Gradele de protectie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Codex
    a răspuns
    Răspuns la: Grad de protectie?

    Postat în original de RaspoElectric
    In ce spatiu pe proiect e lampa cu pricina?
    Poate face referire la tipul incaperii.
    In i7/2011 la incaperile de tipul BA5 e trecut in paranteza EE.Nu am gasit doar EE ca si codificare a aceva anume.
    Cu respect ... Ovi
    Lamurit. Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Codex
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Grad de protectie?

    Postat în original de GeorgeTrisina
    In normativul I7/2002 este prezentat in anexa 2 (la sfarsitul cartii la pag. 252) semnificatia acestor coduri:
    Prima coloana este codul romanesc (ex: EE) si a doua coloana este codul international BA4 sau BA5. Asta semnifica competenta persoanelor pentru exploatare, in cazul BA5 echivalent cu EE5 se recomanda ca persoanele sa fie suficient de calificate si instruite din punct de vedere NPM, intrucat acele corpuri de iluminat nu sunt suficient de protejate impotriva electrocutarii. A se vedea si I7/2011 la codul BA5.
    Lamurit. Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Grad de protectie?

    Postat în original de RaspoElectric
    In ce spatiu pe proiect e lampa cu pricina?
    Poate face referire la tipul incaperii.
    In i7/2011 la incaperile de tipul BA5 e trecut in paranteza EE.Nu am gasit doar EE ca si codificare a aceva anume.
    Cu respect ... Ovi
    EE este codul romanesc, iar BA5 este codul international.
    Astea sunt date in I7/2002 in anexa 2 se refera la personalul de exploatare.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Grad de protectie?

    In ce spatiu pe proiect e lampa cu pricina?
    Poate face referire la tipul incaperii.
    In i7/2011 la incaperile de tipul BA5 e trecut in paranteza EE.Nu am gasit doar EE ca si codificare a aceva anume.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Grad de protectie?

    Postat în original de Codex
    Buna ziua, stimati forumisti!

    De curand m-am confruntat cu urmatoarea problema:

    intr-un plan de instalatii electrice am gasit pentru aparatele electrice dispuse pe planse, insemnari de genul urmator:

    2x60W
    EE5

    nedumerirea mea consta in faptul ca nu am gasit nici in documentatia electrica nici ca indicatie pe plansa ce inseamna "EE5"

    Din cunostintele mele in loc de EE1, EE5, EE7 etc ar fi trebuit sa se regaseasca gradul de protectie IPXX.

    Daca ati avut sitatii asemenatoare, sau stiti cumva la ce se refera EEx va rog sa postati.

    PS planurile nu poarta stampila unui verificator de proiect. Proiectul este pentru o pensiune.

    Multumesc!

    Cu stima

    In normativul I7/2002 este prezentat in anexa 2 (la sfarsitul cartii la pag. 252) semnificatia acestor coduri:
    Prima coloana este codul romanesc (ex: EE) si a doua coloana este codul international BA4 sau BA5. Asta semnifica competenta persoanelor pentru exploatare, in cazul BA5 echivalent cu EE5 se recomanda ca persoanele sa fie suficient de calificate si instruite din punct de vedere NPM, intrucat acele corpuri de iluminat nu sunt suficient de protejate impotriva electrocutarii. A se vedea si I7/2011 la codul BA5.

    Lasă un comentariu:


  • Codex
    a răspuns
    Răspuns la: Grad de protectie?

    Deci aveti idee la ce face referire "EE..." ? Sau sa presupun ca cei care au facut proiectul au foslosit un model "neactualizat"?

    Lasă un comentariu:


  • Codex
    a răspuns
    Grad de protectie?

    Buna ziua, stimati forumisti!

    De curand m-am confruntat cu urmatoarea problema:

    intr-un plan de instalatii electrice am gasit pentru aparatele electrice dispuse pe planse, insemnari de genul urmator:

    2x60W
    EE5

    nedumerirea mea consta in faptul ca nu am gasit nici in documentatia electrica nici ca indicatie pe plansa ce inseamna "EE5"

    Din cunostintele mele in loc de EE1, EE5, EE7 etc ar fi trebuit sa se regaseasca gradul de protectie IPXX.

    Daca ati avut sitatii asemenatoare, sau stiti cumva la ce se refera EEx va rog sa postati.

    PS planurile nu poarta stampila unui verificator de proiect. Proiectul este pentru o pensiune.

    Multumesc!

    Cu stima
    Ultima editare de Codex; 22.ian.2013, 09:54.

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    in foarte mare arte acele produse din link-ul de mai sus se gasesc si prin doraly la preturi mai bune

    Lasă un comentariu:


  • ucenicul.tanar
    a răspuns
    Lamurit, multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Aveti AICI cateva sfaturi utile si modele de corpuri de iluminat pt bai.X si Y sunt cele 2 caracteristici.Nu o sa gasiti in comertul uzual IP X5 ci doar IP 55,65.Eu am vazut si X6 la un Jacuzzi (original).La ala a fost prima data si singura cand am vazut scris pe doza unde erau legaturile IP X6(vedeti AICI poza a 6-a).
    Gradele de protectie pleaca de la IP00 si poate ajunge pana la IP 68(pt imersiune).In primul site de mai sus,aveti un tabel care e mai mult decat util.
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • ucenicul.tanar
    a creat un topic Gradele de protectie

    Gradele de protectie

    Recent am fost nevoit sa-mi instalez o priza in baie, in Volumul 3 asa ca am studiat sa vad ce zice normativul I7:

    7.2.5. Echipamentele şi aparatele electrice trebuie să aibă cel puţin următoarele grade de protecţie:

    - în volumul 0: IP X7;
    - în volumul 1: IP X4;
    - în volumul 2: IP X3 (IP X5, în băi publice);
    - în volumul 3: IP X1.

    7.2.9. În volumul 3 se admite instalarea prizelor numai în una din următoarele variante:
    - alimentate individual printr-un transformator de separare;
    - alimentate cu tensiune foarte joasă de protecţie;
    - protejate printr-un dispozitiv de protecţie la curent diferenţial rezidual de cel mult 30 mA.


    (am pus disjunctor cu protectie diferentiala C16A / 30mA).

    Am cautat sa ma documentez despre gradele de protectie si am gasit doar pentru cele de forma numerica, de genul IP44, IP65, samd. Nimic pentru cele cu "X".

    Poate cineva sa-mi explice ce reprezinta gradul de protectie X1? De unde gasesc si eu o priza "IP X1"?
Procesare...