pdf

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1441

                #37
                @ xena -te rog nu te supara ca te mai intreb o data : are aceasta mentiune?(a nu se folosi pe sarcini inductive sau ceva de genul asta?)

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #38
                  Nu ma supar dar deschide primul pdf si vezi acolo.

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1050

                    #39
                    @ xena - din ce am vazut in pdf zice ca nu e bun pt. contactori. Totusi ai putea sa incerci sa vezi cum se comporta cu un releu de c-da, nu te alta dar tot i-ai cumparat.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #40
                      I-am dat inapoi - deci nu mai am ce proba. Voi folosi ce am deja:
                      duewi.de/index.php?productid=32741 .

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 903

                        #41
                        acesti senzori - duewi.de/index.php?productid=32751 – mi-au amintit de o instalatie pe care am vazut-o cu ceva timp in urma.

                        Era vorba de o inst. de iluminat exterior pe cat de simpla pe atat de practica.

                        Recunosc ca poate nu are nici o aplicatie in cazul tau -@xena- insa poate altii o vor gasi interesanta.

                        Comutatorul k era montat in casa intr-o doza normala de aparat si dupa cum se poate vedea in schema se puteau alege mai multe modalitati de functionare:

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          #42
                          Leon e f. buna ideea cu cheia.
                          Acum imi fac instalatia electrica la casa si in afara de trepte am si iluminat interior si exterior. Chiar ieri ma gandeam cum sa fac o schema pentru iluminatul exterior in care sa folosesc 2 senzori de miscare care sa fie in paralel, si apoi 2 intrerupatoare(alta solutie nu am gasit): unul sa sunteze releul senzorului = iluminat permanent si altul sa intrerupa circuitul de alimentare a becului = fara iluminare deloc.
                          Am sa folosesc ideea ta si am sa caut o cheie frumoasa care sa poata fi montata in casa.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6452

                            #43
                            Postat în original de leon
                            [...] Comutatorul k era montat in casa intr-o doza normala de aparat si dupa cum se poate vedea in schema se puteau alege mai multe modalitati de functionare:
                            Oooo! ce bine era daca as fi avut acest comutator acum trei-patru ani!
                            Dar nu totul este pierdut.
                            Stie cineva unde s-ar putea gasi asa ceva in Romania?

                            P.S. Cred ca nu mai este nevoie sa scriu chestia aia cu "... nu reclama ... PM ... etc."
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #44
                              Am gasit acum si o „animatie”- a instalatiei de care vorbeam:
                              aussenlichtschalter.com/AL_anim.html
                              Cu „mouse” dati klick pe comutatorul din stanga imaginii, in una din pozitiile dorite –O; I; A sau 1x si veti vedea si mai clar cum funtioneaza aceasta instalatie.

                              Comentariu

                              • leon
                                Membru Marcant
                                • 19.sep.2006
                                • 903

                                #45
                                Postat în original de xena
                                ....am sa caut o cheie frumoasa care sa poata fi montata in casa.
                                Aici am vazut niste intreupatoare cu cheie, poate cel cu 4 pozitii:
                                casa.schneider-electric.ro/unica-allegro-gama-functii.html

                                Comentariu

                                Procesare...