Iluminare scara interioara in trepte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #46
    Mersi mult leon; nu stiu cum de nu le-am vazut pana acum.

    Comentariu

    • catalucan
      Incepator
      • 05.dec.2008
      • 17

      #47
      Iluminare scara interioara in trepte

      Buna ziua, as vrea sa iluminez o scara interioara cu spoturi montate in perete in dreptul fiecarei trepte.
      Actionarea se va face printr-un senzor montat in tavan.
      Problema este ca asa vrea ca spoturile sa nu se aprinda toate odata ci pe rand la diferenta de 3-4 secunde unul de altul si sa se stinga la fel, pe rand.
      Ce schema de montaj as putea folosi in acest scop?
      Pun si un link, sper sa nu fie probleme

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #48
        O schema de lumini dinamice comandate de 2 senzori de miscare/prezenta.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #49
          Spoturi LED de 12V ca sa le puteti comanda mai usor si automatizarea adecvata. Se poate aborda in mai multe feluri electronica de comanda. De exemplu vii de jos se aprinde primul spot si de la aprinderea lui se comanda la 0,5 sec aprinderea urmatorului, sau se aprind toate ca e mai simplu si daca vii mai repede sa vezi pe unde calci; ulterior se sting treptat in urma ta.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • catalucan
            Incepator
            • 05.dec.2008
            • 17

            #50
            La o secunda ma gandeam eu sa fie timpul de aprindere. As vrea totusi o schema electronica pentru ca as vrea sa o realizez chiar eu, va multumesc

            Comentariu

            • cipus
              Membru
              • 14.iun.2008
              • 126

              #51
              Ma intereseaza si pe mine. Poate sa faca cineva o schita electrica ?

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #52
                Hmm.Foarte interesant subiectul si filmuletul de mai sus.Mi-aduc aminte ca am facut prin anii 90*lumina dinamica pe 4 canale cu ceva CDB-uri.Avea efectul de umplere-golire,care ar putea fi adaptat pt a comanda spoturi sau alte surse de lumina.Mai este 4017 -numarator Johnson pe 10 canale,am mai facut turometru cu led-uri cu MMC4067 cu 16 LED-uri.Trebuie sa scot revistele Tehnium de la naftalina .Pt startul secventei se poate adapta o fotobariera la prima si ultima treapta sau pe prima si ultima treapta sa se conceapa un contact mobil mascat in trapta,sau chiar intrerupatoare .
                In fond e vorba de o banala lumina dinamica umplere-golire cu efect reversibil.Sigur sunt amatori de electronica aplicata care ar putea sa ajute acestui subiect. AICI am gasit multe scheme interesante si utile.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • bassu
                  Membru Marcant
                  • 25.nov.2008
                  • 475

                  #53
                  Scheme sunt destule. Totul e sa gasiti una care sa indeplineasca toate cerintele.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • catalucan
                    Incepator
                    • 05.dec.2008
                    • 17

                    #54
                    Da,scara mea este dreapta si m-am gandit sa pun un singur senzor in tavan care sa fie paralel cu scara. Luminile sa se aprinda de jos in sus. Practic senzorul va comanda primul spot, de acolo comanda trebuie sa plece catre celelalte rand pe rand.

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #55
                      Cate trepte are scara?
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • catalucan
                        Incepator
                        • 05.dec.2008
                        • 17

                        #56
                        12

                        Comentariu

                        • catalucan
                          Incepator
                          • 05.dec.2008
                          • 17

                          #57
                          Description. Here is a simple dancing light circuit based on NE555 (IC1) & CD4017 (IC2) . The IC1 is wired as an astable multivibrator to provide the clock pulses for the CD4017. For each clock pulse receiving at the clock input (pin14) of IC CD4017, the outputs Q0 to Q9 (refer pin diagram of CD


                          Am gasit si schema

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1104

                            #58
                            Schema ar trebui sa realizeze functiile cerute, cu mici modificari poate si ceva in plus. Pentru simplificare am lasat doar opt trepte dar, se poate extinde la cit se doreste. Senzorii de miscare i-am considerat chinezisme ieftine si am utilizat temporizatorul intern, tot pentru simplificare. Potentiometrul are 2M, nu este valoare critica si din el se regleaza viteza de aprindere si stingere a luminilor. Valorile componentelor nu sint critice. Din motive lesne de inteles, schema nu a fost testata dar, va functiona!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • cipus
                              Membru
                              • 14.iun.2008
                              • 126

                              #59
                              Postat în original de Adamescu Ion
                              Schema ar trebui sa realizeze functiile cerute, cu mici modificari poate si ceva in plus. Pentru simplificare am lasat doar opt trepte dar, se poate extinde la cit se doreste. Senzorii de miscare i-am considerat chinezisme ieftine si am utilizat temporizatorul intern, tot pentru simplificare. Potentiometrul are 2M, nu este valoare critica si din el se regleaza viteza de aprindere si stingere a luminilor. Valorile componentelor nu sint critice. Din motive lesne de inteles, schema nu a fost testata dar, va functiona!
                              Sa-ti dea D-zeu sanatate !

                              Comentariu

                              • Adamescu Ion
                                Living Legend
                                • 21.sep.2008
                                • 1104

                                #60
                                cipus:
                                Sa-ti dea D-zeu sanatate !
                                Multam, la fel si d-voastra si tuturor!

                                Comentariu

                                Procesare...