Sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #16
    Domnule Lenitsirc, cam simplist modelul dumneavoastra de calcul,

    Daca sunt sigurante de 10A asta nu inseamna ca prin acel circuit trec 10A, ci doar ca la atingerea acestei valori siguranta intrerupe acel circuit.

    Ca si la conductori sunt valori (sau sectiuni standard) ale curentului (sau sectiuni).
    Dupa calculul unui circuit se ia valoarea (sau sectiunea) imediat mai mare care este disponibila.
    De exemplu daca prin acel circuit trece un curent de maxim 11A se alege o siguranta de 16A.
    Mai intra si cooeficientul de simultaneitate. Oricum cu aritmetica stai bine, felicitari !!

    Pentru dl Marco,

    Incearca sa folosesti aparataj de calitate, daca nu e de firma poate sa fie inscriptionata cu 10A si in realitate decupleaza la...>>, daca mai decupleaza.
    Daca ai aparataj de calitate, sar putea sa decupleze din FDCP, din cauza ca acolo ai protectie diferentiala si in tablou din locuinta nu.
    Inlocuieste pe cea de 25a cu una cu protectie diferentiala, cu ∆i mai mica sau cel mult egala cu ∆i al itreruptorului din FDCP.

    Succes!
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • lenitsirc
      Incepator
      • 01.apr.2006
      • 33

      #17
      In mesajul anterior am dat un raspuns general, nicidecum un calcul detaliat, pentru a putea fi inteles cat mai usor.
      In orice caz la calculul unei instalatii electrice se ia in considerare PUTEREA MAXIMA SIMULTAN ABSORBITA nu durata de functionare a consumatorilor(vorbim in esenta de cei casnici).

      Comentariu

      • Arminici
        Incepator
        • 31.mar.2020
        • 1

        #18
        Stimatilor, renovez un apartament si schimb si instalatia electrica, cam in tot apartamentul.
        Am tras la prize cablu de 2.5, la lumina de 1.5, am pus siguranta pe prizele din 3 camere toate pe o siguranta de 20a, prizele din buc pe 2 sig de 20, masina de apalat pe sig de 20, iar lumina pe toata casa de 16a 1 buc, total 5 sigurante.
        Pe langa toate aceste sig am mai pus un "general" o sig de 25a pt toate celelalte.
        Spuneti mi va rog cat de bn s a procedat pana acum? Nu am cunostiinte nici macar minime despre electricitate, am intrebat in stg si dr despre cum au pus cativa prieteni.
        Sigurantele le am pus schneider, iar acel general abb
        Va salut

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13032

          #19
          Ai cam gresit.
          16A pentru prize, 10A pentru iluminat. Gruparea prizelor din toate camerele pe 1 siguranta nu este o idee sanatoasa in cazul in care ai consumatori simultani ceva mai mari.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Daca nu aveti cunostiinte minime asa cum dvs. ati afirmat nu credeti ca ar fi trebuit sa apelati la un electrician sau macar sa intrebati inainte de a face alegerea protectiilor? Valoarea in amper este doar unul dintre lucrurile care trebuie luat in calcul la echiparea panoului cu protectii.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Calin Diaconu
              Administrator
              • 17.mar.2005
              • 433

              #21
              Echiparea panoului cu protecții este un aspect important al proiectării și instalării unui sistem electric sigur și fiabil.

              Pentru a alege siguranțele potrivite, este important să se ia în considerare următoarele aspecte:
              1. Curentul nominal al sistemului electric: Acesta este cel mai important factor în determinarea dimensiunii și capacității siguranțelor. Curentul nominal este valoarea maximă de curent pe care sistemul electric o poate suporta în mod normal.
              2. Tensiunea de funcționare: Este important să se țină cont de tensiunea de funcționare a sistemului electric, deoarece acesta poate afecta alegerea tipului și capacității siguranțelor.
              3. Tipul de sarcină: Fiecare tip de sarcină electrică necesită un tip specific de protecție. De exemplu, pentru motoarele electrice, trebuie să se utilizeze siguranțe care pot rezista la curenți de vârf, în timp ce pentru luminile LED, se pot utiliza siguranțe cu caracteristici de tăiere rapide.
              4. Ambianța de funcționare: Dacă sistemul electric este expus la temperaturi ridicate sau la umiditate, este important să se ia în considerare acest factor la alegerea siguranțelor, deoarece acestea pot fi afectate de aceste condiții.
              5. Numărul de faze: Pentru sisteme electrice trifazate, este important să se utilizeze siguranțe de protecție adecvate pentru fiecare fază.

              În ceea ce privește alegerea siguranțelor, trebuie să se ia în considerare următoarele aspecte:
              1. Curentul nominal al siguranței: Acesta trebuie să fie ales în funcție de curentul nominal al sistemului electric.
              2. Caracteristicile de tăiere: Siguranțele pot avea caracteristici de tăiere diferite, cum ar fi tăiere rapidă sau tăiere lentă. Aceste caracteristici trebuie să fie alese în funcție de tipul de sarcină electrică.
              3. Capacitatea de rupere: Capacitatea de rupere a siguranței trebuie să fie suficientă pentru a proteja sistemul electric în cazul unor supratensiuni sau supracurenti.
              4. Standardul de siguranță: Este important să se aleagă siguranțe care respectă standardele de siguranță aplicabile în țara în care este instalat sistemul electric.
              www.calindiaconu.com

              Comentariu

              Procesare...